Як підготувати дитину до візиту к стоматологу - стоматологічний блог Sirius-Dent
7 місяців назад дитяча стоматологія

Як підготувати дитину до візиту к стоматологу

Чимало хто з нас і у дорослому віці боїться відвідувати стоматологів, і менш за все хочеться передати свій страх дитині. Тож як зробити візит до зубного лікаря не тортурами для малюка та його батьків, а рутинним і знайомим ритуалом?

— Стоматолога для дитини слід шукати тоді, коли у неї з’являються перші зуби (у віці 6-10 місяців). Лікар оцінює, як проходить прорізування, та дає рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною і наступного профілактичного візиту — якщо все добре, то він відбувається раз на три місяці.

Дитина, яка регулярно приходить на профілактичні візити змалечку, вже знає лікаря, його кабінет і інструменти, які її оточують, і на прохання стоматолога, коли він має провести маніпуляції, реагує спокійно та позитивно. До того ж, у таких дітей зазвичай є рідкісними гострі випадки, бо проблеми діагностуються і лікуються заздалегідь.

Набагато складніше, коли дитина вперше потрапляє до стоматолога в гострому стані. Батьки починають шукати лікаря вже тоді, коли є проблеми, вони нервуються і не можуть не передати свою тривогу малюку, який і без того відчуває біль. Звісно, тут вже не до підготовки дитини і пояснення, що з нею відбуватиметься у лікаря — в кращому разі батьки скажуть, що боляче не буде, хоча й не знають цього напевно. Таким чином виникають складнощі в комунікації з дитиною, вона може відмовитися відкрити рота і не дозволить провести маніпуляції.

Якщо ж дитина вперше відвідує стоматолога у свідомому віці 4-5 років і у неї все в порядку, достатньо заздалегідь пояснити їй, що треба буде відкрити рота, щоб лікар оглянув і, можливо, очистив зуби. Можна розповісти, навіщо потрібна гігієна ротової порожнини, чи показати мультфільм. Важливо ніколи не показувати, що боїтеся стоматологів, чи ділитися негативними враженнями щодо лікування, адже малюк налаштовує себе так, як батьки.

Дитину у свідомому віці (приблизно 7 років) вже можна поступово адаптувати до лікування без наркозу. У цьому процесі дуже важлива терплячість і підтримка батьків.

Дітки, які при першому візиті сміливо сідають у крісло і погоджуються розпочати лікування, звісно, існують, але частіше дитина не готова до цього одразу — вона боїться, засмучується і не розуміє, навіщо її привели і чого очікувати.

— На такий випадок у кабінеті є стіл з іграшками, і дитина зацікавлено підходить, щоб їх роздивитися. Тоді розпочинаю розмову і первинний огляд під час гри, — каже дитячий стоматолог, стоматолог-терапевт Альона Горова. — Залежно від контактності пацієнта, запитую, чи хоче він сісти у крісло і подивитися мультфільм — якщо згоден, далі оглядаю зуби вже у кріслі. Якщо ж ні, при першому знайомстві я лише показую дитині кабінет, інструменти, щітки, даю змогу самостійно щось зробити на спеціальній зубній моделі і розповідаю, що саме ми робитимемо наступного разу. Таким чином, і дитина заспокоюється і розумітиме, що її очікує, і батьки знатимуть, що казати при підготовці до наступного візиту. Квапливість батьків при відвідуванні стоматолога лише шкодить: дитина нервується, лякається, і ми втрачаємо можливість побудувати з нею контакт. Юному пацієнту потрібно 1-2 візити на те, щоб звикнути до нового місця і людей, тоді ми можемо взятися за його лікування без стресу і без наркозу.

В процесі лікування важливо дати дитині відчуття, що саме вона керує процесом: це твій зуб, ти командуєш, коли стоматологу зробити паузу і коли продовжувати. Так візит проходить спокійніше.

Чи варто казати дитині, що боляче не буде?

Краще взагалі не вживати слово «біль». У кожного різний больовий поріг, до того ж дитина може плутати з болем деякі незнайомі відчуття, приміром, оніміння від місцевої анестезії. Саме через це я кажу «неприємно» або «чутливо». Загалом в процесі лікування намагаюся передати дитині відчуття, що вона керує процесом: запитую, якою щіткою йому зручніше, щоб я чистила, та прошу попередити мене, коли зупинитися, щоб їй було комфортно.

Чи має значення присутність родичів у кабінеті лікаря?

Хтось із батьків має бути присутній, аби дитині було спокійніше. Щодо решти родини, все залежить від їхньої поведінки. Є ситуації, коли присутність сім’ї допомагає: якщо вони поводяться спокійно і не втручаються у процес, надаємо всім стільці і дозволяємо спостерігати. Але якщо родичі щось гучно обговорюють, коментують, змушують дитину нервуватися, виставляю їх за двері.

Як відбувається знайомство з медперсоналом? Адже дитину може налякати забагато людей у кабінеті…

Якщо відділити консультацію від лікування під наркозом, то в кабінеті знаходяться лише стоматолог і асистент, які знайомляться з дитиною і розмовляють з нею. Коли потрібна анестезія, анестезіолог заходить пізніше, тож в стоматологічному кабінеті присутні не більш трьох лікарів.

Добре, здоров’я і спокій дитини — це, звісно, безцінно, але все ж таки скільки коштуватимуть ті два візити, коли ми ще не лікуємося, а тільки знайомимося?

Це коштуватиме як дві первинні консультації стоматолога, з прайсом можна ознайомитися на нашому сайті. Можливо, якщо дитина буде контактна і підготовлена, ми почнемо лікуватися одразу. Але не варто проявляти нетерпіння, бо дитині потрібен час, щоб звикнути до нового місця і перестати боятися, а головне — уникнути появи страху лікування зубів.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 6 оцінок

Автор статті: Горова Альона Вікторівна

Стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог

This site is registered on wpml.org as a development site.