Що робити при запаленні слинних залоз у дорослих та дітей - стоматологічний блог Sirius-Dent
1 місяць назад щелепно-лицева хірургія

Що робити при запаленні слинних залоз у дорослих та дітей

Якщо під слизовою всередині ротової порожнини відчувається щось схоже на горошину, скоріш за все це запалення малої слинної залози (сіалоаденіт) — привід звернутися на консультацію щелепно-лицевого хірурга. Саме цей лікар спеціалізується на лікуванні новоутворень м’яких тканин обличчя (кіст, аденом, доброякісних пухлин) і сіалоаденітів у дітей та дорослих.

Що таке слинні залози

Людина має великі та малі слинні залози, які виробляють секрет. Великі слинні залози — парні, розташовані з обох боків, і до них відносяться привушна, під’язикова і піднижньощелепна. Малі ж залози знаходяться у слизовій оболонці ротової порожнини, їхній розмір приблизно відповідає гірчичному зернятку.

Чому слинні залози можуть запалюватися

Запалення малих слинних залоз, як правило, виникають на внутрішній поверхні губ на фронтальній дільниці. Це може відбутися внаслідок травмування, якщо людина вдарила чи прикусила губу і тим самим перекрила проток слинної залози. Тоді секрету, який виробляється, нема куди виходити, і залоза запалюється і розбухає. Загалом розрізняють два види запалення слинних залоз: інфекційної (коли всередину потрапляють бактерії або віруси) і конкрементозної природи (коли в слинній залозі чи протоці формується камінь). У другому випадку пацієнту доцільно перевірити, чи є каміння в інших органах.

Симптоми запалення слинних залоз

Якщо мова про малу слинну залозу, людина відчуває всередині ротової порожнини під слизовою щось подібне на шарик розміром з горошину, який може червоніти, спричиняти дискомфорт, ставати більшим чи меншим, але не проходить тривалий час (2-3 тижні). У випадку великих слинних залоз ситуація інша, адже це великі анатомічні утворення. Тоді запалення розвивається дуже стрімко, набряк зростає на очах (бо слина продовжує вироблятися) і може досягти розмірів яблука. Якщо не дати цьому раду, може навіть утворитися абсцес чи флегмона — стани, які безпосередньо загрожують життю, тому відкладати візит до лікаря точно не слід.

Як відрізнити запалення лімфовузла від запалення слинної залози?

Найкраще довірити постановку діагнозу кваліфікованому лікареві, який знає, як допомогти пацієнту в будь-якому випадку. Тим більше що інфекційний сіалоаденіт або пухлина слинної залози можуть супроводжуватися й запаленням ближніх лімфовузлів. Лімфаденіт має низку характерних симптомів: набряк, нагноєння, почервоніння, зростання температури в зоні запалення, збільшення ураженого вузла у розмірі.

Чи можна зняти запалення слинної залози у домашніх умовах?

Запалення слинної залози не знімається самостійно у домашніх умовах, цим займається щелепно-лицевий хірург у клініці. Необхідно провести дослідження і виявити, чи є причиною сіалоаденіту інфекція або камінь. Якщо це конкрементозне запалення, воно лікується виключно хірургічним шляхом, бо камінь не може вийти сам по собі. При інфекційному запаленні можливо консервативне лікування, але якщо воно не дає ефекту, бажано все ж видалити всю залозу.

Чи можна самостійно прочистити слинну залозу?

Останнє, що варто робити, якщо ви виявили у себе сіалоаденіт — це намагатися прочистити залозу у домашніх умовах. Ви лише пошкодите слизову та спричините ще більший набряк, не кажучи вже про ризик занести додаткову інфекцію, що призведе до розвитку флегмони чи абсцесу.

Що робити, якщо помітили у себе чи дитини шишку біля вуха?

Шишка біля вуха чи під щелепою, яка не спричиняє особливого дискомфорту — це скоріш за все не сіалоаденіт, а новоутворення великої слинної залози: пухлина Уортона, плеоморфна аденома чи кіста. Це не ургентна проблема, як набряк внаслідок запалення, але її слід вирішити, і бажано швидко. Зверніться до щелепно-лицевого хірурга в клініці або дитячої стоматології для оперативного лікування. Чим скоріше видалять новоутворення, тим простіше це зробити і тим менший шанс прогавити рак.

Як зрозуміти, що потрібно звернутися до лікаря?

Будь-які зміни у ротовій порожнині, які не проходять самі собою протягом тижня — привід відвідати лікаря. Зверніться до щелепно-лицевого хірурга в таких випадках:

  • ви відчуваєте шарик у слизовій оболонці рота, який змінюється у розмірах, але не зникає;
  • різко набрякла щока чи підщелепна область;
  • під щелепою чи за ухом виникла шишечка.

Не займайтеся самолікуванням та не призначайте собі аналізи самостійно. Те саме УЗД не є інформативним у випадку новоутворення слинної залози, адже ніяк не допоможе підготуватися до операції й визначити найкращий доступ. Якщо ми потребуватимемо КТ чи іншого дослідження для визначення діагнозу та стратегії лікування, ми призначимо його протягом консультації.

Як лікують запалення та пухлини слинних залоз

Запалення та пухлини слинних залоз лікують хірургічним шляхом. Проводяться операції під повним наркозом. Якщо причиною запалення є камінь в слинній залозі чи її протоці (він навіть не має повністю перекривати вихід), він видаляється, інколи разом з самою залозою. Камінь в протоці видаляється приблизно за 15 хвилин, однак якщо він залягає глибоко, або вся залоза заповнена камінцями і її треба прибрати повністю, на це піде 1-1,5 години.

Якщо ж мова про інфекційне запалення, спочатку намагаємося зняти його медикаментами. Але це не завжди допомагає, і тоді краще видалити залозу і відправити її на гістологічне дослідження: можливо, мова насправді йде про кісту. Оскільки в ротовій порожнині багато слинних залоз, функція в цілому не постраждає.

Реабілітація залежить від того, яким способом видалена залоза. Хоча ми маємо змогу працювати з використанням лазерних технологій та коагуляторів, у цьому випадку саме класичні скальпель і пінцет є оптимальними інструментами. Адже звичайний поріз на слизовій заживає швидше і краще, ніж опік від лазера, і пацієнт матиме мінімум неприємних відчуттів в післяопераційному періоді.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 9 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.