Чи потрібно відновлювати зуб або встановити коронку? - стоматологічний блог Sirius-Dent
8 місяців назад Стоматологiя

Чи потрібно відновлювати зуб або встановити коронку?

Вибір варіанту лікування (композитне відновлення, пломба чи коронка) в естетичній стоматології залежить від ступеню руйнування зуба.

Особливо актуальне встановлення коронок для жувальних зубів, адже через велике жувальне навантаження порушується герметичність пломби, вона швидше руйнується, утворюються сколи власної емалі. Як правило, зуби з великими пломбами вже не живі, їм раніше проводилося ендодонтичне лікування і видалявся нерв. А отже, їхня чутливість зовсім інша, тож людина менш обережно стискає зуби, що призводить до мікротравм. Щоб реставрація протрималася довше і пацієнт міг на тривалий час забути про проблеми в ротовій порожнині, ми в Sirius-Dent пропонуємо встановлення коронок на зуби і дорослим, і дітям.

Підготовка до встановлення коронки включає в себе лікування карієсу і санацію очагів запалення. Необхідно упевнитися, що корень зубу в порядку і там не відбувається жодного запального процесу. За необхідності встановлюється штифт, який стане додатковою опорою. Після цього стоматолог препарує зубні тканини, знімає відтиск і передає в лабораторію, яка виготовить коронки. Готову коронку ставлять на зруйнований зуб і фіксують на спеціальний цемент.

Тривалість служби коронки залежить не тільки від майстерності стоматолога, а й від умов експлуатації та гігієни порожнини рота. Якщо дотримуватися рекомендацій лікаря (регулярно чистити зуби та ясна, не гризти занадто тверду їжу, регулярно відвідувати стоматолога для профілактичної гігієни, якщо є захворювання ясен), то вона може виконувати свої функції до кінця життя.

Які методи відновлення зубів?

Неважливо, чи пацієнт звернувся з приводу зуба, який зруйнував карієс, чи вже встиг видалити нерв і поставити пломбу раніше, але вона пошкоджена чи відкололася емаль. Після проведення лікування ми пропонуємо наступні варіанти відновлення зуба:

  • реставрація пломбувальним матеріалом;
  • композитне відновлення;
  • реставрація коронкою, яка в свою чергу може бути виготовлена з різноманітних матеріалів: металева (здебільшого для жувальних зубів), металокерамічна, цирконієва, керамічна;
  • накладка на зуб замість коронки — ортопедичне лікування, яке здійснює відповідний фахівець. Для цього зі зруйнованого зубу знімається відтиск, в лабораторії виготовляється накладка (з цирконію, кераміки чи фотополімерного матеріалу) і встановлюється в ротовій порожнині так само, як і коронка.

Якщо реставрації потребують одночасно кілька зубів, які розташовані поруч, виготовляється мостовидний протез — пов’язані між собою коронки, які закріплюються на зубах, котрі залишилися.

Чим пломбування відрізняється від композитного лікування?

Пломба встановлюється, коли пошкодження зуба незначне, тобто зруйновано менше половини площі коронкової частини. При цьому відсутня частка зуба заповнюється пломбувальним матеріалом, завдяки чому відновлюється зовнішній вигляд і функції зуба. Така пломба цілком може бути постійна, якщо людина дотримується адекватної гігієни ротової порожнини. Композитне відновлення за суттю схоже на пломбування зуба і відрізняється тільки тим, що використовуються композитні та фотополімерні світлозатверджувальні матеріали, які накладаються поверх пошкодженого зуба (композитні вініри). Композитне відновлення або коронку рекомендується встановлювати, коли зуб зруйнований більше ніж на 50%. При цьому композитна реставрація можлива також у випадку, коли зуб відсутній — тоді його відновлюють з композитного матеріалу на скловолоконній балці.

У яких випадках замість пломбування та реставрації зуба може знадобитися встановлення коронки

– Якщо коронкова частина зуба зруйнована на понад 50%, встановлення коронки є найбільш доцільним та ефективним варіантом відновлення, — вважає стоматолог-терапевт і дитячий стоматолог Альона Горова. Більшість зубів, які зазнали таких ушкоджень, зазвичай вже не мають нерва, але коронку можна ставити й на живий зуб — наприклад, коли каріозний процес затронув більшу частину тканини зуба, але не нерв, або йдеться про наслідок травми.

Деякі пацієнти в гонитві за естетикою просять закрити коронками живі й здорові зуби, але на це ми в Sirius-Dent можемо погодитися, лише коли є об’єктивні патології, через які деякі зуби значно відрізняються за кольором. Колір коронки підбирається так, щоб він відповідав кольору власних зубів і подобався пацієнту. Якщо форма, колір або відчуття від носіння коронки людину не влаштовують, корекція коронки можлива в момент фіксації.

Переваги та недоліки композитного відновлення зубів

Стосовно коронок досі ще живий стереотип, що вони — для людей похилого віку. Хоча це зовсім не відповідає дійсності (коронки успішно встановлюються молодим людям і навіть дітям), варіант з композитним відновленням для багатьох пацієнтів є більш зручним та звичним. Серед інших переваг — швидкість (композитне реставрування робиться за один візит до стоматолога) та нижча ціна.

Однак композитне відновлення має й недоліки. Головний з них — це те, що сам полімерний матеріал є доволі недовговічним, і така пломба з часом стирається. Через це зуб поступово втрачатиме свої функції і згодом не зможе повноцінно займати місце в зубному ряді. Окрім того, якщо мова йде про велику реставрацію, залишається ризик сколів. Також мінусом є те, що композит згодом змінюватиме колір і стане більш помітним.

Переваги та недоліки встановлення коронок

Наразі немає випадків, коли неможливо встановити коронку на зуб. Так, коли коронки були виключно металеві, траплялися випадки алергії на метал. Але зараз варіантів матеріалів чимало, тому підібрати підходящий можна для кожного. Зубні коронки мають низку переваг:

  • простіша гігієна: легше очистити цілий зуб, хай і штучний, ніж той, який складається із пломби і власної тканини;
  • правильний розподіл жувального навантаження: жодних обмежень на жування і кусання в межах розумного;
  • тривалий строк служби.

Варіанти відновлення зубів є завжди, головне — знайти свого стоматолога, який допоможе зробити оптимальний вибір.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 5 оцінок

Автор статті: Горова Альона Вікторівна

Стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог

This site is registered on wpml.org as a development site.