6 місяців назад Щелепно-лицева хірургія
Види та способи лікування новоутворень привушних слинних залоз
Причини пухлин привушних слинних залоз
На нинішній стадії розвитку медицини достеменно невідомо, чому в одних людей з’являються новоутворення, а в інших — ні. Скоріш за все, на це впливає ціла низка факторів: від генетичної схильності до погіршення екології, від шкідливих дієтичних звичок до обумовлених стресом змін у роботі ендокринної системи. У будь-якому разі кожен український лікар може відзначити, що останніми роками пацієнтів з пухлинами, у тому числі злоякісними, стає більше. Тому навіть якщо шишечка під вухом спричиняє виключно естетичний дискомфорт, ігнорувати її в жодному разі не можна.
Які види новоутворень у привушних слинних залозах бувають?
Новоутворення слинних залоз бувають доброякісні і злоякісні. Види доброякісних новоутворень:
- кіста — являє собою м’який тканинний мішечок з рідким вмістом;
- плеоморфна аденома — найбільш розповсюджене у дорослих новоутворення привушної слинної залози, яке має тенденцію до малігнізації (переродження у рак);
- пухлина Уортона (аденолімфома привушної слинної залози) — новоутворення з залозистою структурою і складним анатомічним розташуванням. Може виникати одразу на обох парних залозах.
Злоякісні новоутворення вимагають лікування у онколога, який приймає рішення про обсяг необхідної операції та хіміотерапію чи опромінювання. Це може бути карцинома, циліндрома (агресивна пухлина циліндричної форми), вогнищеве утворення привушної слинної залози з метастазами та інші види раку. Хірург видаляє первинне вогнище тоді і в такий спосіб, як визначає онколог.
Симптоми пухлини в слинній залозі
Перший і очевидний симптом — це поява шишечки в привушній чи підщелепній області. При цьому у випадку аденолімфоми чи аденоми привушна слинна залоза не обов’язково болить. Якщо це кіста, можливе запалення і нагноєння, що супроводжується болем, набряком привушної слинної залози і підвищеною чутливістю. Інколи шишечка залишається того самого розміру та не спричиняє дискомфорту, окрім естетичного, але коли пухлина зростає, то починає тиснути на навколишні тканини і лицевий нерв. Асиметрія обличчя стає більш вираженою, можливі складнощі з відкриттям рота. Чим більшим є новоутворення, тим складніше хірургу повністю його видалити так, щоб не пошкодити анатомічні структури обличчя.
Як діагностують новоутворення в привушних слинних залозах?
Перше, що має зробити лікар при зверненні пацієнта з новоутворенням слинної залози — це взяти пункцію під контролем УЗД. Отримавши гістологічне заключення, щелепно-лицевий хірург розуміє, з чим має справу: якщо це доброякісна пухлина — готує пацієнта до операції, якщо новоутворення злоякісне — направляє до онколога. Коли йдеться про рак, проводяться додаткові дослідження (комп’ютерна томографія легенів та КТ з контрастом), адже такі пухлини швидко метастазують в шийні лімфовузли та легені. Таким чином, чим раніше людина звернеться до лікаря, тим менше ризик того, що пухлина перетвориться на злоякісну. Але якщо це вже сталося, при комплексному підході до лікування є доволі великий шанс перемогти хворобу.
Визначити, з яким саме доброякісним новоутворенням належить мати справу, а також оптимальний доступ і об’єм майбутньої операції допомагає КТ голови і шиї або МРТ привушної слинної залози.
Чи можна вилікувати пухлину слинних залоз медикаментозно?
Всі види пухлин слинних залоз лікуються виключно хірургічно. Масаж привушної слинної залози та медикаментозне лікування не допоможуть позбутися новоутворення, а страх перед операцією та небажання звертатися до щелепно-лицевого хірурга можуть призвести аж до летальних наслідків. Так, плеоморфна аденома привушної слинної залози з часом стає злоякісною, а внаслідок постійного запалення кісти привушної слинної залози може виникнути абсцес (утворення порожнини, заповненої гноєм).
Як проходить видалення новоутворень слинних залоз?
Техніка і тактика операції з видалення пухлини привушної слинної залози багато в чому залежать від результату гістологічної експертизи. Якщо йдеться про доброякісне новоутворення (плеоморфну аденому, що не малігнізувалася), то воно видаляється повністю, післяопераційний період минає легко і зазвичай навіть не потрібна госпіталізація пацієнта: він може вирушити додому того ж самого дня. Пухлина Уортона — більш складний випадок, бо її огинає висхідна гілка підключичної вени. А ще така пухлина може мати кількарівневу дольчасту структуру, яку необхідно прибрати повністю (був в нашій практиці і такий кейс), тож видалення аденолімфоми вимагає від щелепно-лицевого хірурга неабиякої майстерності і витримки. Щодо кісти, важливо так само видалити не лише її рідкий вміст, а й сам мішечок — таким чином, гарантувати відсутність рецидиву.
У випадку карциноми привушної слинної залози радикально видаляється не тільки сама пухлина, а й здорові тканини поруч з деяким запасом, бо рак не має чітких кордонів і його протуберанці розповсюджуються довкола. За потреби щелепно-лицевий хірург видаляє уражену слинну залозу повністю або частково (субтотальна резекція привушної слинної залози), і тоді її функції перебирають на себе інші 5 залоз, що залишаються. Подальше лікування онкохворому пацієнту призначає онколог.
Рекомендації для відновлення після видалення пухлини в слинній залозі
Рекомендації для відновлення після видалення пухлини так само залежать від результату гістології привушної слинної залози. Якщо мова про доброякісне новоутворення, госпіталізація пацієнту найчастіше не потрібна, а відновлення триває приблизно два тижні. В цей час він має утримуватися від фізичних навантажень, перебування на відкритому сонці або в солярії й відвідування сауни, а також приходити на контрольні огляди, призначені щелепно-лицевим хірургом, та дотримуватися його рекомендацій.
Подальшу терапію при лікування рака (променеву або хімічну) призначає онколог. Видалену пухлину можна відправити на імуногістохімічний аналіз, який допомагає підібрати оптимальні препарати і дозування для хіміотерапії.
Які ускладнення може викликати новоутворення в слинній залозі?
Безвинна на перший погляд шишечка під вухом може призвести аж до летальних наслідків, якщо всередині — злоякісна пухлина. Та й навіть доброякісна кіста здатна спричинити чимало проблем, включно з пошкодженням лицевого нерва, якщо продовжує зростати та запалюється. Тому при появі новоутворення важливо звернутися до щелепно-лицевого хірурга якомога раніше, коли простіше видалити пухлину повністю, не пошкодивши нерв та інші структури. Ми в клініці «Sirius» маємо великий досвід лікування новоутворень слинних залоз всіх видів.
Поділіться цим матеріалом:
Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович
Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед
Схожі статті
3 місяці назад
Як вилікувати перелом кісток обличчя?4 місяці назад
Як проводиться хірургічне лікування перелому щелепи?6 місяців назад
Як діагностувати та вилікувати переломи вилице-орбітального комплексу та виличної дуги (кістки)?інші теми
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації