Щелепно-лицева хірургія
Лікування сіалоаденітів (захворювань слинних залоз)
У людини є три пари великих слинних залоз (привушні, під’язикові, піднижньощелепні) і безліч малих слинних залоз, розміщених у слизовій оболонці порожнини рота. Найчисленніші з них — губні та піднебінні. Сіалоаденіт – це поширене захворювання слинних залоз, що характеризується їх запаленням.
Найчастіше уражаються малі слинні залози, розташовані на внутрішній поверхні губ (переважно на нижній). Запалення виникає внаслідок закупорки або інфікування протоки слинної залози, наприклад, через те, що людина прикусила або вдарила губу. Слинна залоза продовжує виділяти слину, але через те, що її протока заблокована, вона не може витекти.
Як наслідок, залоза збільшується у розмірі та запалюється. Основним симптомом запалення малих слинних залоз є наявність під слизовою оболонкою ротової порожнини кульки розміром приблизно з горошину, яка не зникає протягом досить тривалого часу (понад 2–3 тижні). Іноді вона збільшується у розмірі, а її поверхня червоніє, іноді трохи зменшується.
У цьому випадку запалену слинну залозу необхідно видалити, а не просто розкрити та очистити від вмісту. Видалену залозу віддають на гістологічне дослідження, оскільки нерідко вона виявляється пухлиною (кістою).
Підозрюєте сіалоаденіт? Не відкладайте візит до фахівця.
При запаленні слинних залоз дорослим і дітям важливо своєчасно звернутися до лікаря. Запишіться на консультацію за телефоном +38 (066)125-86-31 або заповніть форму на сайті.
Сіалоаденіти великих слинних залоз (привушних, під’язикових, піднижньощелепних) можна розділити на дві групи:
- інфекційні – спричинені проникненням у залозу бактеріальної чи вірусної інфекції;
- конкрементозні – що супроводжуються утворенням каменів у самій слинній залозі або її протоці. Нерідко у пацієнтів з конкрементозним сіалоаденітом виявляються каміння у нирках або інших органах.
Привушні слинні залози розташовані спереду вушної раковини та під нею. Це найбільші слинні залози. Сіалоаденіт привушної слинної залози супроводжується болем у ділянці щоки, що посилюється під час пережовування їжі, а також вираженим набряком частини обличчя та шиї.
Запалення підщелепних слинних залоз діагностується рідше, ніж привушних. Слинна залоза під щелепою болить і набрякає, людина не може широко відкрити рота. При запаленні під’язикової слинної залози дно ротової порожнини набрякає і набуває яскраво-червоного кольору, а дихання утруднюється.
За типом перебігу сіалоаденіт буває гострим, що супроводжується вираженою симптоматикою, та хронічним. Хронічний сіалоаденіт виникає, як правило, коли камінь закриває протоку залози частково або не закриває її зовсім. У слинній залозі розвивається млявий запальний процес, але в абсцес або флегмону він не переходить, тому що слина потроху витікає.
Для лікування інфекційного сіалоаденіту призначають антибактеріальну терапію, щоб зняти набряк та запалення слинних залоз. Якщо терапія виявляється неефективною, рекомендоване оперативне втручання.
У клініці Sirius-Dent хірургічне лікування захворювань слинних залоз проводить головний лікар клініки, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог, щелепно-лицевий хірург Денис Вячеславович Валькевич. Денис Вячеславович є членом Європейської асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів (EACMFS).
За понад 20 років хірургічної практики він провів безліч успішних щелепно-лицевих операцій та готовий допомогти пацієнтам із патологією будь-якого ступеня складності. Денис Вячеславович також є провідним щелепно-лицевим хірургом Центру патології голови та шиї, відкритого на базі клінічної лікарні «Феофанія» у Києві. У Центрі проводиться лікування онкологічних захворювань голови та шиї, а також складні реконструктивні операції у щелепно-лицевій ділянці.
Складний випадок. Видалення пухлини Уортона
Складність хірургічного лікування пухлини Уортона полягає насамперед у її розташуванні. У неї дуже складна анатомічна локалізація: її огинає висхідна гілка від підключичної вени.
Метою для хірургічної команди Sirius-Dent під керівництвом головного лікаря клініки, щелепно-лицевого хірурга з більш ніж 20-річним досвідом проведення операцій, Дениса Вячеславовича Валькевича, було збереження самої привушної слинної залози та ізольоване видалення тільки пухлини.
Історії пацієнтів
Ми працюємо з 2004 року і за цей час допомогли тисячам пацієнтам із щелепно-лицевою патологією. Допоможемо і Вам!
Передові технології лікування. Операції будь-якої складності. Європейські стандарти лікування. Психологічний комфорт пацієнтів
що варто знати
Покази та протипокази до хірургічного лікування захворювань слинних залоз
Показом до хірургічного лікування запалення слинних залоз є неефективність медикаментозної терапії. Якщо у слинній залозі вже сформувався абсцес (гнійне вогнище), це серйозна загроза здоров’ю пацієнта. У такому разі операцію проводять екстренно. Хірургічне лікування показане також при конкрементозному сіалоаденіті. Якщо камінь закрив протоку слинної залози, то витягнути його можна лише хірургічним шляхом.
Протипокази до оперативного лікування захворювань слинних залоз:
- важкі серцево-судинні патології;
- гострі інфекційні захворювання;
- порушення згортання крові;
- хронічні захворювання на стадії загострення.
Підготовка до хірургічного лікування захворювань слинних залоз
Першим етапом підготовки до хірургічного лікування захворювань слинних залоз є огляд у щелепно-лицевого хірурга. Для підтвердження діагнозу та визначення точної локалізації пухлини пацієнта скеровують на комп’ютерну томографію (КТ) м’яких тканин голови та шиї з контрастом. На підставі результатів дослідження щелепно-лицевий хірург складає план лікування та визначає оптимальний спосіб хірургічного доступу до залози (внутрішньоротовий, зовнішній). Пацієнт також проходить стандартне передопераційне обстеження та консультацію з анестезіологом.
Етапи та методи лікування захворювань слинних залоз
Етапи хірургічного лікування захворювань слинних залоз можуть відрізнятися залежно від ступеня важкості патології. Видалення каменів зі слинної залози зазвичай проводиться в такому порядку:
- Анестезія.
- Створення хірургічного доступу до слинної залози (найчастіше це невеликий розріз у порожнині рота).
- Видалення каменів із проток або тіла слинної залози.
- Накладання швів.
Тривалість операції з видалення каменів із слинної залози залежить від локалізації патологічного процесу. Якщо камені знаходяться в протоці слинної залози, то для їх видалення потрібно в середньому 10 -15 хвилин, а якщо безпосередньо в самій залозі – 1-1,5 години. Якщо каменів у слинній залозі дуже багато, то її теж доводиться видаляти.
Реабілітація після хірургічного лікування захворювань слинних залоз
Є різні способи хірургічного лікування захворювань слинних залоз (лазер, скальпель, коагулятор), відповідно, процес реабілітації теж дещо відрізнятиметься. У більшості випадків наступного дня після операції пацієнт почувається нормально. Можливий невеликий набряк у під’язиковій ділянці, але він навіть не позначається на дикції.
Після операції з пацієнтом періодично контактує помічник щелепно-лицевого хірурга і запитує про його самопочуття. Отримана інформація надсилається лікарю. Якщо пацієнт наголошує на погіршенні самопочуття, то йому телефонує щелепно-лицевий хірург і в разі потреби запрошує на огляд до клініки. Післяопераційна рана повністю гоїться протягом 5-7 днів.
Що буде, якщо не проводити операцію з хірургічного лікування захворювань слинних залоз
Якщо вчасно не провести хірургічне лікування сіалоаденіту, під шкірою досить швидко утворюється сильний набряк (розміром приблизно з середнє яблуко), оскільки слина продовжує безперервно вироблятися, але не знаходить виходу. Запальний процес у залозі прогресуватиме і призведе до формування абсцесу, тобто, її порожнина буде заповнена гноєм.
Абсцес — це показ для екстреної операції, оскільки може стати причиною сепсису (зараження крові). Абсцес слинної залози з часом перетворюється на флегмону – розлите гнійне запалення тканин, а це вже стан, що загрожує життю.
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Як швидко зняти запалення слинної залози?
З появою перших ознак запалення слинної залози (набряк, біль, кулька під слизовою оболонкою в ротовій порожнині) потрібно відразу звернутися до щелепно-лицевого хірурга. Займатися самолікуванням не можна, оскільки це може призвести до погіршення ситуації. Лікар призначить медичні препарати, які знімуть запалення та набряк слинної залози.
Від чого запалюється слинна залоза?
Слинна залоза запалюється через проникнення до неї інфекції чи через закупорку каменем.
Що робити якщо запалилась слинна залоза?
При запаленні слинної залози потрібно якнайшвидше записатися на прийом до щелепно-лицевого хірурга. Лікар проведе огляд та призначить лікування.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації