Лікування переломів та вивихів зубів - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Лікування переломів та вивихів зубів

Зазвичай причиною перелому або вивиху зуба є механічна травма: людина впала, вдарилась, спробувала розгризти щось тверде, її вдарили у щелепу тощо. Але наразі додався ще один важливий фактор — бруксизм. Через високий рівень стресу протягом дня у людей підвищується тонус жувальної мускулатури, і уві сні вони сильно стискають зуби й скрегочуть ними.

Маємо пацієнтів, які в такий спосіб руйнують ортопедичні конструкції у роті, стирають зуби, скрошують фрагменти емалі та навіть повністю ламають зуби. Якщо при цьому зуб ослаблений попереднім патологічним процесом, і на нього вже встановили пломбу, армували анкерним штифтом або скловолокном, він стає більш вразливим у випадку гіпертонусу жувальної мускулатури уві сні.

Що таке перелом зуба

Перелом зуба — це порушення його цілісності, що відбувається, як правило, внаслідок травмування. Якщо мова про перелом коронкової частини, то зламаний фрагмент відпадає, і приносити його до лікаря немає сенсу, адже склеїти зуб неможливо. Щелепно-лицевий хірург або стоматолог відновлять втрачений уламок за допомогою штучного матеріалу. При переломі кореня зуба або коронки і кореня разом відламана частина зуба залишається у роті, але набуває рухливості. Інші симптоми, що свідчать про перелом кореня зуба — це сильний біль при натисканні, набряк, поява чутливості до гарячого та холодного, дискомфорт при спробі закрити рот.

Звертайтеся лише до досвідченого щелепно-лицевого хірурга

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Види та причини перелому зуба

Розрізняють повний та неповний перелом зуба. Так само як зуб ділиться на внутрішню і зовнішню частини, переломи зубів можна умовно поділити на два види:

  • перелом зовнішньої частини зуба — як правило, можливо відновити пломбувальним матеріалом або штучною коронкою; 
  • перелом кореня зуба нижче рівня ясен — видалення пошкодженого зубу є безальтернативним, бо уламки зуба не зростаються.

Також перелом зуба може бути поздовжній або вертикальний.

Що таке вивих зуба

Якщо внаслідок травми чи бруксизму зуб залишився цілим, але змістився чи повністю випав, то йдеться про вивих зуба. Відповідно, вивих може бути неповний або повний. При цьому щелепно-лицевий хірург, як правило, може повернути зуб на місце та надійно зафіксувати.

Види та причини вивиху зуба

Причиною вивиху може бути бійка, механічна травма або бруксизм. Розрізняють такі види вивиху зуба:

  • повний — зуб повністю випав;
  • неповний — зуб змістився, але залишився у роті;
  • забитий — внаслідок удару згори зуб було вбито всередину кістки, і хоча він сам залишився цілим, періапікальні тканини пошкоджені.

При повному вивиху зуб слід зберігати у фізрозчині або домашньому молоці до консультації щелепно-лицевого хірурга.

Що таке тріщина в зубі

Тріщина в зубі — це неповний перелом: емаль і дентин пошкоджені, але тріщина закінчується всередині зуба, і надламаний фрагмент коронки залишається на місці. В цьому випадку все залежить від обсягу пошкодження. Якщо воно незначне, іноді є шанс врятувати зуб: наприклад, можна спробувати розпилити тріщину та укріпити її композитним матеріалом. Проте, якщо порушена цілісність пульпової камери, таке лікування не допоможе, бо через пульпу згодом почнуть проходити мікроорганізми і розвинеться пульпіт.

Види та причини тріщини зуба

Причини тріщини зуба ті ж самі, що й повного перелому: механічні травми, намагання розгризти тверду їжу, бруксизм. Якщо зуб тріснув, краще припинити жувати будь-що, аби не зламати зуб повністю, і не гаючи часу, вирушати до стоматолога.

Що буде, якщо не лікувати травмований зуб

Якщо не пролікувати зламаний чи вивихнутий зуб одразу після травми, це все одно доведеться зробити, але на фоні запалення. При цьому жодного шансу зберегти зуб вже не буде — його доведеться видаляти, а реабілітація після операції буде довшою і складнішою, ніж за умови своєчасного звернення до лікаря.

Діагностика травмованого зуба

Діагностику травмованого зуба призначає лікар після огляду пацієнта. Це, як правило, рентген або комп’ютерна томографія, залежно від того, яке дослідження буде більш інформативним у конкретному випадку.

Лікування травмованого зуба

Лікування вивиху зуба — це командна робота щелепно-лицевого хірурга і стоматолога-терапевта. Якщо вивих неповний, тобто положення зуба змінилося, але він залишається у роті, то проводиться репозиція: хірург повертає зуб у правильне положення, а терапевт накладає назубну шину зі скловолокна. При повному вивиху команда лікарів так само разом реплантує вибитий зуб. Але якщо на момент травми зуб ще був живий (мав нерв і пульпу), то могла статися компресія судинно-нервового пучка, який входить в зуб через верхівку кореню. Через таке пошкодження пучок не може виконувати свої функції, і тоді перед вправленням необхідно видалити нерв і запломбувати канали.Трапляється й таке, що перед накладанням шини стоматолог має провести професійну гігієну і прибрати зубні камені, щоб вона добре трималася. Після лікування зуб з високою ймовірністю повернеться у свій нормальний стан.

Окремий випадок — це лікування забитого вивиху зуба, коли внаслідок оклюзійного удару чи бруксизму сам зуб не пошкоджений, але періапікальні тканини знищені. Такий вивих супроводжується загибеллю (некрозом) пульпи, тому зуб обов’язково потрібно депульпувати і зафіксувати назубною шиною на 2-3 тижні.

При переломі коронкової частини зуба з ушкодженням пульпи на 2-3 мм нижче ясна лікарі також працюють удвох: хірург видаляє відламану частину зуба, а терапевт приймає рішення щодо його реставрації. Якщо зламався корінь зуба, хірург видаляє зуб повністю, а вже після операції пацієнту пропонують варіанти протезування. У випадку тріщини допомога хірурга не потрібна взагалі — лікування проводить стоматолог-терапевт.

У нас в клініці Sirius-Dent є і хірург, і терапевт, і ортодонт, тож кожен з нас готовий в будь-який момент приєднатися до операції і надати допомогу при вивиху, переломі або тріщині зуба. Тому після травми звертайтеся в будь-який час!

Популярні питання

Що робити при вивиху зуба?

При вивиху зуба слід звернутися до щелепно-лицевого хірурга якнайшвидше. Якщо зуб випав повністю, зберігайте його у фізичному розчині (його можна придбати у аптеці) або домашньому молоці, аби не пересох до візиту до лікаря. Бажано провести реплантацію не пізніше ніж за 24 години після вивиху, тоді матимете шанс на добрий результат.

Чи можна вправити вивих зуба?

Вправленням і фіксацією вивихнутого зуба займається щелепно-лицевий хірург. Якщо при травмі була пошкоджена пульпа або періапікальні тканини, лікар обов’язково видаляє нерв і пломбує канали зуба.

Скільки гоїться вивих молочного зуба?

Лікування вивиху зуба дитини залежить від стану кореню. Якщо зуб молочний і корінь розсмоктується, є сенс видалити вивихнутий зуб, який і без того от-от випаде. А коли йдеться вже про постійний зуб, або корені молочного зуба ще не почали розсмоктуватися, зуб після вправлення вивиху загоїться, як у дорослого, за 2-3 місяці.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.