Елайнери (вирівнювання зубів капами) - Клініка Sirius-Dent

Стоматологiя

Елайнери

Елайнери — гідна альтернатива брекетам. Вам потрібно вирівняти положення зубів, але ви не хочете носити брекети? Є сучасне рішення — елайнери. Відповісти на головні питання про них ми попросили Сергія Данилова, нашого лікаря-стоматолога, який відповідає за цей напрямок у Sirius-Dent.

Що таке елайнери?

Елайнери — це прозорі капи зі спеціального ортодонтичного пластику, які призначені для вирівнювання зубів без брекетів. За рахунок того, що матеріал є одночасно еластичним і щільним, елайнери мають силу поступово переміщувати зуби одразу в правильне положення — на відміну від брекетів, які передбачають кілька етапів переміщення і встановлення додаткових гум на окремі деформовані зуби.

Важливою перевагою елайнерів є більша самостійність і мобільність пацієнта. Якщо у мирний час про це навіть не замислювалися, то зараз необхідність переїжджати до іншого міста чи країни з цілою ортодонтичною конструкцією у роті може викликати низку проблем. Якщо людина обрала елайнери, лікар за кордоном їй, як правило, не потрібен. Після встановлення атачментів (додатковий ретенційний пункт для кращого контролю рухів зубів) та пришліфування пацієнт може одягати всі капи самотужки. В ідеальних умовах він мав би раз на 1-3 місяці відвідувати свого лікаря, але можлива й фотофіксація в момент заміни капи на нову— цього, в принципі, достатньо для корекції. Найгірше, з чим може стикнутися пацієнт — втрата капи, тоді ортодонтичне лікування стає на вимушену паузу, доки нова капа не надійде.

Якщо є така необхідність, ми можемо одразу надрукувати пацієнтам всі капи і спілкуватися онлайн протягом усього терміну лікування. У нас в клініці Sirius-Dent є пацієнти, яких ми не бачили оффлайн жодного разу: вони надіслали нам відбитки зубів, а ми зробили моделювання і відправили капи поштою. Це сучасний перспективний і ефективний метод, особливо зручний в умовах війни.

Ставайте впевненішими, красивішими, успішнішими! Елайнери - сучасне рішення.

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Показання та протипоказання для встановлення елайнерів

Зазвичай люди звертаються на консультацію до ортодонта тому, що незадоволені положенням зубів і соромляться своєї усмішки. Але якщо важко жувати і тримати рот відкритим довго через те, що швидко втомлюються м’язи, зуби стерті, є неприємні відчуття в щелепному суглобі, це свідчить про порушення прикусу й необхідність ортодонтичного лікування.

Елайнери використовуються при будь-яких патологіях:

  • велика чи незначна скупченість зубів;
  • проміжки між зубами;
  • порушення положення зубів.

Особливих обмежень у використанні немає. Треба розуміти, що є деякі обмеження щодо дистанції переміщення зубів, але загалом якщо справляться брекети — справляться й елайнери. Це різні способи вирівняти зуби, які мають ту саму мету.

Протипоказанням саме для використання елайнерів є значні порушення зубного ряду, коли потрібно видаляти зуби або проводити ортогнатичну операцію. До прикладу, нижня щелепа зменшена в розмірах так, що утворюється щілина між верхніми і нижніми зубами. Якщо з якихось причин не виконана ортогнатична операція, можливий ще варіант ортодонтичного маскування: видаляються верхні премоляри, після чого всі зуби затягують назад і змикають. В таких випадках елайнери не підійдуть — потрібні саме фіксовані апарати (брекети).

Підготовка до вирівнювання зубів капами

Елайнери встановлюються виключно на здорові зуби. Тому під час первинної консультації стоматолог-ортодонт оцінює стан зубів, визначає потребу в ортодонтичному лікуванні, за необхідності призначає додаткові дослідження: рентген, ортопантомограмму тощо. Треба зрозуміти, чи людина не задоволена саме положенням зубів або їхнім загальним виглядом. У другому випадку, якщо пацієнт хоче встановити вініри, ортодонт розуміє, що доведеться пожертвувати чималою кількістю тканин зубів. Але можна перед тим використати елайнери, аби підтягнути зуби у таке положення, яке дозволить зберегти більше власної емалі.

Після того, як проблемні зуби пролікували, впевнилися, що карієсу немає, а зуби мудрості не будуть заважати, можна знімати відбитки за допомогою силікону. Це важливо, адже кожне пломбування або зуб мудрості, який прорізується, змінює рельєф зубів, і якщо залишити проблему, під час лікування доведеться робити нові відбитки.

На відміну від брекетів, весь процес вирівнювання зубів і навіть попередній результат планується заздалегідь за допомогою 3D-моделювання. Дизайн і план лікування на основі відбитків розробляє наш партнер — британська лабораторія Smile White Lab, які зарекомендували себе як гарні спеціалісти. Цифровий дизайн дає можливість спрогнозувати тривалість лікування, кількість кап та інших стоматологічних матеріалів і очікуваний результат.

Етапи вирівнювання зубів капами

На повторній консультації ортодонт представляє план лікування: обговорюються кількість кап, за потреби — пришліфовування зубів для звільнення додаткового місця та встановлення атачментів (додаткові ретенційні пункти — виступи на зубах, які робляться з фотополімерного матеріалу, що також використовується при пломбуванні, і допомагають контролювати рух зуба). Якщо пацієнт має зауваження (наприклад, відмовляється підпилювати зуби) і не погоджується з планом лікування, розробляється інший варіант.

Якщо пацієнт згоден, розраховується вартість лікування, виходячи з кількості потрібних кап. При незначних порушеннях може йтися про 5-6 кап на кожну щелепу, при значних — більше 30. Вирівнювати зуби лише на одній щелепі не рекомендовано, адже зуби весь час підлаштовуються один під інший. Також береться до уваги, чи потрібно після елайнерів відновлювати зуби, адже до вирівнювання вони стираються більше і потім можуть виглядати не так ідеально, як хотілося б.

Після встановлення атачментів і пришліфування (якщо це необхідно конкретному пацієнту) друкуємо перші моделі кап, видаємо протягом 10-14 днів і встановлюємо капи на зуби. Перший комплект треба носити найдовше — 3 тижні, бо відбувається дестабілізація прикусу, і це найважчий період. Носити капи потрібно не менше 20 годин на добу, знімаючи тільки під час їжі, пиття будь-яких напоїв, окрім води, і чищення зубів (можливо зняття кап, наприклад, для фотосесії, але на відстані 2 метри вони не є помітними). Наступні капи вже носяться 10-14 днів. Всі вони мають маркування, тож пацієнт легко може визначити, які капи і в якому порядку слід вдягати.

Зазвичай ми зустрічаємося з пацієнтом раз на один-три місяці для контролю положення зубів, а тим, хто виїхав, пересилаємо капи поштою і спілкуємося дистанційно. Такі віддалені пацієнти можуть купити всі капи для вирівнювання зубів одразу і робити фотозвіти для лікаря. Моделювання лікування проводиться на комп’ютері, але наш організм не є на 100% передбачуваним: процес вирівнювання може тривати як довше, так і менше, тож інколи треба зробити таку саму капу або загалом переробити всі наступні на нові, бо вони не прилягають до зубів достатньо щільно.

Для пацієнтів, які знаходяться поруч, згідно з індивідуальним протоколом друкуємо по 6 кап за раз. Рух зубів відбувається поступово, аби не перевантажувати зубощелепну систему. Тож зміни пацієнт може побачити приблизно після кожних трьох кап: положення передніх зубів помітне візуально, задніх — за відчуттям при змиканні. Тривалість лікування залежить від тяжкості патології і відповідно від кількості кап, в середньому це інтервал від 2 місяців до 2 років.

Капа повністю закриває зуби, і фізіологічне очищення зубів не відбувається. Саме тому чітке дотримання правил гігієни необхідне: слід ретельно чистити і капи, і зуби після кожного прийому їжі чи пиття (будь-чого, крім води). Власне, можливість адекватного чищення зубів за допомогою щітки та ниток є однією з головних переваг елайнерів.

Якщо не знімати елайнери під час їжі, це призведе до карієсу. У тому малоймовірному випадку, коли зуб через недбале чищення і порушення гігієни все ж таки зіпсувався, потрібно його лікувати, і залежно від ступеню ураження може знадобитися корекція кап.

Після зняття останньої капи пацієнт бачить, що нарешті задоволений своєю посмішкою. Йому має бути комфортно кусати, жувати, відкривати рота, ніщо не має заважати або викликати неприємні відчуття в щелепі. Повноцінне завершення лікування визначає ортодонт, який перевіряє стан і положення зубів.

Переміщені у нове положення зуби потрібно зафіксувати за допомогою незнімних ретейнерів (як правило, треба носити пожиттєво) або шинуючих кап. Рекомендований строк закріплення результату — подвійний термін лікування, тобто якщо вирівнювання зубів тривало 3 місяці, нові капи треба носити 6 місяців. Їх носять так само, як і вирівнюючі капи — не менше 20 годин на добу. Проте, якщо патологія була незначна, згодом можна одягати капи лише на ніч.

Популярні питання

Наскільки неприємне ортодонтичне лікування?

Скажімо так, воно цілком сумісне із нормальним життям. Просто треба розуміти, що спочатку будуть певні незручності, до яких потрібно адаптуватися. І налаштувати себе, що це явище є тимчасовим, проте результат буде відмінним. До того ж існує безліч методів, щоб мінімізувати неприємні відчуття: наприклад, віск або силікон, якими обробляються гострі краї ортодонтичних апаратів. Крім того, з вами завжди на зв’язку будуть лікар і адміністратор клініки, ви не залишитеся з ортодонтичним апаратом віч-на-віч, а отримуватимете постійну підтримку.

Чи боляче носити елайнери?

Порівняно з брекетами, носити елайнери менш болюче. Але варто розуміти, що це переміщення зубів, яке не обійдеться без дискомфорту.

 

Що буде, якщо не використовувати елайнери для вирівнювання зубів?

Вигляд зубів залишиться незмінним, але це не найгірше. Положення зубів дуже впливає на гігієну порожнини рота: якщо зуби нерівні, йде формування нальоту і каменів, навіть попри регулярну гігієну. Через це відбуватиметься запалення ясен та інші неприємні процеси в місцях утворення каменів, внаслідок цього ясна знижуються і зуби набувають рухливості. Це довгий, але неминучий процес, який зрештою призводить до втрати зубів. Зокрема, пацієнти старше 50 років, за нашими спостереженнями, найчастіше втрачають зуби внаслідок пародонтиту.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.