Відповіді лікаря на популярні питання про зубні імплантати - стоматологічний блог Sirius-Dent
10 місяців назад Стоматологiя

Відповіді лікаря на популярні питання про зубні імплантати

Ми продовжуємо розбирати найбільш розповсюджені питання пацієнтів про імплантати з людиною, яка практикує дентальну імплантацію вже понад 20 років і має беззаперечний авторитет у цій області — нашим головним лікарем, хірургом-імплантологом Денисом Валькевичем.

Скільки часу займає процес імплантації (від підготовки до встановлення)?

Ми здатні за необхідності працювати в максимально короткі терміни, але процедура підготовки залишається незмінною. Якщо йдеться про лише один зуб і ситуація в цілому очевидна, достатньо зробити рентген з маркером, щоб визначити довжину імплантата. Але частіше трапляється так, що рентгена недостатньо — треба робити комп’ютерну томографію, на основі якої лікар визначає кількість імплантатів, їхнє місце положення, довжини і діаметри. Для того, щоб скласти план лікування, потрібно до 2 годин (в особливо складних випадках — 3 години). Цей план лікар обговорює з пацієнтом поетапно, роз’яснюючи, що і коли має відбуватися. Операція призначається на той день і час, коли зручно пацієнту.

Зазвичай встановлення імплантатів не є ургентним, це планове хірургічне втручання. Тому в середньому графік такий: первинна консультація, наступний день — КТ, за пару днів — повторна консультація, і за тиждень після первинної — операція з імплантації. Але якщо необхідно максимально скоротити час, це виглядатиме так:

  • 9-00 — первинна консультація;
  • 10-00 — комп’ютерна томографія;
  • 12-00 — повторна консультація щодо плану лікування;
  • після 13-00 — імплантація.

Якщо пацієнт хоче операцію під седацією, напередодні він має здати аналізи і відвідати консультацію анестезіолога, а в день операції одразу прийти натщесерце. Таким чином, мінімальний строк підготовки і імплантації — день-два. Більш того, в окремих випадках, коли вдалося встановити імплантат з більшим первинним навантаженням, пацієнт навіть може піти вже з тимчасовою коронкою. Далі необхідний час, щоб імплантат прижився, після чого призначається наступний візит для встановлення постійної коронки, яка витримуватиме зубощелепне навантаження:

  • 3 місяці, якщо імплантат встановлений на нижній щелепі;
  • 6 місяців — для верхньої щелепи;
  • 9 місяців — після проведення кісткової пластики.

Доки триває остеоінтеграція (приживлення імплантата), додаткові візити до стоматолога не потрібні.

Встановлення зубного імплантату — це боляче?

Встановити імплантат не боляче в жодному разі, адже ми маємо сучасні й якісні засоби знеболювання. Ми пропонуємо два варіанти анестезії для проведення імплантації зубів:

  • місцева — дозволяє надійно знеболити ранову зону, але залишається фактор стресу, адже всі маніпуляції відбуваються на очах пацієнта. Якщо лікар має працювати з дальніми зубами, це додає незручності, бо пацієнт не може повністю розслабити м’язи, щоб надати хірургу доступ. Застосовується у простих випадках, коли необхідно встановити імплантат в чисту кісткову тканину;
  • седація — медикаментозний сон, під час якого пацієнт дихає самостійно, але не відчуває нічого. Зазвичай рекомендується у більш складних випадках, наприклад встановлення кількох імплантатів. Лікування під седацією дозволяє усунути фактор стресу і покращити швидкість і якість хірургічного втручання.

Хірург надає рекомендації щодо того, яку анестезію варто обрати в конкретному випадку, але обирає сам пацієнт.

Скільки прослужать імплантати?

Якщо імплантат встановлений правильно, повністю знаходиться всередині кістки, коронка не виступає і прилаштована до висоти зубного ряду, то він може знаходитися у ротовій порожнині і виконувати свої функції протягом усього життя. Звісно, якщо сама людина не даватиме зубощелепному аппарату неадекватне навантаження. Імплантат не живий, і людина не відчуває силу стискання щелепи так, як із власними здоровими зубами. Ось чому не слід гризти коронками та імплантатами те, що ви не стали б жувати своїми зубами (горіхи, кістки). При цьому не має жодних проблем із тим, щоб з’їсти, наприклад, шашлик чи яблуко.

