1 місяць назад Дитяча стоматологія
Як підготувати дитину до візиту в стоматологічну клініку?
Кабінет дитячого стоматолога в клініці Sirius поділений на зони: місце, де чекають батьки, стіл з іграшками, крісло. Відповідно, перший візит, як правило, присвячений знайомству зі стоматологом й інструментами, екскурсії кабінетом, грі з зубною моделлю. Огляд у стоматологічному кріслі відбувається виключно за згодою дитини, причому вона має враження, що сама контролює процес: може попросити лікаря зачекати чи продовжувати маніпуляції, а він попереджає, коли буде трохи дискомфортно. Якщо дитина не бажає сісти у крісло, стоматолог намагається її оглянути та зрозуміти, що турбує юного пацієнта, у процесі спілкування біля столу з іграшками. Ми робимо все можливе, щоб лікування зубів стало для дитини звичною рутиною і не викликало страх.
Коли потрібно відвести дитину до стоматолога
Найкраще вперше привести дитину до стоматолога тоді, коли в неї починають прорізуватися зуби (6-10 місяців). Так лікар зможе впевнитися, що процес відбувається нормально, дати потрібні рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною чи призначити лікування у випадку, коли зуб прорізується на яснах не там, де мав би. Якщо дитина змалку проходить регулярні профілактичні огляди у стоматолога, вона, як правило, не має гострих станів, бо проблеми виявляються і лікуються на ранній стадії. До того ж малюк звикає до лікаря, його кабінету та обладнання, і коли потрібно провести якісь маніпуляції у роті, реагує спокійно і позитивно. Симптоми, за яких потрібно записати дитину до стоматолога:
- білі або жовті плями на зубах у дитини — це може бути як звичайний зубний наліт, так і ознака вродженої деформації емалі чи карієсу;
- чорний наліт на зубах дитини — не обов’язково свідчить про патологічний процес, це так само може бути зубний наліт Пристлі. Діагноз в будь-якому разі має ставити дитячий стоматолог;
- у дитини кришаться молочні зуби;
- площинний карієс — виглядає так, наче відходить емаль на молочних зубах. Хоча насправді це не так: емаль погано мінералізована й уражена каріозним процесом суцільним шаром;
- наріст на яснах під час прорізування зубів — цілком нормальне явище, бо зуб, прорізуючись. підіймає ясна. Наріст згодом зникне сам.
На практиці батьки частіше шукають лікаря, коли у дитини болить зуб або сталася травма, і всі занадто знервовані, аби спокійно налаштовувати дитину на похід до стоматолога. Дитина бачить, що батьки хвилюються, їй і без того боляче, і вона вже боїться заздалегідь. Виникає проблема в комунікації з таким пацієнтом: можливо, дитина цього разу не дасть провести маніпуляції взагалі.
Горова Альона Вікторівна – стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог
Чому діти бояться стоматологів?
Стоматологів бояться ті діти, яким не пощастило отримати негативний досвід лікування, при чому не обов’язково стоматологічного. Якщо дитина часто хворіє і має справу з лікарями, її жахають всі люди в білих халатах без виключення. Після цього переконати малого, що у нового стоматолога все пройде добре, дуже важко. На ставлення дитини також сильно впливають враження дорослих про неприємний досвід лікування зубів.
Що робити, якщо в дитини був негативний досвід у стоматолога?
Якщо перше знайомство дитини зі стоматологом виявилося невдалим, але постала нова невідкладна проблема з зубами (наприклад, травма коронки внаслідок падіння), батькам насамперед слід заспокоїтися самим і пояснити дитині, що лікар огляне зуб і надасть допомогу. Не варто запевняти, що це не боляче і не страшно — дитина все одно не повірить. Так само не треба погрожувати, підвищувати голос чи залякувати наслідками: мовляв, якщо ми не вилікуємо зуб, то його доведеться виривати страшними щипцями. Загалом лікар для дитини має бути людиною, яка надає допомогу і позбавляє болю, а не тим, ким лякають при поганій поведінці. Тому просто приведіть дитину до стоматолога і дайте лікарю можливість побудувати контакт з дитиною. Якщо дитина ще мала, саме лікування відбудеться під седацією.
Організаційна підготовка дитини до прийому у стоматолога
Якщо ви вперше приводите дитину у контактному віці (п’яти-шести років) до стоматолога без гострих проблем, достатньо просто розповісти їй, що доктор попросить відкрити рота, щоб його оглянути, і, можливо, почистить зуби. Та й загалом пояснити, як дбати про зуби, чи показати про це мультфільм — завжди гарна ідея. Важливо не казати, що батьки теж бояться, чи ділитися власними негативними враженнями від лікування, аби дитина не перебрала цей страх на себе.
Чи потрібно психологічно готувати дитину до огляду в стоматолога?
Ніхто не знає дитину краще за її батьків. Якщо потрібно вмовити дитину піти до стоматолога шляхом підкупу, мотивації чи іншого методу зацікавлення по-доброму і без погроз, то нічого поганого в такому умовлянні немає. Якщо мова про лікування зубів особливих дітей, яких неможливо підготувати психологічно, то ми маємо значний досвід допомоги таким пацієнтам як в рамках програми «Корпорації монстрів», так і поза її межами. Наприклад, якщо нейронетипова дитина боїться чужих людей, призначимо лікування на час, коли в клініці немає пацієнтів, а якщо не хоче заходити до кабінету, анестезіолог проведе премедикацію в коридорі і вже після цього дитину відвезуть у кабінет, введуть в повноцінний наркоз і стоматолог приступить до лікування. При цьому прагнемо розв’язати всі проблеми в ротовій порожнині за один візит, наскільки це можливо.
Що робити, якщо дитина плаче в кабінеті у стоматолога?
Тут все залежить від віку дитини: малюки до трьох років не є контактними, їх завжди лікують у стоматолога під анестезією. Якщо дитина вже у свідомому віці, лікар відволікає її, не концентрує увагу на зубах. Він може оглянути дитину не в кріслі, а біля столу з іграшками, в процесі розмови чи гри. Навіть якщо це одразу не вдалося, нічого страшного: дитина може потребувати один-два візити, щоб звикнути до лікаря, кабінету й інструментів, подолати страх перед стоматологом та погодитися на лікування. До речі, в стоматологічному кабінеті одномоментно перебуває максимум троє медиків (стоматолог, його асистент та за потреби анестезіолог), тож дитина не злякається натовпу незнайомців.
Дитину з семи років вже можна лікувати під місцевим знеболенням. Щоправда, вона не завжди готова до маніпуляцій одразу, їй потрібно пояснити, що саме і як лікар робитиме, можливо, продемонструвати на зубній моделі чи дати потримати інструменти. Тоді наступного разу дитина розумітиме, що на неї очікуватиме, а батьки чітко знатимуть, що їй казати.
Як мають поводитися батьки в стоматологічному кабінеті?
Аби дитині було спокійніше та зручніше, хтось із родини залишається в кабінеті лікаря. Головне правило — батьки не заважають стоматологу працювати та не змушують дитину нервувати. Якщо родина поводиться спокійно та не втручається у процес, кожен отримує стілець і змогу спостерігати. Але коли родичі щось коментують та дратують дитину, муситимуть зачекати в коридорі.
Що робити після огляду в стоматолога?
Якщо під час візиту до стоматолога дитина була занадто збуджена чи засмучена, аби дозволити лікареві себе оглянути, потрібно прийти на консультацію ще раз (коштуватиме стільки ж, скільки первинна консультація). Це вже не буде незнайоме місце і лікар, дитина приблизно розумітиме, на що очікувати, та дасть себе пролікувати. Головне — не квапитись і не сварити дитину. Якщо огляд та лікування відбулися успішно, рекомендації щодо дати контрольного огляду та подальших дій надасть стоматолог.
популярні питання:
Як часто потрібно відвідувати стоматолога дитині?
Якщо дитина наразі не має жодних проблем з ротовою порожниною, її слід приводити на профілактичні огляди раз на три-шість місяців. Так вона сприйматиме турботу за зубами як звичний ритуал і позитивно реагуватиме на прохання лікаря.
Коли дитину перший раз вести до стоматолога?
В ідеалі дитину слід вперше відвести до стоматолога у 6-10 місяців, коли зуби починають прорізуватися. Цей процес має проконтролювати лікар, аби уникнути проблем з прикусом в майбутньому.
Як вмовити дитину піти до стоматолога?
Якщо дитина не має негативного досвіду лікування, достатньо пояснити їй, що відбуватиметься на прийомі: лікар попросить відкрити рота та огляне зуби. Не варто щось казати про біль, аби не лякати малюка завчасно. Тим більше що дитина не завжди може відрізнити біль від інших нових відчуттів.
Поділіться цим матеріалом:
Автор статті: Горова Альона Вікторівна
Стоматолог-терапевт, дитячий стоматолог
Схожі статті
12 місяців назад
Подаруйте усмішку!1 рік назад
Як підготувати дитину до візиту к стоматологу1 рік назад
Як проводиться лікування зубів уві сні дітям та дорослимінші теми
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації