Чи можна вилікувати періодонтит? - стоматологічний блог Sirius-Dent
2 місяці назад Стоматологiя

Чи можна вилікувати періодонтит?

Якщо запалювальний процес в пульпі (сполучній тканині всередині зуба, що забезпечує його живлення) або нерві не вилікувати вчасно, то, як правило, він переходить і у тканини, які оточують зуб. Періодонтит — вельми підступне захворювання, адже у гострій формі його не завжди видно на рентгенівському знімку, а в хронічній він часто протікає безсимптомно. Проте, у більшості випадків він піддається терапевтичному лікуванню.

Що таке запалення періодонту

Періодонтит — це запалення тканин довкола кореню зуба, що утримують його в щелепній кістці. Терапія залежить від низки факторів: ступеню ураження періодонту, віку пацієнта, тривалості захворювання. Чим раніше виявлена хвороба, тим ефективнішим буде лікування періодонтиту і тим більше шансів зберегти зуб. Зазвичай періодонтит середнього ступеню у пацієнтів до 45 років успішно лікується терапевтично, цей процес триває близько року. І коли ми бачимо рентгенологічне підтвердження того, що запалення періодонту вже немає, то можемо працювати вже безпосередньо з зубом, аби той надалі виконував свою функцію.

Періодонтит на верхівці кореню зубу може перерости в кісту. Її лікувати медикаментозно вже складніше і не завжди вдається досягти результату. Якщо покращення немає протягом року, а сама кіста достатньо велика, це вже показання до видалення зуба.

В деяких випадках людина може навіть не знати про існування кісти, але вона продовжує рости. Якщо йдеться про кісту на верхній щелепі, зрештою вона вростає в гайморову пазуху, і тоді потрібна вже операція з залученням ЛОР-хірурга і відновленням кісткової тканини. Під час хірургічного втручання видаляється і сам зуб, і значний фрагмент тканини, що його оточує, тому зазвичай втрата кістки компенсується за рахунок остеозаміщуючого матеріалу.

Відмінності гострого періодонтиту від хронічного

Залежно від тривалості хвороби розрізняють гостру і хронічну форми періодонтиту. Симптомами гострого періодонтиту є:

  • біль, який не купірується знеболювальним повністю або частково;
  • відчуття збільшення зубу;
  • неможливість надкушування на хворий зуб;
  • болючість на доторк;

Інколи ці симптоми супроводжуються підвищенням температури.

Коли пацієнт вперше приходить на прийом з гострим періодонтитом, це захворювання піддається лікуванню і у видаленні зуба може не бути необхідності.

Якщо людина не звернулася до стоматолога і має періодонтит протягом місяця й довше, захворювання переходить у хронічну форму. При цьому зуб вже зазвичай не болить, тому хронічний періодонтит діагностують випадково вже під час профілактичного огляду. Його видно на знімку.

Коли хронічний періодонтит переходить у фазу загострення, повертаються попередні симптоми, а також додається запалення і набряк ясен та щоки, інколи — свищовий хід.

Що призводить до виникнення періодонтиту

Найбільш розповсюджені причини періодонтиту — невилікувані пульпіт або карієс, що призводять до потрапляння інфекції до періодонту. Цьому можна запобігти, якщо дбати про гігієну зубів, регулярно відвідувати стоматолога і проводити професійну гігієну. Також захворювання може розвинутися внаслідок неправильного лікування каналів, зокрема якщо недотримана герметичність або кореневі канали настільки складні і розгалужені, що до деяких ділянок неможливо дістатися за допомогою інструментів.

Інколи причиною розвитку періодонтиту стає травмування, в тому числі хронічні мікротравми через гру на духових інструментах, постукування по зубах тощо.

Види періодонтитів та методи лікування

Періодонтит може протікати в гострій або хронічній формах. Окремо слід відзначити такі ускладнення як утворення кісти чи гранульоми (гранулематозний періодонтит) — щільної капсули, всередині якої відбувається поступове руйнування тканин. Інколи ми бачимо ознаки періодонтиту у пацієнтів після пломбування каналів в інших клініках — це може бути залишковим явищем, тож у цьому випадку продовжуємо спостерігати і починаємо лікування за необхідності.

Зазвичай періодонтит середнього ступеню лікується терапевтично. Стоматолог працює з кореневими каналами: ретельно вичищає гній, проводить лікування та пломбує. Нестероїдні протизапальні препарати під час періодонтиту багато пацієнтів починають приймати ще до консультації стоматолога, аби зняти біль. Антибіотики же, як правило, призначають не терапевти, а хірурги, коли пацієнт має набряк ясен або щоки і його потрібно вскривати, чи періодонтит ускладнений періоститом (запаленням окістя).

Ми в клініці Sirius-Dent намагаємося врятувати кожен зуб і направляємо пацієнта на видалення тільки тоді, коли для цього є чіткі покази. Перед операцією хірург ретельно оглядає пацієнта і пропонує всі можливі варіанти подільшої заміни зуба і реабілітації: імплантація зубів, встановлення мостовидного протезу тощо.

Періодонтит у дітей

Періодонтит у дітей зустрічається так само, як у дорослих. Але, за словами дитячого стоматолога Альони Горової, періодонтит молочних зубів не лікується терапевтично: в якості захисної реакції починається резорбція (розсмоктування) кореня і зуб втрачається природним шляхом. Якщо дитина старша за 6-7 років і вже має постійні зуби, лікування здійснюється так само, як і у дорослих пацієнтів. Єдина різниця полягає у тому, що дитині чи підлітку, що росте, після видалення зуба неможливо встановити імплантат, тому розглядаються інші варіанти ортодонтичного лікування для формування правильного прикусу. Зокрема, ми пропонуємо юним пацієнтам реплантацію — пересадку зародка восьмого зуба на місце видаленого моляра (як правило, шістки).

 

Чи можна зберегти зуб при періодонтиті чи потрібно видалити?

Для людини немає нічого кращого за власний зуб, тож намагаємося зробити все можливе, аби уникнути видалення. Кожен пацієнт є унікальним, і кожен випадок періодонтиту аналізується окремо, але в багатьох випадках періодонтит постійних зубів (у дорослих і підлітків) успішно лікується терапевтично. Видалення ураженого зуба здійснюється виключно за показаннями (значне ураження тканин довкола кореню при запущеній хворобі, наявність кіст чи гранульом тощо), і ми зазвичай обговорюємо з пацієнтами можливості подальшого протезування.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 3 оцінок

Автор статті: Горова Альона Вікторівна

Стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог

This site is registered on wpml.org as a development site.