Як і навіщо видаляти зуби мудрості - стоматологічний блог Sirius-Dent
7 місяців назад Хірургія

Як і навіщо видаляти зуби мудрості

В сучасному світі зуби мудрості не вважаються повноцінними зубами і не враховуються при розрахунках коефіцієнту жувальної ефективності. Видалити зуби мудрості при наявності будь-яких проблем з ними (пульпит, карієс, ортодонтичні показники) — це стандартний європейський протокол, якому ми в клініці Sirius-Dent також слідуємо. Зазвичай рекомендуємо видалити всі чотири вісімки за одну операцію, щоб вирішити цю проблему раз і назавжди.

Що таке зуби мудрості?

Зуби мудрості, вони ж вісімки або треті моляри — це останні восьмі зуби у зубному ряду. Вони прорізуються не завжди, адже чимало людей не має навіть зародків зубів мудрості. Трапляється й таке, що ці зуби формуються, але залишаються ретенованими (не прорізуються). Якщо ж вісімки таки намагаються вирости, вони часто виштовхують вперед інші зуби, щоби зайняти місце в зубному ряду, і в такий спосіб формують проблеми з прикусом. Зуби мудрості, як правило, прорізуються у віці 18-27 років, але випадки, коли вісімка сформувалася, прорізалася і не порушила зубний ряд, насправді доволі рідкісні. Це пояснюється тим, що у сучасних людей порівняно з нашими предками зменшився розмір щелепи, і місця для вісімок вже не вистачає.

Які проблеми можуть виникати з зубами мудрості?

Окрім вже згаданої скупченості на фронтальній дільниці, яку створюють вісімки, намагаючись встроїтися в зубний ряд, вони ще й мають проблеми з мінералізацією. Тому зуби мудрості часто уражаються карієсом ще під час прорізування. Якщо ступінь руйнування зуба незначний і нерв не пошкоджений, можна встановити пломбу, але при наявності більш серйозних проблем лікарі однозначно радять видалення, бо ендодонтичне лікування (маніпуляції з коренем та кореневим каналом зуба) вісімки не має сенсу.

Звідси виникає інша проблема: атипове положення зубів мудрості створює складнощі для видалення. Це й без того найбільш дальній зуб у ряді, до якого складно дістатися, а при неправильному положенні він ще й може бути направлений у бік щоки, язика або підпирати сусідню сімку знизу чи ззаду так, що вона заважає видаленню. Крім того, на верхній щелепі вісімка часто вростає корінням в порожнину гайморової пазухи, тож при видаленні є ризик проштовхнути в гайморову пазуху фрагмент зуба чи перфорувати її так, що після операції вона залишиться сполученою з ротовою порожниною.

Видалення вісімок на нижній щелепі також має особливості: в тілі нижньої щелепи проходить судинно-нервовий пучок, що складається з артерії, вени і нервового стволу, який іннервує підборідкову частину нижньої губи та нижні зуби. І коріння зубів мудрості пролягає дуже близько до цього пучку або росте довкола нього. В нашій практиці був випадок, коли судинно-нервовий пучок проходив крізь кільце, утворене корінням вісімки, тож при видаленні довелося розпилювати зуб і обережно виймати кожен фрагмент так, щоб не пошкодити нерв.

Чому зуби мудрості майже завжди видаляють?

Зважаючи на всі перелічені проблеми та той факт, що вісімки фактично не беруть участі у прикусі й не потрібні сучасній людині, їхнє видалення цілком виправдано. Зуби мудрості не лікують ендодонтично ніде у світі. Асиметрія обличчя після видалення зубів мудрості — міф, адже їхня відсутність на овал обличчя не впливає. Відповідно також не вийде після видалення вісімок негайно отримати гарне худе обличчя.

Проте, не обов’язково викидати видалений зуб у смітник. Ми у Sirius-Dent пропонуємо послугу реплантації, коли вісімка пересаджується на місце відсутньої шістки. Хоча встановлення імплантата можливо в будь-яке місце в будь-який час, все ж таки є різниця між власним зубом та титановою конструкцією. Вісімка при цьому реплантується як є, без коронки, тільки перед тим проводиться депульпація (видалення) нерва.

Більш того, ми реплантуємо не тільки зуби мудрості, які сформувалися, а й їхні зародки. Зокрема, такі операції показані дітям після раннього видалення шістки. Ми пересаджуємо зародок вісімки та очікуємо його прорізування і позиціонування в зубному ряду, таким чином у дитини змалечку формується правильний прикус.

Чи потрібно видаляти здорові зуби мудрості?

Якщо зуб мудрості повністю прорізався, має відносно нормальну анатомічну форму, зайняв правильне положення і не змістив при цьому зубний ряд, а також повністю мінералізований (покритий емаллю), то необхідності в його негайному видаленні несправді немає. Але такі випадки скоріше виключення, аніж правило.

Чи обов’язково видаляти зуби мудрості чи можна лікувати?

Якщо мова йде про ідеальну вісімку з попереднього абзацу, на якій з’явився незначний карієс, що затронув емаль і трохи дентин, але не нерв, то цілком можливо встановити пломбу, аби цей зуб ще послужив. Але у випадках, коли йдеться вже про пульпит чи периодонтит, то простіше одразу видалити зуб мудрості, ніж витрачати кошти і час на безсенсовне лікування.

Чи можна пересадити вісімку на місце шістки?

Реплантацією зуба мало хто займається, але це питання можна вирішити в нашій клініці. Щоби все пройшло добре, необхідно дотримання двох умов: по-перше, вісімка має бути здорова, не уражена карієсом, періодонтитом, пульпитом тощо. По-друге, шістка має бути повністю відсутня, а з моменту видалення пройшло достатньо часу. Або ж шістка — в такому стані, що потребує видалення, але при цьому немає запального процесу в кістці. Цим умовам відповідає травма, хронічний запалювальний процес зуба, поступове руйнування щістки з запломбованими каналами і показаннями для видалення. Важливо, щоб не було гострого запалювального процесу кісткової тканини біля шостого зубу.

Отже, шістка видаляється (або відсутня взагалі). Використовуючи комп’ютерну томографію, ми можемо роздрукувати на 3D-принтері макет вісімки і за його допомогою випиляти кісткову тканину і сформувати ложе для зуба, який невдовзі пересаджуватимемо. Після цього видаляємо вісімку і встановлюємо її на підготоване місце. Перед імплантацією вісімку необхідно продепульпувати і запломбувати кореневі канали — задля цього в операційній присутній стоматолог-терапевт.

Тепер має пройти стабілізація, щоб зуб став нерухомим, і це займе приблизно 3 місяці.

Чому необхідно видаляти зуби мудрості перед імплантацією?

Насправді у видаленні зубів мудрості перед імплантацією немає жодної потреби, адже адонтія (відсутність зуба) ніяк не пов’язана з наявністю чи відсутністю вісімок. Проте, якщо є покази саме до видалення зубів мудрості, це дійсно слід зробити перед імплантацією, бо операція є травматичною. Якщо ж встановлення імплантата заплановано в проекцію 6-7 зубів, є сенс провести і видалення вісімки, і дентальну імплантацію за одне хірургічне втручання під седативною анестезією. Тоді в майбутньому не буде потреби повертатися до видалення вісімки з ризиком пошкодити імплантат.

Чи можна видалити зуби мудрості під час носіння брекетів?

Як правило, перед ортодонтичним лікуванням, яким є носіння брекетів чи елайнерів, зуби мудрості видаляють заздалегідь. Проте, є окремі випадки (близько 10%), коли вісімки залишають для стимулювання і розвитку щелепи, а видаляють під час або після завершення лікування.

Як видаляють зуби мудрості?

Видалення зубів мудрості вимагає високої кваліфікації стоматолога. Часто буває, що це повноцінна операція на щелепній кістці, тому доречно проводити її під седативною анестезією. Ми рекомендуємо видаляти одразу чотири вісімки, щоби пацієнт мав лише одну операцію, один наркоз і один період відновлення і більше ніколи не повертався до питання зубів мудрості. У простіших випадках видалення можна зробити і під місцевою анестезією.

Набряк і свербіння в місці видалення зубу мудрості є нормальними наслідками операції і проходять за кілька днів. Біль добре усувається медикаментозно. А от клацання щелепи після видалення зуба мудрості чи біль при намаганні відкрити рота можуть свідчити про пошкодження нерву чи м’яких тканин. Це якраз може відбутися при видаленні вісімки, яка розташована неправильно і тисне на корені сусіднього зуба (тому після видалення зубу мудрості може деякий час боліти й хитатись сусідній зуб).

Чи можна видалити зуб мудрості без наркозу?

Зуб мудрості без наркозу можна видалити хіба що в теорії. Ми не рекомендуємо робити це в реальності через болючість процедури. До того ж, стоматологу-хірургу необхідний якісний оперативний доступ та достатньо часу на проведення маніпуляцій, а постійна боротьба з щелепами пацієнта, які інстинктивно стискаються, дуже йому заважатиме.

Що не можна робити після видалення зубів мудрості?

Якщо лунка від видалення вісімки не зашита шовним матеріалом, то там має сформуватися кров’яний згусток, який закриває кісткову рану. Звідси й заборона на полоскання рота: рідина вимиває кров, і замість закритої рани пацієнт отримує відкриту. А це призводить до появи больових відчуттів та у перспективі альвеоліту (запалення кісткової лунки зуба після видалення), який болітиме від кількох тижнів до кількох місяців.

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 2 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.