Стоматологiя
Встановлення зубних протезів
Якщо для пацієнта протез — це «нові зуби», то для стоматолога це складна інженерна ортопедична конструкція, яка має компенсувати їхню функцію.
Першочергова задача стоматолога і зубного техніка — зробити протез таким чином, щоб надати йому необхідні фізичні та механічні властивості (форму поверхні, придатну для жування, та достатню міцність, бо сила стискання щелеп людини складає 250 кг/см²). Після цього вже можна й думати про те, як досягти максимальної подібності з природними зубами. Протези діляться на дві великі групи: знімні та незнімні. Кожна з цих груп своєю чергою має різновиди та особливості.
Історії пацієнтів
Ми зробимо протез максимальної подібності з природними зубами
Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.
що варто знати
Показання та протипоказання до постановки зубних протезів
Показанням для протезування зубів є їхня відсутність — від одного до цілого зубного ряду. Якщо мова про одиничну коронку, яка також є незнімним протезом, вона встановлюється, коли зуб зруйнований більш ніж наполовину (має велику пломбу, видалений нерв). Мостоподібний протез встановлюється, коли відсутні кілька зубів — наприклад, зубний ряд через один. На ті зуби, які збереглися і зруйновані, одягається коронка, а поміж ними прикріплюється фасетка (спеціальна ортопедична конструкція, що заміняє відсутній зуб). Таким чином пацієнт отримує цільну незнімну конструкцію з декількох зубів підряд. Протез може кріпитися як на зуби, так і на імплантати. При підготовці до імплантації можна тимчасово встановити адгезивний міст — зубний протез на один зуб, що не вимагає глибокого препарування сусідніх опорних зубів, до яких він прикріплюється за допомогою спеціальних елементів.
Якщо відсутні останні зуби в ряду, а пацієнт не хоче або не може встановити імплантат, існує альтернатива: модифікація мостового протеза під назвою бруклінський або мерилендський міст. До дистальної (задньої) коронки прикріплюється елемент, який тримає два штучних зуба. Вони зафіксовані на шарнірі, що притискає їх до слизової ясна, тож людина може жувати. А щоб вирішити питання гігієни (бо ж і живі зуби, і коронки, і ясна вимагають ретельного очищення), людина має трохи потягнути за штучний зуб, щоб пружина розтягнулася і зуби трохи відійшли від ясен. Тоді можна промити і прополоскати слизову, а потім відпустити зуби і вони притиснуться до ясен знову.
Враховуючи велике різноманіття матеріалів, з яких нині виготовляються зубні протези (це може бути метал, металокераміка, оксид цирконію, пресована кераміка), завжди є можливість обрати той варіант, який не спричинить алергічну реакцію у пацієнта. Тому єдиним протипоказанням є психологічне неприйняття людиною ортопедичної конструкції у роті. Такі пацієнти відмовляються носити протези, бо їм заважає сторонній предмет.
Підготовка до встановлення протеза на зуб
Підготовка до протезування залежить від виду зубного протеза, який ортопед планує встановити. Перед тим, як ставити знімний протез (пластинчастий чи бюгельний), треба пролікувати зруйновані зуби. Ті, що пошкоджені менш ніж на 50% — відновити за допомогою композитного матеріалу, сильно зруйновані — накрити коронками, а ті, що мають показання для видалення — видалити і дочекатися, доки лунки загояться. Тільки після цього ротова порожнина готова до протезування.
Для того, щоб встановити мостоподібний протез або коронку, необхідно препарувати опорні зуби. Їх підпилюють бором, надаючи форму надсіченого конуса, і знімають відбитки для виготовлення коронки. Перед тим, як одягнути пацієнту протез, стоматолог має впевнитися у відсутності карієсу, пульпіту, періодонтиту та терапевтично пролікувати ротову порожнину.
Етапи встановлення зубних протезів
Після того, як ротова порожнина належним чином підготовлена до протезування, можна приступати до встановлення протеза. Якщо пацієнт бажає знімний протез, то процес складатиметься з таких етапів:
- стоматолог-ортопед знімає відбиток;
- зубний технік відливає модель та прикусні валики;
- лікар за їхньою допомогою визначає центральну оклюзію (максимальний контакт протилежних зубів) та відправляє назад у зуботехнічну лабораторію;
- зубний технік робить постановку (модель протеза) з воску та штучних зубів і передає у клінічний зал;
- лікар одягає пацієнту постановку, оглядає форму, колір і положення зубів;
- пацієнт ділиться враженнями від протеза і вказує, де йому незручно;
- коли все узгоджено і пацієнту в цілому комфортно, постановка повертається в лабораторію, воск замінюється на пластмасу, відбувається механічна обробка;
- готовий протез надходить в клінічний зал.