Те саме вірно й для коронки. Зазвичай завелике навантаження не витримує сам зуб, в той час як до коронки насправді немає жодних претензій: вона залишилася цілою, не розкололася і не змінила колір.

Скільки коштує установка зубного імплантату і від чого залежить вартість?

З цінами на встановлення імплантатів в Одесі ви можете ознайомитися на нашому сайті в будь-який час або сконтактувавши з адміністратором. Ми маємо імплантати від чотирьох фірм-виробників (преміум-класа — Nobel та Straumann, середньоцінова категорія — B&B Dental, імплантати економ-класу — INNO), встановлення кожного — за фіксовану ціну.

Однак при розрахунку вартості імплантації не варто покладатися лише на прайс, адже людина не здатна самостійно оцінити ситуацію у власній ротовій порожнині. Навіть якщо вона попередньо консультувалася з іншим стоматологом, кожен фахівець має своє бачення і підхід. Перед імплантацією зубів важливо провести санацію очагів запалення, вилікувати карієс.Тому після консультації й комп’ютерної томографії план лікування формує наш лікар, а адміністратор вже розраховує вартість всіх маніпуляцій.

Як довго можна ходити з імплантатами без коронок?

Постійну коронку на імплантат слід встановити якщо вже не в термін, призначений лікарем, то принаймні протягом року. Якщо ж протезування не зробити, то з імплантатом нічого не трапиться, але зсунуться зуби поруч і місця для встановлення постійної коронки вже не буде.

Скільки приживається імплантат на нижній щелепі?

Насправді таке формулювання питання не є корректним, адже приживається не сам імплантат, який виготовлений з титану і живим не є, а кісткова тканина, яка формує між собою і оксидним шаром імплантата хімічні зв’язки. Тож правильніше сказати, що організм зрощується з поверхнею титанового імплантата. Для нижньої щелепи процес остеоінтеграції триває 3 місяці, для верхньої — 6 місяців, а у випадку, коли попередньо була проведена кістково-пластична операція — 9 місяців.

Як зрозуміти, що імплантати не прижилися?

Вірогідність дезінтеграції імплантата в нашій клініці мінімальна і складає близько 0,8%. Таке може відбутися у складних випадках, коли перед імплантацією виконувалися інші процедури і запалення ще не встигло загоїтися, але пацієнт не має змоги чекати. Зазвичай приживаються і такі імплантати, але трапляються виключення.

Якщо імплантат встановлений некоректно чи є запалення, замість остеоінтеграції відбувається фіброінтеграція. Тобто наростає не кісткова тканина, як то має бути, а фіброзна, яка не здатна підтримувати імплантат під навантаженням. Щоби це перевірити, перед протезуванням робимо рентген, і якщо бачимо на знімку тінь навколо імплантата, це свідчить про відсутність там кістки. Далі мусимо спробувати рухати імплантат: в більшості випадків до нього прикручений формувач ясна, через дірочку в якому можемо вставити зонд і намагатися це зробити. Якщо імплантат нерухомий, все в порядку й можна переходити до протезування. Але якщо він рухається в ложі, значить, відбулася фіброінтеграція й навантаження цей імплантат не витримає. Тоді мусимо його видалити: викрутити з ложа під місцевою анестезією, якщо це викликає неприємні відчуття, або навіть без анестезії. Після цього фіброзна тканина вичищається до кісткової порожнини, і за допомогою свердла більшого діаметру розширюється ложе для імплантата. І тоді вже вірогідність приживлення більшого імплантата складе 100%. Якщо ж імплантат, який видалили, вже був великий, необхідно зачекати, доки відновиться кісткова тканина, і повторити імплантацію.

Кому не можна ставити зубні імплантати?

Не можна ставити імплантати хворим на ВІЛ у гострій фазі, онкохворим та іншим пацієнтам з різким зниженням імунітету, адже в цих станах організм не здатний до відновлення. При хіміотерапії онкозахворювань людина може приймати препарати, які повністю гасять регенерацію організму і навіть призводять до некрозу щелепи — в цьому випадку про жодну імплантацію не може бути й мови.

Щодо вагітних, то імплантація заборонена з 1 по 5 місяці і з 7 по 9, а от з 5 по 7 — можна. Куріння та цукровий діабет не є протипоказаннями для встановлення імплантатів.

Чи можна ставити імплантати при пародонтиті?

Можна. Пародонт — це тканина, яка оточує зуб, отже, якщо немає зубу — нема і пародонтиту. Якщо через пародонтит видалена лише частина зубів, а деякі ще залишаються, тоді пародонтит є очагом запалення. Саме тому пацієнтам з пародонтитом перед імплантацією проводиться профгігієна та пломбування карієса, щоби санувати джерела інфекції в ротовій порожнині і запобігти інфікуванню ранової зони.

Чи можна робити МРТ голови, якщо є зубні імплантати?

Так, але треба попередити рентгенолога, що вони є. Це впливає на стартові налаштування обладнання. Як правило, питання про імплантати є у анкеті, яку заповнює пацієнт перед МРТ. Радіолог вносить відповідні дані в обладнання, на якому працює, і проводить дослідження.

Як видалити зубні імплантати?

Остеоінтегрований зубний імплантат видалити вкрай важко, але такі ситуації все ж трапляються: приміром, положення імплантата таке, що унеможливлює протезування, або відбулася травма, внаслідок якої частина імплантата відламалася, або з плином часу положення зубів у роті змінилося настільки, що необхідно замінити й імплантати.

Для видалення імплантатів існують спеціальні циліндричні фрези, які дозволяють випиляти імплантат всередині кісткового блоку. Фрези бувають різного діаметру, аби запобігти занадто великому розсіченню кісткової тканини. Видалення імплантатів — це непросто, але для нас не є проблемою.

Чим імплантат відрізняється від коронки?

Зуб складається з трьох частин: кореня, шийки і коронки. Імплантат є штучним коренем, а коронка — штучним замінником коронки. Коронка встановлюється на імплантат після завершення остеоінтеграції, таким чином відсутній зуб повністю замінюється.

Важливою перевагою дентальної імплантації є те, що це зубозберігаюча технологія, адже встановлюється лише протез на місце відсутнього зуба, а ті, які поруч, не потребують жодного додаткового втручання.

Що робити, якщо немає грошей на протезування зубів?

Відсутність великої кількості зубів призводить до низки проблем: знижується прикус, атрофуються м’язи нижньої частини обличчя, западають губи і щоки. Тому необхідно зробити принаймні знімний протез. Так, він не компенсує повністю жувальну функцію, але принаймні здатний підтримати висоту прикусу і зберегти оточуючі тканини у стабільному стані попри відсутність зубів до того, як з’явиться можливість протезування.

Скільки імплантатів можна ставити одночасно?

Загалом можна встановити стільки імплантатів, скільки потрібно, але початкова мінімальна кількість, яка є базою для повного протезування — 6 імплантатів на нижню щелепу і 8 — на верхню. Якщо необхідна кісткова пластика (розщеплення альвеолярного гребеня, репозиція нервового пучка, синус-ліфтинг), всі ці маніпуляції і імплантація відбуваються протягом одного хірургічного втручання.

Які зубні імплантати вважається найкращими?

Існують два види зубних імплантатів: субперіостальні і внутрішньокісткові. Внутрішньокісткові імплантати встановлюються безпосередньо в кістку щелепи, вони найбільш розповсюджені і довговічні (за правильних умов імплантації та користування служать людині все життя), а субперіостальні використовуються вкрай рідко, здебільшого як тимчасовий варіант. Внутрішньокісткові, в свою чергу, можуть бути пластинчасті і циліндричні.

Наразі доволі популярні імплантати з активною різьбою, які в тому числі виготовляє й Nobel. При їхньому встановленні можна змінювати напрямок вкручування в процесі і досягти більшої стабільності, але досвідчений фахівець спроможний зробити все те саме зі звичайною щадною різьбою, бо йому вистачає інтуїції і тактильної чутливості.

Найкращі імплантати для кожного лікаря — ті, з якими йому найзручніше працювати. Для когось це ізраїльські імплантати, але ми надаємо перевагу класиці від Straumann та Nobel — нашим найпопулярнішим імплантатам у преміум-класі.

Також ми працюємо з імплантатами B&B Dental, які виготовляються в Італії, і з більш бюджетними INNO виробництва Південної Кореї. Це не значить, що одні імплантати кращі за інші — будь-який ваш вибір буде вдалим.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 5 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.