1 місяць назад
Які бувають види зубних протезів?
В клініці Sirius, залежно від потреб і бажань пацієнта, ми пропонуємо варіанти як бюджетного протезування, так і найбільш сучасні зубні протези.
Імплантат — це протез?
Імплантат можна вважати більш сучасним різновидом зубного протеза, адже він виконує ту саму функцію, що протез. Дентальна імплантація передбачає встановлення в кістку щелепи штучного кореня з титану, на який згодом одягається коронка. Тому тут дещо простіше за допомогою мукогінгівальної хірургії (пластики ясен) зробити ефект зуба, який прорізався. Перевагою імплантації є те, що для відновлення відсутнього зуба не потрібно препарувати ті, що знаходяться поруч — стоматолог-хірург працює лише на ділянці або ділянках відсутніх зубів. Таким чином можна встановити стільки імплантатів, скільки потрібно. Зазвичай для повного відновлення зубного ряду нижньої щелепи достатньо лише шести імплантатів, а верхньої щелепи — восьми, між якими розташовані мостоподібні протези. Або ж в нашій клініці є опція «all in 4» для пацієнтів з вторинною адентією, що передбачає встановлення чотирьох імплантатів, на які кріпитиметься знімний або незнімний протез. Тоді в зубному ряді буде лише 10 зубів замість належних 14-ти, але цього вистачить для компенсації функцій.
Чи може протез замінити імплантат?
Імплантація майже не має протипоказань, але інколи перед нею пацієнтам потрібно провести хірургічне втручання з відновлення кісткової тканини (наприклад, синус-ліфтинг чи розщеплення альвеолярного гребеня). Для тих, хто не має бажання або можливості зробити імплантацію, доброю альтернативою стають бюгельні протези. Це металева конструкція, до якої в потрібних місцях прикріплені штучні зуби, і вдягнутий протез створює враження повного зубного ряду. Як і при дентальній імплантації, під час виготовлення бюгельного протезу не потрібно обробляти зуби, що залишилися. При цьому за бажанням пацієнта металевій основі протезу можна надати цікаву та незвичну форму (рослини, дракона, тварини, орнаменту), тож це буде не тільки заміна зубів, а й естетична ювелірна прикраса, яку приємно носити.
Які бувають знімні протези?
Повністю знімні зубні протези діляться на пластинчасті та бюгельні. Пластинчасті є найбільш бюджетним варіантом і часто найменш зручним для носіння в порівнянні зі знімними зубними протезами нового покоління. Їхня задача — не відновлення жувальної функції, а підтримка міжальвеолярної висоти і запобігання утворенню «старечого профілю» (западання щік і губ та вип’ячування підборіддя). Такий протез якнайкраще підійде у якості тимчасового, доки людина дочекається на встановлення імплантатів.
Бюгельні зубні протези є більш складною інженерною конструкцією. Вони складаються з металевої павукоподібної основи, до «ніжок» якої прикріплені в потрібних місцях штучні зуби. Фіксуються вони на аттачменах (спеціальні кріплення для ортопедичних дентальних конструкцій), замкових, телескопічних чи кламерних кріпленнях (зубні протези на гачках). Стоматолог враховує положення та дію зубів-антагоністів при жуванні, тож якісно виготовлений бюгельний протез не тільки естетично виглядає, а й повертає можливість повноцінно розжовувати їжу.
Вставні зуби потребують обов’язкової гігієни. Їх необхідно знімати та чистити після їжі. Якщо це враховувати, знімний протез прослужить довго.
Які бувають незнімні протези?
Незнімні зубні протези — це штучні коронки, які вдягаються на зуби, що зруйновані більше ніж на 50% (зубний протез на один зуб), або замінюють кілька відсутніх зубів і прикріплюються до тих, які залишилися на щелепі (мостоподібний протез). Незнімні протези бувають металеві, металокерамічні, цирконієві, керамічні.
Перед тим, як поставити зубні протези, зруйновані зуби (зазвичай вони вже не мають нерву) препарують, надаючи їм форму усіченого конусу. Поверх вдягають коронку, яка повторює природну форму зуба. Між коронками розташовані фасетки, що компенсують відсутні зуби — таким чином, пацієнт отримує незнімну цільну конструкцію з декількох зубів підряд.
Чи можна відновити протезом крайні зуби в ряді?
Для людей, у яких відсутні крайні зуби в ряді — шостий та сьомий — є два варіанти, як відновити зуб. Перший — це дентальна імплантація, а другий — варіація мостоподібного протезу, яка називається бруклінський або мерілендський мост.
На зуби, які залишилися (четверті чи п’яті), вдягають коронки, і до дистальної коронки прикріплюється елемент, що тримає два штучних зуба. За рахунок пружинки ці крайні зуби притискаються до слизової оболонки щелепи, уможливлюючи жування. А щоб ретельно очистити слизову під протезом, треба потягнути за протез, і пружинка відтиснеться від слизової. Після завершення гігієнічних процедур мост повертається на місце. Ця конструкція не отримала широкого розповсюдження через складність виготовлення, але наша зуботехнічна лабораторія береться за такі замовлення.
