Етапи імплантації зубів - стоматологічний блог Sirius-Dent
7 місяців назад Стоматологiя

Етапи імплантації зубів

Зуб складається з трьох частин: кореня, шийки та коронки. Імплантат — це титановий замінник кореня, на який встановлюється штучна коронка, таким чином відновлюється і видима, і невидима частини зуба.

Етапи встановлення зубного імплантату включають в себе наступні дії:

 • первинна консультація хірурга-імплантолога, під час якої оцінюється стан ротової порожнини та визначається необхідність попередньої санації вогнищ запалення;
 • направлення на діагностику (комп’ютерна томографія, рентген), яка допоможе визначити кількість, розташування та розміри імплантатів;
 • лікування проблемних зубів та інфекцій ротової порожнини;
 • повторна консультація стоматолога, під час якої лікар розповідає про план подальшого лікування;
 • консультація анестезіолога, якщо оперативне втручання проводитиметься під седацією;
 • встановлення імплантатів. У випадках, коли потрібно встановити імплантати при нестачі кісткової тканини, проводиться також кісткова пластика;
  встановлення постійних коронок (на нижній щелепі — через 3 місяці, на верхній — через 6 місяців).

Навіть якщо пацієнт не встигає до хірурга у призначений термін, встановлення постійних коронок можливе протягом року з момента імплантації. З самим імплантатом за цей строк нічого поганого не трапиться і він залишиться функціональним, але зуби поруч можуть зміститися, і тоді для коронки вже не буде місця.
Вся послідовність встановлення зубних імплантатів, якщо лікування запальних процесів проведене заздалегідь, за необхідності може вміститися в 1-2 дні.

Як зрозуміти, чи потрібні імплантати або інші види зубних протезів

Якщо зуби відсутні, необхідне протезування. Адже нестача зубів призводить до зниження прикусу, атрофії м’язів та опущення нижньої третини обличчя, западання щік і губ — і це вже не кажучи про неможливість повноцінного жування. Стоматолог під час консультації допоможе обрати оптимальний варіант протезування зубів:

 • дентальна імплантація — встановлення штучного кореня зубу з титана, який утримуватиме коронку. Вона дозволяє відновити будь-яку кількість втрачених зубів, до того ж імплантати можуть служити опорою для знімного протезу. Перевагою є можливість одномоментної імплантації зуба, тобто пацієнт залишить клініку вже з тимчасовою коронкою. Імплантат повністю компенсує жувальну і естетичну функцію, і за умов правильноїї експлуатації може служити до кінця життя;
 • відновлення коронкою — встановлення штучної коронки, якщо корень зуба не пошкоджений. Такий спосіб використовується, якщо зруйновано понад 50% зуба;
 • мостовий протез — встановлення коронки на кілька відсутніх зубів, що прикріплюватеметься до цілих зубів поруч;
 • знімний протез — найбільш економічний варіант відновлення. Він не компенсує жувальну функцію, але принаймні підтримує висоту прикуса і запобігає атрофії м’язів щік і губ. Може розглядатися як тимчасовий варіант до повноцінного протезування.

З точки зору відновлення естетики і функції зубів дентальна імплантація наразі є найкращим варіантом протезування. Ми в Sirius-Dent працюємо з імплантатами різних цінових категорій і гарантуємо їхнє успішне приживлення. Вартість імплантації одного зуба в Одесi залежить від марки імплантата і вказана в прайсі на нашому сайті, а повну ціну за лікування після консультації хірурга-імплантолога, з урахуванням всіх необхідних маніпуляцій, повідомить адміністратор.

Яка підготовка потрібна перед імплантацією зубів

Для успішної імплантації зубів ротова порожнина має бути здоровою і не мати вогнищ інфекції, тобто підготовчий етап включатиме лікування карієсу, професійну гігієну та усунення запальних процесів. Імплантація є зубозберігаючою технологією, а отже ті зуби, які знаходяться поруч з місцем встановлення протезу, ніяк не задіяні в процесі й не потребують підпилювання емалі, на відміну від відновлення коронками. Всі маніпуляції виконуватимуться лише в зоні відсутнього зуба.

Перед імплантацією необхідно зробити комп’ютерну томографію зубів пацієнта, аби визначити, яка кількість імплантатів в яких місцях нам знадобиться, а також їхню довжину і діаметр. Якщо йдеться про один зуб і в цілому ситуація є зрозумілою, може бути достатньо і рентгена. На основі отриманих результатів хірург-імплантолог складає план лікування.

Оперативне втручання може здійснюватися як під місцевою анестезією, так і під седацією, залежно від кількості і тривалості запланованих маніпуляцій. У більшості випадків ми рекомендуємо седацію, тому перед операцією слід пройти консультацію анестезіолога й здати необхідні аналізи.

Які бувають зубні імплантати та який вибрати

Існують два види зубних імплантатів: внутрішньокісткові (які, в свою чергу, за формою поділяються на пластинчасті і циліндричні) та субперіостальні. Ендоосальна (внутрішньокісткова) імплантація зубів наразі є найбільш розповсюдженою. Переважна більшість таких імплантатів виготовлені з титана. Організм не сприймає цей матеріал як інородний, на нього з часом наростає кісткова тканина, й імплантат виконуватиме свої функції до кінця життя людини.

Субперіостальний імплантат, навпроти, є недовговічним, а тому використовується рідко, здебільшого як тимчасовий варіант. Приміром, в ситуації, коли встановлюємо внутрішньокістковий імплантат, але зуб потрібен зараз. Тоді субперіостальний імплантат встановлюється поверх ендоосального, а вже на нього — тимчасова конструкція, яка залишатиметься в такому вигляді, доки внутрішньокістковий імплантат не приживеться.

Як проводиться процедура імплантації зубів

Хірургічний етап імплантації вимагає високої кваліфікації лікаря, адже порушення правил імплантації зубів (коли частина імплантата потрапляє не всередину кістки, а в гайморову пазуху чи щелепний канал) призводить до дезінтеграції. Якщо у пацієнта нестача кісткової тканини для встановлення імплантата (його мінімальний розмір — 4✕8 мм), перед тим необхідна кісткова пластика для нарощування об’єму.

Аби встановити імплантат в щелепу, необхідно спершу підготувати для нього ложе шляхом висвердлювання кісткової тканини на довжину і діаметр, які відповідають імплантату. Після чого імплантат вкручується в ложе з навантаженням 30-35 Н/см (оптимальна первинна стабілізація) або більше. Коли він надійно зафіксований, згори встановлюється формувач ясен, і так пацієнт чекатиме кілька місяців на завершення остеоінтеграції. Інколи можливо встановити імплантат з більшою первинною стабілізацією — 50-60 Н/см, тоді можна одразу замість формувача ясен ставити абатмент і тимчасову коронку (її виводять з прикусу, аби не навантажувати імплантат), і пацієнт залишає клініку вже з зубом. Вся процедура імплантації одного зуба (без додаткових маніпуляцій) у досвідченого спеціаліста триває 8-10 хвилин. Постійну коронку інсталюють через 3 місяці на нижній щелепі і через 6 — на верхній.

Імплантація зубів під седацією відбувається без болю і стресу, адже пацієнт перебуває у медикаментозному сні. Перевагою для лікаря є те, що завдяки цьому він має вільний доступ до дальніх зубів і достатньо часу для проведення всіх необхідних маніпуляцій. У простих випадках, коли йдеться про чисте встановлення одного імплантату, достатньо і місцевої анестезії, яка якісно знеболює раньову зону, але не виключає фактор тривожності і страху пацієнта.

Скільки зубних імплантатів можна встановити за один раз і від чого це залежить

За одну операцію можна встановити стільки імплантатів, скільки потрібно. Якщо мова про пацієнта, у якого немає більшості зубів, то традиційно мінімальна кількість імплантатів для подальшого протезування 28 зубів — це 6 на нижній щелепі і 8 на верхній. Більш того: коли потрібні додаткові кістковопластичні втручання (репозиція нервового пучка, синус-ліфтинг, розщеплення альвеолярного гребеня та інші), все це також відбувається протягом тієї самої операції.

Які проблеми можуть виникнути при імплантації зубів і як їх попередити

Всі люди мають різну щільність кісткової тканини, а через це і реабілітаційний період у кожного пацієнта проходить по-різному. Якщо кісткова тканина середньої чи низької щільності, імплантація проходить доволі легко і швидко, а загоєння майже не відчувається. При високій щільності кісткової тканини вкручування імплантата є більш складним, а заживлення — болючим. Однак в будь-якому разі больові відчуття не тривають довше 7-10 днів і успішно блокуються медикаментами. На жаль, анатомічні особливості — це той фактор, на який вплинути не можна, залишається лише довіритися кваліфікації хірурга.

Іншу проблему створює встановлення імплантата під час запального процесу. Зазвичай навіть в таких випадках ми проводимо імплантацію успішно, але рідко замість остеоінтеграції може відбутися фіброінтеграція, під час якої імплантат вростає не в кістку, а в м’яку тканину, яка неспроможна витримувати жувальне навантаження. В найгіршому випадку — якщо імплантат рухається — доведеться видаляти його і встановлювати новий більшого розміру. Запобігти цьому можна, якщо завчасно вилікувати всі запальні процеси і дочекатися заживлення ротової порожнини.

Якщо лікар недостатньо досвідчений, трапляється, що сам імплантат встановлюється неправильно: замість того, щоб повністю розташовуватися всередині кісткової тканини, частина імплантата може потрапити в гайморову порожнину, порожнину носа чи щелепний канал. Тоді імплантат не може бути функціональним і можлива його дезінтеграція. Таких випадків немає в практиці клініки Sirius-Dent, адже кваліфікації нашим стоматологам аж ніяк не бракує. Саме тому історії про неприживлення імплантата, наслідком якого було сильне запалення і біль протягом кількох тижнів, нам доводилося лише чути, а не бачити в житті.

Відторгнення зубного імплантату і що з ним робити

Відторгнення імплантатів у нас відбувається менш ніж у 1% випадків, але якщо вже сталося так, що імплантат не прижився, то він видаляється, а після відновлення робиться повторна імплантація.

Коли імплантат дезінтегрувався (приміром, внаслідок фіброінтеграції), ми викручуємо його з ложа під місцевою анестезією, вичищаємо фіброзну тканину до кістки, а далі розсвердлюємо ложе для встановлення імплантата більшого діаметру. Якщо ж діаметр імплантата вже був великий, слід почекати кілька місяців, доки відновиться кісткова тканина, чи зробити кісткову пластику, і повторити спробу.

Остеоінтегрований зубний імплантат видалити вкрай важко, адже кісткова тканина щільно до нього приростає. Але якщо внаслідок травми відкололася частина імплантата або положення зубів змінилося настільки, що встановлення коронки вже не є можливим, іншого варіанту немає. Для видалення такого імплантата використовуємо спеціальні циліндричні фрези різних розмірів, які висвердлюють кісткову тканину довкола імплантата з тим, щоб його можна було обережно виламати всередині кісткового блоку.

Це звучить страшніше, ніж є насправді, адже ми максимально зберігаємо кісткову тканину для наступної імплантації. Вірогідність повторної дезінтеграції у нас відсутня.

Як доглядати за встановленими зубними імплантатами

Рекомендації щодо догляду за зубними імплантатами не відрізняються від рекомендацій для власних зубів. В першу чергу, їх необхідно ретельно очищати двічі на день за допомогою м’якої зубної щітки, ортопедичних йоржиків для міжзубного простору, а після їжі — користуватися зубною ниткою чи розчином для полоскання. Зубну пасту слід обирати без абразивних частинок. Раз на півроку потрібно відвідувати стоматолога, за необхідності — робити професійну гігієну й очищати зуби від нальоту і каменів. Не варто також перевантажувати імплантати жуванням занадто твердої їжі. При дотриманні цих простих правил імплантати вірно служитимуть усе життя.

Інші відповіді на питання щодо імплантації зубів ви можете знайти на нашому сайті або задати своє питання під час консультації.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 1 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.