Як відсутність зубів впливає на здоров'я? - стоматологічний блог Sirius-Dent
3 тижні назад Здоров'я зубів

Як відсутність зубів впливає на здоров’я?

Як відсутність зубів впливає на здоров’я?
Відсутність зубів не лише негативно впливає на психоемоційний стан людини, змушуючи її менше говорити та прикривати рота посміхаючись (особливо якщо йдеться про передні зуби), а й призводить до цілого ряду змін в ротовій порожнині, які не завжди успішно піддаються корекції.

Після видалення зуба приблизно через пів року зуби поруч та навпроти починають потрохи зміщуватися, щоб заповнити простір, який звільнився. Так згодом виникає серйозне порушення прикусу і зубного ряду. А чим довше цей процес триває, тим складніше стоматологу-хірургу або імплантологу буде провести протезування — можливо, перед тим доведеться вирівнювати зуби в ортодонта чи підпилювати та депульпувати здорові зуби, щоб одягнути коронки і перемістити їх в правильне положення.

Інша проблема — це втрата за непотрібністю кісткової тканини, що тримала зуб у щелепній кістці, та слизової. Така ситуація виникає навіть невдовзі після видалення зуба, якщо воно було травматичним або з’явилося запалення. При нестачі кісткової тканини людині допоможе кісткова пластика, а відновлення слизової можливе засобами мукогінгівальної хірургії. Але це все подовжує час на дентальну імплантацію та збільшує її вартість.

Якщо ж людина втратила багато зубів, це призводить до дисфункції щелепних суглобів. Також варто відзначити зміни у зовнішності: атрофію м’язів нижньої третини обличчя, западання губ і випинання вперед підборіддя (так званий «старечий профіль»). А неможливість добре пережовувати їжу безпосередньо впливає на роботу травної системи, провокуючи різноманітні порушення.

Чи обов’язково відновлювати втрачені зуби?

Враховуючи всі проблеми, які ми щойно перелічили, стає очевидним: зуби обов’язково слід відновлювати. Причому це варто робити вже від трьох місяців до року після видалення, допоки зміни не стали невідворотними і можна провести одноетапну імплантацію зубів без зайвих ускладнень і додаткових витрат. Протипоказанням для імплантації є вагітність (жінці варто зачекати до народження малюка та завершення лактації, щоб анестезія була безпечною), проходження хіміотерапії при онкозахворюваннях та інші стани, що викликають зниження регенеративних спроможностей організму людини. Після того, як рак подоланий і пацієнт поза зоною ризику рецидиву, імплантація навпаки показана для покращення якості життя.

Серед мінусів імплантації зубів можна відзначити той факт, що це не проста процедура, яку проводять у кожному стоматологічному кабінеті, і лікаря, який має необхідний досвід та знає, як перешкодити ускладненням після імплантації зуба, ще варто пошукати.

Які способи відновлення зубів існують?

Найбільш сучасним, надійним і довговічним способом відновлення зубів наразі є дентальна імплантація. Етапи імплантації зуба наступні:

  • консультація хірурга, КТ і планування лікування. На цьому етапі розраховується вартість імплантації, яка не зміниться аж до фіналу;
  • якщо є така необхідність, лікар попередньо готує ротову порожнину: проводить професійну гігієну, лікує карієс та інші захворювання зубів, видаляє зуби з відповідними показаннями;
  • встановлення титанового імплантату в щелепну кістку. Якщо є така необхідність, цей етап поєднується з кістковою пластикою (при нестачі кісткової тканини) або імплантат вкручується одразу в лунку щойно видаленого зуба. Процедура завершується встановленням формувача ясен;
  • протезування постійною оксидцирконієвою коронкою здійснюється за шість місяців на верхній щелепі (якщо проводився синус-ліфт, то за дев’ять місяців) і за три — на нижній. Коли пацієнт не може прибути на протезування вчасно, воно можливе максимум до року після імплантації.

Якщо пацієнт — дитина або підліток, який мав показання до раннього видалення постійного зуба, але імплантація для нього за віком неможлива, альтернативою може стати реплантація зубів. Це пересадка зуба мудрості, який ще не прорізався або не встиг повністю сформуватися, на місце видаленого моляра. При цьому зуб мудрості депульпують і пломбують кореневі канали, а потім пересаджують у підготовану лунку. Коли зуб прорізується, він виконує свою функцію і сприяє формуванню правильного прикусу. Але навіть якщо цього не сталося, зародок восьмого зуба принаймні утримує місце в щелепі і не дає іншим зубам зміститися, тож коли юний пацієнт досягає повноліття, можна без проблем провести імплантацію.

Встановлення зубних протезів — це ще один спосіб відновлення зубного ряду, але тут, як то кажуть, є нюанс. Так, знімний протез, попри свою доступність, не спроєктований для того, щоб людина могла ним жувати. Він виконує виключно косметичну функцію, приховуючи дефект зубного ряду.

Чим відрізняється коронка від моста

Що стосується незнімних протезів, важливо розуміти, що вони замінюють лише коронкову частину зуба, але не корінь. Відповідно, і коронка і міст мають бути прикріплені до імплантату чи власного зуба.

Коронка встановлюється тоді, коли зуб зруйнований більше ніж наполовину і як правило, депульпований тривалий час. Перед одяганням коронки зуб підпилюється у формі конуса.

Мостоподібний протез фіксується між двома коронками, тож якщо ви обрали саме цей варіант відновлення зубного ряду, обидва сусідні зуби потребують препарування. Варто зазначити, що місце, де міст стикується з яснами, виглядає не так, як у зуба, що прорізався. Проте, мостоподібний протез дає змогу адекватно розподілити жувальне навантаження та відновлює і естетичну, і жувальну функції.

Різниця між коронкою та імплантатом

Коронка — це штучний замінник коронкової частини зуба, який встановлюється на абатмент імплантату, що прижився. Тому говорити про різницю між коронкою та імплантатом некоректно. Фактично це дві частини інженерної конструкції, яка повністю замінює втрачений зуб.

В клініці Sirius-Dent встановлюють кілька видів імплантатів від провідних виробників. Різниця полягає у розповсюдженості тих чи інших моделей у світі, відповідно людина, яка надала перевагу класичним моделям NOBEL чи STRAUMANN, зможе отримати допомогу в будь-якій країні. Пацієнту, який обрав корейські імплантати INNO, скоріш за все, буде значно складніше знайти лікаря деінде поза Україною.

Що вибрати: протез чи коронку?

Інколи пацієнти питають, що вибрати: протез або коронку. Але таке формулювання не є коректним, бо коронка вже є протезом, що відновлює зруйнований зуб з цілими коренями, або його частиною, якщо ми говоримо про дентальну імплантацію з протезуванням відсутнього зуба. Таким чином, про вибір між одним та іншим не йдеться взагалі.

Який спосіб відновлення зуба кращий?

На сьогодні найкращим способом відновлення зуба є імплантація. До того ж якщо дозволяють анатомічні умови, ми проводимо одномоментну імплантацію, коли пацієнт може залишити клініку вже з тимчасовою коронкою. Щоправда, жувати нею не можна, але коли мова про передні зуби, естетична функція відновлена відразу.

Реабілітація після імплантації зубів займає приблизно тиждень. За цей час має зійти післяопераційний набряк, після чого лікар знімає шви. Але якщо пацієнт не має часу на контрольний візит (наприклад, моряк мусить вирушати в рейс), ми накладаємо шви, які саморозсмоктуються, і зустрічаємося вже на протезуванні. Пацієнт також отримує рекомендації після імплантації зубів: перший тиждень після операції зуби слід чистити легко і обережно, а після встановлення коронки ставитися до імплантату варто так само, як і до власних зубів, не намагаючись гризти занадто тверду їжу. Також імплантати потребують щорічного огляду у стоматолога і регулярної професійної гігієни.

Навіть якщо просто зараз на імплантацію недостатньо часу або коштів, варто принаймні придбати знімний протез, який допоможе зберегти висоту прикусу й уповільнити зміни в ротовій порожнині. В клініці Sirius ми, наприклад, виготовляємо бюджетні іммедіат-протези (метелики) які людина може носити кілька років до імплантації.

Що буде, якщо не відновлювати видалений зуб?

Якщо не відновлювати видалений зуб, за деякий час почнуться негативні зміни прикусу через поступове зміщення зубів. Ті зуби, що залишилися, через це починають псуватися швидше. Також відсутність зубів не найкращим чином впливає на дикцію людини.

Як змінюється обличчя після імплантації зубів

Якщо людина не має багатьох зубів, це помітно по її обличчю, а саме утворюється «старечий профіль» з запалими губами і щоками. Імплантація покращує ситуацію, хоча до новонабутих змін людині ще потрібно звикнути. З появою імплантатів м’язи нижньої третини обличчя та щелепні суглоби знов мусять повноцінно працювати.

Як довго я можу ходити без зуба і що буде?

Зміни прикусу починаються приблизно через пів року після видалення зуба, тому стоматологи радять не затягувати з імплантацією та ходити без зуба понад рік. Зазвичай рекомендовано проводити імплантацію через три-шість місяців. Цього часу достатньо для відновлення втраченої кісткової тканини або принаймні для розуміння, що подальшого покращення вже не буде і потрібно проводити кістково-пластичну операцію.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 10 оцінок
Валькевич Денис Вячеславович

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

Схожі статті

1 тиждень назад
Складні випадки під час імплантації зубів
3 тижні назад
Відповідаємо на часті запитання щодо імплантації зубів
1 місяць назад
Які бувають види зубних протезів?

інші теми

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації

Імплантація

Грудень. Первинна консультація та професійна гігієна - у подарунок

This site is registered on wpml.org as a development site.