Чому протез не завжди виглядає як природний зуб?
Зубний протез все ж таки не справжній зуб, який прорізався з ясен. Задача зубного техніка і стоматолога при створенні протезу — надати йому потрібні механічні і фізичні властивості. Стоматолог розуміє протезування як виготовлення конструкції, яка має виконувати функціональну роботу (жування) за допомогою визначеної форми поверхні і мати достатню міцність, тому що сила стискання щелеп у людини 250 кг/см², і конструкція має це витримати. А ще треба пропорційно розподілити навантаження між зубами і протезом. Тільки після того, як всі ці інженерні завдання розв’язані, зубний технік починає думати про те, як зробити протез схожим на зуб: обирає матеріал з максимально близькими до справжніх зубів кольором, текстурою і світловідбиваючими властивостями. Якщо це вдалося, а стоматолог-хірург створив оптимальні умови, протез зовні не відрізнятиметься від справжнього зуба.
Але в силу анатомічних особливостей щелепи і зубів пацієнта та ситуації в ротовій порожнині не завжди виходить такий ідеальний результат, і протез хоча й схожий на зуби, не ідентичний їм. Наприклад, найбільш чутливе місце, де протез відрізняється від зуба, що прорізався, — це пришийкова зона, точка контакту зубу і десни. Саме тут мостоподібний протез може дещо виділятися, викликаючи несприйняття пацієнта.
Чи є альтернативи протезуванню?
Альтернативою протезуванню є дентальна імплантація. Імплантати виглядають більш схожими на зуб, який прорізався, і служать людині до кінця її життя. В клініці Sirius пацієнт може обрати з кількох видів імплантатів — Nobel, Straumann, INNO чи B&B Dental. Оскільки чимало наших пацієнтів прибувають з-за меж України, ми радимо враховувати доступність обраної моделі в місці постійного проживання. Нас часто питають, чи боляче ставити імпланти зубів, і можемо відповісти, що ні, адже всі операції проводяться під седацією без болю і стресу.
Ще один варіант відновлення зуба — реплантація. Це операція з пересадки вісімки з видаленим нервом на місце шістки, яка має показання до видалення. Оскільки далеко не у всіх людей є зуби мудрості, а якщо і є, вони, як правило, псуються раніше за інші, така операція проводиться рідко і здебільшого дітям або підліткам, для яких дентальна імплантація є неможливою через юний вік. Тоді йдеться не про зуб, який вже прорізався, а про його зародок, що в кращому випадку замінить відсутню шістку, а в гіршому — збереже місце у щелепі для подальшого протезування.
Як підготуватися до протезування?
Перед протезуванням необхідно полікувати всі пошкоджені зуби, усунути вогнища запалення, періодонтити, пульпіти і каріозні порожнини. Зуби, що зруйновані менш ніж наполовину, відновлюються пломбами, ті, від яких залишилося менше ніж 50%, закриваються коронками, ті, що мають показання до видалення — видаляють. Коли лунки загояться, ротова порожнина готова до вдягання знімного протезу.
Для того, щоб вдягти незнімні коронки чи мостоподібні протези, зуби препарують і підпилюють бором. Коли ротова порожнина належним чином підготовлена, стоматолог знімає відбитки для виготовлення протезів і визначення центральної оклюзії (максимальне змикання зубів).
Далі зуботехнічна лабораторія виготовляє протез, і якщо це незнімна конструкція, то вона встановлюється пацієнту одразу без примірок. Знімні протези зазвичай потребують підгону та корекції.
популярні питання:
Як виглядають мости на зубах?
Мост на зубах відтворює вигляд і функції природного зубного ряду. Він виготовляється таким чином, щоб бути максимально подібним за кольором та світловідбиваючими властивостями до власних зубів.
Якщо немає зубів, що можна зробити?
Відсутні зуби можна відновити, встановивши дентальні імплантати або протези (знімні чи незнімні). Важливо не затягувати з протезуванням, адже відсутність зубів призводить до атрофії м’язів нижньої частини обличчя, утворення «старечого профілю» і втрати кісткової тканини щелепи. Тож якщо зараз немає можливості зробити дентальну імплантацію, варто принаймні замовити найпростіший знімний протез.
Які зубні протези кращі та дешевші?
На питання, які зубні протези підійдуть для конкретного пацієнта, найкраще відповість стоматолог після огляду. Він запропонує варіанти протезування на будь-який гаманець.
Поділіться цим матеріалом:
Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович
Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед
Схожі статті
1 тиждень назад
Складні випадки під час імплантації зубів3 тижні назад
Як відсутність зубів впливає на здоров’я?3 тижні назад
Відповідаємо на часті запитання щодо імплантації зубівінші теми
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації