Що викликає гострий зубний біль і як із ним впоратися? - стоматологічний блог Sirius-Dent
8 місяців назад Здоров'я зубів

Що викликає гострий зубний біль і як із ним впоратися?

Що викликає гострий зубний біль і як із ним впоратися?
Гострий зубний біль — один з найбільш затребуваних запитів пацієнтів. Головне, що потрібно знати: у випадку гострого болю слід прийняти знеболювальне і звернутися до стоматолога. У цьому випадку немає значення, чи це буде хірург або терапевт: обидва можуть поставити діагноз і за необхідності скерувати до колеги. Якщо біль не купірується знеболювальним і при цьому є ще й набряк щоки або ясен, це свідчить про гострий запальний процес і необхідність вирушати до лікаря негайно, незалежно від часу. Наша швидка допомога працює цілодобово, і адміністратор завжди знайде лікаря для ургентного випадку.

Яким буває зубний біль?

Зубний біль може мати очевидну причину виникнення: наприклад, коли людина починає їсти, біль приходить, а коли перестає — закінчується, а може виникати спонтанно, незалежно від того, що людина робить (гуляє, спить, їсть). Також розрізняють такі види зубного болю як короткочасний (від кількох секунд до 15 хвилин) і тривалий (кілька годин).

Чому можуть боліти зуби?

Причин зубного болю чимало, і в будь-якому випадку ставити діагноз і лікувати має стоматолог. Розглянемо основні причини зубного болю:

  • карієс — проникаючи глибше в зуб, карієс все більше його руйнує. Тому вживання їжі та напоїв викликає подразнення тканин зуба і біль;
  • пульпіт — карієс досягає нерва, і при його подразненні та розпаду починається раптовий, безпричинний і тривалий біль, як правило, ввечері чи вночі;
  • періодонтит — пульпіт, просуваючись все ближче до коренів, викликає запалення тканин довкола них. Періодонтиту акомпанує біль при накушуванні, дотику, відчуття, що зуб збільшився у розмірі, пульсуючі болі;
  • прорізування зубів мудрості — може проходити достатньо болісно і супроводжуватися підвищенням температури та неможливістю жувати їжу. Це той випадок, коли від зубного болю болить голова: біль розповсюджується по всій щелепі, іррадіює у вухо, скроню, потилицю;
  • травма зуба (перелом або тріщина кореня, коронки, вивих, скол емалі) при падінні, ударі, намаганні розгризти щось тверде;
  • гінгівіт — запалення ясен чи слизової оболонки рота, що також викликає больові відчуття. Він може бути локальним (вогнище запалення на одній ділянці) чи розповсюдженим на одну чи обидві щелепи;
  • інші захворювання ясен, слизової оболонки ротової порожнини чи язика (стоматит, герпетичні ураження губ, кута рота, гортані, слизової) — супроводжуються больовими відчуттями, температурою, поганим самопочуттям і неможливістю приймати їжу.

Зубний біль після лікування зубів та видалення нерва також можливий, і ці випадки ми розглянемо в наступних розділах.

Причини зубного болю після пломбування

Якщо після пломбування зуб болить, скоріш за все річ у тім, що каріозна порожнина була такою глибокою, що пломбу від нерва тепер відділяє лише тонкий шар власних твердих тканин зуба. Тоді протягом наступних двох-трьох місяців мусить утворитися замісний дентин з м’яких тканин пульпи, що захистить нерв і збільшить прошарок між ним і пломбою. Затвердіння тканин може викликати больові відчуття, але це природний процес, який потрібно перетерпіти за допомогою знеболювального. Якщо після кількох місяців пролікований зуб все ще болить, слід звернутися до стоматолога для обстеження.

Чи може боліти зуб після видалення нерва?

Незначний ниючий зубний біль чи біль при накушуванні після видалення нерва вважається нормальним, адже йдеться про фактично невелику операцію. Стоматолог проникає інструментами глибоко в корені зуба, аби запломбувати канали, і це доволі травматичний процес для пацієнта. Те саме стосується і болю після видалення зуба мудрості.

Інша причина, чому раптом почав боліти зуб без нерва, може полягати у запаленні періодонту. Таке трапляється, якщо кореневі канали недоліковані чи недотримана герметичність (наприклад, коли канали настільки тонкі та розгалужені, що дістатися всюди інструментами фізично неможливо). Наразі більшість випадків періодонтиту середнього ступеню успішно лікуються медикаментозно, а видалення зуба здійснюється виключно за показаннями.

Чому болить зуб під час натискання?

Зубний біль при натисканні може свідчити про перелом кореня зуба. При цьому зуб зовні виглядає неушкодженим, але починає рухатися, при намаганні жувати відчуваються біль і дискомфорт.

Гострий зубний біль при накушуванні

Зуб болить при натисканні, накушуванні та відчувається вищим за інші при запаленні періодонту (періодонтиті) — тканин, які оточують корені зуба. Діагноз ставиться за результатами огляду та рентгенологічного дослідження. Терапевтичне лікування триває близько року, і в багатьох випадках зуб вдається врятувати. Якщо ж періодонтит переріс в кісту на верхівці кореня, зуб разом з кістою видаляється. Після того, як стоматолог впевниться у відсутності запального процесу, він може запропонувати варіанти відновлення зуба.

Які симптоми супроводжують зубний біль?

Симптоми, що супроводжують зубний біль, залежать від того, що саме стало причиною його появи. Якщо мова про захворювання самого зуба (карієс, пульпіт), то супутнім симптомом є підвищена чутливість до температури їжі чи напою. При захворюваннях ясен та слизової ротової порожнини, а також прорізуванні зубів мудрості найчастіше виникають такі скарги:

  • загальне нездужання;
  • субфебрильна температура (37,2—38 градусів);
  • неможливість їсти та пити;
  • зубний біль віддає у вухо, скроню, голову.

Якщо зубний біль такий сильний, що знеболювальні не допомагають, може доходити до втрати працездатності, коли людина не здатна зосередитись на будь-чому іншому.

Як діагностують зубний біль?

Біль — це суб’єктивне відчуття, і якщо пацієнт вважає, що у нього болить зуб, або він розуміє, що з зубом відбувається щось не те, треба звернутися за допомогою до лікаря. Більш складна ситуація, коли болить зуб у дитини, бо вона може маніпулювати батьками і лікарем. У такому випадку постає задача з зірочкою: вивести малюка на лінію чесності та пояснити, що якщо він саботуватиме лікування, то лише подовжить його тривалість.

Стоматолог огляне зуб і ротову порожнину: проведе пальпацію та перкусію (постукування), визначить, чи цей зуб вже раніше лікували, в якому стані пломба, чи болить зуб під коронкою, що відбувається зі слизовою щоки та яснами поруч. За потреби він скерує на додаткові дослідження (КТ або рентген, якщо є підозра на періодонтит чи травма зуба) і зрештою встановить діагноз і запропонує план лікування.

Медикаментозне лікування зубного болю

Важливо розуміти, що медикаментозне лікування зубного болю допомагає лише тимчасово усунути симптоми, але не позбутися причини. Тому анальгетики і нестероїдні протизапальні засоби у вигляді пігулок чи полоскання — лише спосіб дотерпіти до огляду стоматолога. Інколи ми навіть радимо прийняти засоби від зубного болю перед візитом, бо при гострому болі місцевих анальгетиків може бути недостатньо.

Як лікують зубний біль у стоматологічній клініці?

Лікування зубного болю залежить від діагнозу. В кожному конкретному випадку дії лікаря відрізнятимуться. Наприклад, якщо проблема полягає в пульпіті або карієсі, після лікування біль мине одразу. Якщо причиною зубного болю є періодонтит, терапія займе більше часу, відповідно й біль продовжуватиметься наступні кілька днів. Але це вже буде керований процес, і лікар не дозволить запаленню розповсюджуватися та перерости у флегмону (розлиття гною в навколишні тканини). А якщо біль виник через прорізування «вісімки», то проблемний зуб мудрості видалять, а після операції пацієнту нададуть знеболювальні, що допоможуть позбутися післяопераційного болю.

популярні питання:

Як прибрати зубний біль у домашніх умовах?

Якщо зуб почав боліти уночі, але набряку, температури та інших ознак гострого запального процесу на огляд немає, можна прибрати зубний біль у домашніх умовах за допомогою знеболювального, а вранці зателефонувати стоматологу. До речі, набряк ясен навіть без болю також свідчить про локалізований запальний процес, а це привід звернутися до лікаря. Алкоголь при зубному болю вживати не варто, бо навіть якщо в короткостроковій перспективі вдасться притлумити біль, анестетик, що використовує лікар під час лікування, подіє гірше. Засобів народної медицини з доведеною ефективністю при зубному болю не існує.

Чому зубний біль віддає у вухо?

В щелепно-лицевій області розташовано велике скупчення нервів, які передають сигнал про біль вздовж по ходу ствола. Тому виникає відчуття, що зубний біль віддає у вухо, скроні чи потилицю.

Що робити вночі за гострого зубного болю?

Якщо ви прокинулися вночі від гострого болю, прийміть знеболювальне. У випадку, коли воно не подіяло протягом однієї-двох годин, а зуб болить так, що аж паморочиться голова, телефонуйте в клініку Sirius. Ми працюємо з ургентними випадками цілодобово.

Чому не діє знеболювальне при зубному болю?

Якщо знеболювальне не подіяло, значить для того, щоб зняти зубний біль, потрібні додаткові заходи лікаря. Наприклад, видалення зуба мудрості, що прорізується.

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 5 оцінок
Горова Альона Вікторівна

Автор статті: Горова Альона Вікторівна

Стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог

Схожі статті

9 місяців назад
Як вилікувати переломи і вивихи зубів
1 рік назад
Гострий зубний біль
1 рік назад
Як і навіщо видаляти зуби мудрості

інші теми

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації