Як вилікувати переломи і вивихи зубів - стоматологічний блог Sirius-Dent
7 днів назад Стоматологiя

Як вилікувати переломи і вивихи зубів

Лікування переломів і вивихів зубів багато у чому залежить від типу травми зуба. Так, при переломі коронкової (видимої) частини зуба її можна відновити за допомогою композитного матеріалу чи встановлення штучної коронки, але при переломі кореня зуба його доведеться видалити повністю. Адже на відміну від кісток, зуби не зростаються і не відновлюють цілісність. Вивихи ж у більшості випадків вправляються.

Причини травматичного ушкодження зуба

Найбільш вразливими до травмування є проліковані зуби, які вже постраждали від патологічного процесу і їхня цілісність порушена. Розповсюдженими причинами травмування (вивихів, переломів) зубів є:

 • намагання розгризти щось занадто тверде;
 • побутова травма;
 • падіння;
 • удар;
 • бруксизм — мимовільне сильне стискання зубів уві сні.

Випадки переломів та вивихів зубів через бруксизм значно почастішали з початком повномасштабного вторгнення і зростанням рівня стресу. Внаслідок гіпертонусу жувальної мускулатури уві сні страждає емаль, відколюються фрагменти зуба чи навіть руйнуються ортодонтичні конструкції.

Види вивихів і переломів зубів

Перелом (фрактура) зуба — це порушення його цілісності: як то кажуть, замість одного зуба стало два. Класифікація переломів зубів залежить від того, яка саме частина зуба була зламана: виділяють перелом коронки та перелом кореня. Також перелом зуба може бути поздовжній, вертикальний чи навскісний. Окремий випадок — це тріщина в зубі, коли пошкоджені емаль і дентин, але частина зуба не відділилася. У такому випадку є шанс врятувати зуб, укріпивши його композитним матеріалом, але тільки якщо цілісність пульпової камери не порушена.

Вивих (інтрузія) — це зміщення зуба у лунці або його повне випадіння. Види вивихів:

 • повний, коли зуб випав зі свого місця в роті;
 • неповний — зуб залишився в роті, але змінив своє положення;
 • вколочений вивих зуба — після удару згори зуб знаходиться в своїй лунці, але пульпа і періапікальні тканини довкола знищені.

Зміщення зубів зазвичай добре лікується. Якщо мова йде про вивих та перелом зуба у дитини, все залежить від того, на якій стадії розвитку перебуває молочний зуб. Корінь молочного зуба з часом розсмоктується, і той сам випадає. Тому не завжди є сенс вправляти вивих молочного зуба дитині, але відвідати стоматолога для встановлення діагнозу варто.

Які ознаки вказують на травму зуба?

На перелом коронки вказує відділення частини зуба. Найчастіше зуб ламається вертикально чи навскіс. У такому випадку приносити фрагмент, який відпав, стоматологу немає сенсу, бо приклеїти його назад вже неможливо. Ознаки, які свідчать про пошкодження кореня зуба:

 • сильний біль при натисканні на зуб;
 • хоча коронка виглядає неушкодженою, зуб (або його частина, якщо зламані і корінь, і коронка) набуває непритаманної рухливості;
 • поява чутливості до температури;
 • біль та дискомфорт при намаганні закрити рота.

Симптоми вивиху зуба дещо схожі: це так само підвищена рухливість зуба та больові відчуття, але при цьому помітна зміна положення зуба. Якщо зуб повністю випав з рота, але виглядає неушкодженим, його потрібно покласти до фізрозчину чи непастеризованого молока і зберігати до візиту до стоматолога (бажано відвідати лікаря протягом доби, аби отримати шанс на успішну реплантацію).

Як діагностують пошкодження зубів?

Перед тим, як робити будь-яке дослідження, необхідно проконсультуватися зі стоматологом або щелепно-лицевим хірургом. Саме він вирішує, що буде більш інформативним у даному випадку — комп’ютерна томографія або рентген, і яка проєкція потрібна для кращого розуміння ситуації.

Денис Валькевич (ліворуч) – головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

Сергій Данилов (праворуч) – лікар-стоматолог

Як лікують вивих і перелом зуба?

Зазвичай лікування травмованих зубів — це сумісна робота стоматолога-терапевта і щелепно-лицевого хірурга. Виключеннями є перелом і тріщина коронки, де терапевт цілком здатний продепульпувати зуб та відновити відсутню частину за допомогою композитного матеріалу або пролікувати і укріпити зуб, що тріснув, самостійно. Отже, кожна травма має свою специфіку, яка вимагає різних дій від команди лікарів:

 • якщо зуб зламався під корінь, на пару міліметрів нижче рівня ясен, то хірург видаляє відламаний фрагмент, а стоматолог-терапевт вирішує, як саме краще реставрувати зуб;
 • повністю вивихнутий зуб повертає на місце щелепно-лицевий хірург, а задача стоматолога-терапевта — зафіксувати зуб, приклеївши його до сусідніх назубними шинами. Якщо при інтрузії постраждав судинно-нервовий пучок біля кореня зуба, перед вправленням стоматолог видаляє нерв і пломбує канали. Це актуально і для повного, і для неповного вивиху зуба;
 • при переломі кореня зуба видалення зуба є єдиною опцією, це робить щелепно-лицевий хірург. Найскладнішим є перелом кореня у нижній третині, адже тоді надзвичайно складно дістати уламок. Вже після лікування пропонуємо пацієнту варіанти відновлення втраченого зуба: встановлення дентального імплантату чи мостоподібного протезу;
 • при забитому вивиху зуба необхідно його продепульпувати (бо довколишні тканини загинули) та зафіксувати назубною шиною. Інколи перед тим, як накладати назубну шину, стоматолог проводить професійну гігієну зубів, щоб забезпечити кращу фіксацію зуба після травми.

В клініці Sirius до лікування перелому зуба в будь-який момент готові підключитися і щелепно-лицевий хірург, і стоматолог, і ортодонт, аби надати необхідну допомогу пацієнту.

Ускладнення травми зубів

Важливо звернутися до стоматолога чи щелепно-лицевого хірурга в день отримання травми, коли шанси врятувати зуб максимальні. Якщо почнеться запалення, це значно ускладнить і лікування, і період відновлення. Іншим можливим ускладненням є травматичний періодонтит (запалення тканин біля кореня зуба), коли гине пульпа і зуб темнішає.

Як проходить відновлення після травми зуба?

Після вправлення вивиху зуб фіксується до двох сусідніх скловолоконною назубною шиною і так гоїться два-три місяці. Аби не сталося відторгнення реплантованого зуба, необхідно регулярно приходити на контрольні огляди до щелепно-лицевого хірурга та виконувати його рекомендації. А доки зуб заживає, краще уникати занадто гарячої, холодної чи твердої їжі.

популярні питання:

Чи можна вилікувати перелом зуба вдома?

Зламані зуби не зростаються, зате зволікання з відвідуванням лікаря може призвести до запалення і травматичного періодонтиту. Чим раніше пацієнт звернеться за медичною допомогою, тим більше шансів врятувати чи принаймні не травматично видалити зуб.

Як зміцнити зуби, що хитаються, після травми?

Щоб зміцнити зуб, що хитається після травми, стоматолог приклеює його до двох сусідніх за допомогою назубної шини зі скловолоконної стрічки. Вона переливається полімерним композитним матеріалом. Ця шина залишається на два-три місяці, доки зуб знову укріпиться в кістковій тканині.

Чи можна вправити вивих зуба?

Повний і неповний вивих зуба вправляють сумісно стоматолог і щелепно-лицевий хірург. Якщо при вивиху постраждали періапікальні тканини, пульпова камера або судинно-нервовий пучок, що іннервує зуб, перед поверненням зуба на місце його продепульпують (видалять нерв та запломбують канали).

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 6 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.