З цього моменту починається справжнє встановлення протеза. Відтепер пацієнт мусить звикнути до ортопедичної конструкції у роті, навчитися з нею жити і користуватися, а це тривалий психологічний процес. До того ж новий протез може тиснути і натирати, тоді для його адаптації знадобитися низка корекцій.
При встановленні незнімних протезів в клініці Sirius все відбувається схожим чином: відбиток, визначення центральної оклюзії, передача відбитка в зуботехнічну лабораторію для виготовлення протезів. Але 80-85% незнімних конструкцій не потребують примірки — виготовлений протез одразу фіксується на підготовлені зуби і пацієнт не відчуває жодного дискомфорту. У такий спосіб ми економимо його час і скорочуємо кількість візитів.
Результат протезування зубів
Зубні протези з більш старомодних матеріалів — акрилу, пластмаси — з часом можуть втрачати зовнішній вигляд, стиратися, інколи ламатися. Сучасні технології передбачають, що виготовлені протези прослужать людини до кінця її життя. Але це вірно тільки для виробів, які фіксуються на дентальних імплантатах. Якщо стосовно штучних матеріалів жодних сумнівів немає, стоматолог не може дати таку саму гарантію щодо природних зубів пацієнта. Неможливо передбачити, що відбудеться з щелепною кісткою людини та зубами, на які встановлена коронка, тож часто протези служать довше за власні зуби.
Реабілітація після встановлення зубних протезів
Після того, як людина отримала протез, вона має звикнути до нового відчуття стороннього предмету в роті, його форми і об’єму. Цей процес може тривати від пари днів до тижня, залежно від того, наскільки великою є ортодонтична конструкція.
Що буде, якщо не робити протезування зубів?
Якщо відмовитися від протезування зубів, це матиме негативні наслідки для людини. Ті зуби, що в неї залишилися, функціонуватимуть з більшим навантаженням, і через це псуватимуться ще швидше. Через погано пережовану їжу збільшиться навантаження на травну систему, що призведе до патологічних змін з боку шлунково-кишкового тракту (наприклад, рефлюкс-езофагіту — викиду вмісту шлунку з кислотою в стравохід, дихальні шляхи і ротову порожнину).
Ще одна важлива функція зубів — підтримка прикусу. Відповідно, якщо зубів немає, нижня щелепа притискається до верхньої, утворюючи старечий профіль, виникають патології нижньощелепних суглобів з больовим синдромом.
Навіть якщо немає можливості встановити імплантати, варто хоча б замовити знімний протез, що підтримуватиме міжальвеолярну висоту і прикус.
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Які існують види зубних протезів?
Існують дві великі групи зубних протезів: знімні та незнімні. Знімні протези своєю чергою бувають двох видів:
- пластинчасті — найбільш масивні та найменш комфортні для пацієнта;
- бюгельні — поєднання зубного протеза з ювелірним виробом: до металевої конструкції-«павучка», що фіксується на піднебінні, прикріплені відсутні зуби. Тож коли пацієнт одягає такий протез, складається враження повного зубного ряду. Сама ж металева основа може бути зроблена у вигляді, наприклад, дракона чи восьминога.
Незнімні протези — це коронки і мостоподібні протези (які теж мають свої модифікації, наприклад бруклінський міст).
Скільки триває загоєння після протезування?
Саме по собі протезування є нетравматичним. Загоєння потрібне при підготовці зубів, коли стоматолог проводить санацію ротової порожнини чи препарує зуби під коронку. Перші дні із зубними протезами конструкція в роті може дещо заважати, але за кілька днів людина до неї звикає. Якщо знімний протез десь тисне чи натирає, варто звернутися до лікаря, щоб його підпиляти і адаптувати.
Коли можна їсти після протезування зубів?
Після протезування зубів можна їсти приблизно за годину. Якщо мова йде про сучасні матеріали — вініри чи фотополімерні пломби, пацієнт може спокійно вживати їжу відразу після того, як встане зі стоматологічного крісла.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації