Як проводиться лікування зубів уві сні дітям та дорослим - стоматологічний блог Sirius-Dent
7 місяців назад Стоматологiя

Як проводиться лікування зубів уві сні дітям та дорослим

Лікування зубів уві сні — давнє бажання і дорослих, і дітей. Адже всі бояться болю, а також вигляду та звуку працюючих інструментів, попри те, що сучасна місцева анестезія знеболює якісно. Та й стоматологу простіше працювати, коли пацієнт розслаблений і є вільний доступ до всіх зубів. Мабуть, саме тому винайшов і вперше випробував анестезію саме стоматолог.
Окрема історія — це дитяча анестезія, бо малюк до 3 років не здатен зрозуміти, що його лікують, тому треба терпіти і виконувати прохання лікаря. Для таких юних пацієнтів успішно використовуємо газоподібний анестетик. Про подробиці лікування уві сні пацієнтів будь-якого віку в клініці Sirius-Dent розповів наш лікар-анестезіолог Олександр Максименко.

Види та методи седації в стоматології

Седація — це відсутність залученості пацієнта в операційній. Вона складається з кількох компонентів: місцевий анестетик забезпечує знеболення, а гіпнотик (снодійне) погружає пацієнта в сон, знімає страх і тривожність.

За видами розрізняють внутрішньовенну (пропофол, кетамін, дексдор) й інгаляційну седацію (севофлуран, метоксифлуран, закис азоту та інші). Найбільш розповсюдженим анестетиком першого виду, який використовуємо і ми, є пропофол. Він забезпечує швидке засинання і пробудження (7-10 хв після припинення введення), також має добру глибину седативного ефекту і широко застосовується в медичній практиці. Інгаляційна седація забезпечує добру м’язову релаксацію і швидко діє (достатньо одного-кількох вдихів). Пацієнт, як правило, залишається в свідомості, але є розслабленим і не концентрується на болю.

Розрізняють також поверхневу седацію — усунення страху і напруги в пацієнта, медикаментозний сон, який передбачає використання лише гіпнотиків без опіоїдів, і глибоку седацію, де залучаються і гіпнотики, і опіоїди. В окремих випадках при седації не використовують місцевих знеболювальних, бо стоматологу необхідно бачити, як реагує пацієнт під час процедури.

Що таке медикаментозний сон

Медикаментозний сон передбачає повне чи часткове вимкнення свідомості пацієнта, зниження рівня больової чутливості і пригнічення рефлексів. Це дає стоматологу змогу проводити тривалі маніпуляції, а також працювати з маленькими дітьми або пацієнтами з когнітивними порушеннями, які не здатні виконувати команди лікаря. Медикаментозний сон є безпечним для пацієнтів будь-якого віку, включаючи дітей, а вид і дозування препарату індивідуально підбирає анестезіолог.

Показання для лікування зубів уві сні

Лікування зубів під седацією є зручним як для лікаря, так і для пацієнта. Воно проводиться за бажанням пацієнта, адже згідно з Європейською конвенцією прав людини, кожен має право на знеболення під час оперативного втручання. Окрім того, седація в стоматології проводиться за наявності наступних медичних показників:

 • необхідність проведення неприємної для пацієнта процедури, яка вимагає розслаблення жувальної мускулатури;
 • наявність патології скронево-щелепних суглобів, внаслідок чого людина не може вільно відкрити рота й потребує додаткової міорелаксації;
 • ризик блювотного рефлексу під час роботи в ротовій порожнині;
 • необхідність зняття глибоких відбитків щелепи;
 • органічні ураження мозку з вираженою когнітивною дисфункцією спілкування зі світом (ДЦП, тяжкий розлад аутистичного спектру тощо);
 • анафілаксія (серйозна алергічна реакція) на місцеві анестетики.

Медичними протипоказаннями для лікування зубів уві сні є, в першу чергу, алергічні реакції (до анафілактичного шоку та втрати свідомості) на препарат, який використовується. Таких випадків насправді відомо дуже мало, і про всяк випадок перед лікуванням завжди є змога провести алергічний тест, який визначає реакцію людини на конкретні ліки. Ми робимо стандартний внутрішньошкірний тест, під час якого в папулу вводиться розчин, який містить препарат, і 25 хвилин триває спостереження. Якщо папула червоніє або збільшується, маємо клінічно виявлену алергію, тож слід замінити препарат на інший. Можливі також випадки так званої псевдоалергії, коли реакцію викликає не сам діючий препарат, а його складові (приміром, консерванти) — тоді зазвичай достатньо взяти ліки від іншого виробника. В будь-якому випадку стоматолог має бути впевнений, що має час і можливість працювати.

Протипоказання для лікування зубів уві сні

Існують абсолютні та відносні медичні протипоказання до лікування уві сні. До абсолютних протипоказань відносять наступні:

 • гострий інфаркт міокарда за 3 місяці до лікування;
 • гострий інсульт за 6 місяців;
 • синдром «повного шлунку»;
 • гіпертонічний криз;
 • кровотеча в шлунку чи кишківнику.

Щодо відносних протипоказань до лікування зубів уві сні, то це стани, пов’язані з підвищеною кровоточивістю (гемофілія) або ж приймання ліків, які розжижують кров (після тих же інфаркту та інсульту). Існують спеціальні методи підготовки таких пацієнтів, але це в першу чергу ускладнення роботи хірурга та збільшення часу на проведення лікування.

Використання медикаментозного сну у дитячій стоматології

Якщо дитина має проблеми з молочними зубами (карієс, периодонтит), не варто чекати, поки вона почне страждати від болю чи сподіватися на те, що зуб випаде сам. Молочні зуби слід лікувати так само, як і постійні, а щоб малюк не тривожився і не плакав, процедури здебільшого проводять уві сні. Таким чином, стоматолог має достатньо часу для того, щоб одразу провести декілька маніпуляцій: видалити зуб або кілька, пролікувати складний карієс, зробити пластику вуздечки тощо. Для юних пацієнтів ми використовуємо інгаляційну анестезію, тож малюк засинає, зробивши вдих препарату, і не відчуває та не пам’ятає все подальше лікування. Протягом всіх маніпуляцій стан дитини контролює дитячий анестезіолог. Таким чином, дитина менше боятиметься стоматолога і спокійно прийде наступного разу.

Як проводиться лікування зубів уві сні

Перед тим, як розпочати лікування зубів під наркозом або седацією, слід здати аналізи згідно зі стандартним моніторингом безпеки, рекомендованим МЗУ і Європейською асоціацією анестезіологів: загальний аналіз крові, ЕКГ, коагулограму і флюорографію, зроблену протягом поточного року. Якщо мова про людину, яка страждає на хронічні захворювання, їй призначаються ще додаткові аналізи (наприклад, при захворюванні нирок слід зробити креатинін).

Наркоз і седація відрізняються дозуванням і комбінацією препаратів. Залежно від конкретного випадку ми практикуємо обидва методи. Так, видалення зубів під загальним наркозом в Одесі відбувається, коли заплановані процедури триватимуть понад 1,5-2 години: приміром, коли необхідно видалити одразу всі чотири зуби мудрості чи кілька інших зубів.

Також ми використовуємо наркоз при великих оперативних чи реконструктивних втручаннях в області щелеп і шиї (переломи, травми, множинні переломи), трансплантації кісткової тканини, складних імплантаціях, які включають в себе кісткову пластику, репозицію, видалення зубів, встановлення кількох імплантатів тощо. В таких ситуаціях наркоз є більш безпечним для пацієнта варіантом.

В складних випадках можливе також лікування зубів дітям під наркозом.

Якщо ж мова про чисту імплантацію чи встановлення одного імплантата, операція проходить під седацією, тому пацієнта під час імплантації уві сні не турбує звук ультразвукової пили та неприємні відчуття від вкручування імплантата у кістку. Седація при проведенні дентальної імплантації відбувається наступним чином:

 • катетеризується вена;
 • встановлюється моніторинг по протоколу безпеки (кардіо, дихальний, сатурації, артеріального тиску);
 • після ін’єкції пропофола пацієнт засинає протягом 30-40 секунд;
 • стоматолог починає роботу. Якщо необхідна депульпація зубів, вводить місцевий анестетик, якщо ж мова про маніпуляції, де не задіяні нерви зубів (поверхнева пломба, очищення від каменів), самої седації достатньо для позбавлення страху і знеболення;
 • залежно від етапу операції анестезіолог поглиблює або зменшує анестезію;
 • після того, як закінчена робота в ротовій порожнині, припиняється введення препарату;
 • через 7-10 хвилин після зупинки інфузії прокидається пацієнт.
 • за 10 хвилин він вже в повній свідомості і переходить до спеціальної палати, де має випити 1-2 стакани води і дочекатися, доки минеться слабкість і головокружіння.

Пропофол має протинудотну дію і не дає таких побічних ефектів, як відчуття польоту, провалу чи падіння. Спостереження після наркозу/седації триває 1,5-2 години. Якщо протягом цього часу немає жодних побічних ефектів, пацієнт може вільно йти додому.

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 2 оцінок

Автор статті: Максименко Олександр Вікторович

Лікар-анестезіолог

This site is registered on wpml.org as a development site.