Види та методи лікування запалення слинних залоз - стоматологічний блог Sirius-Dent
4 тижні назад Щелепно-лицева хірургія

Види та методи лікування запалення слинних залоз

Як і всі органи нашого тіла, слинні залози можуть час від часу запалюватися або закупорюватися. Про те, як розпізнати захворювання слинних залоз, чому це важливо та хто допоможе дати з цим раду, й поговоримо сьогодні.

Що таке слинні залози та для чого вони потрібні

Людина має два види слинних залоз: три пари великих (навколовушна, під’язикова і піднижньощелепна) та багато малих, що розташовані на слизовій всередині ротової порожнини. Всі вони виділяють секрет — слину, яка виконує низку функцій:

  • зволожує слизову;
  • забезпечує захист, адже дружні до нас мікроорганізми добре почуваються у вологому середовищі;
  • сприяє початку перетравлювання їжі починається вже в ротовій порожнині за рахунок наявності травленнєвих ферментів.

Слина містить мінеральні компоненти, необхідні для людського організму. Власне, коли ви приходите до стоматолога на професійну гігієну, то наліт і зубні камені, які він зчищає з зубів, утворюються саме з залишків цих мінералів.

Чому слинні залози можуть запалюватися та боліти

Ротова порожнина все ж таки є брудним середовищем, тому не дивно, що до слинних залоз також може потрапити інфекція. Якщо ви відчуваєте всередині рота невелику припухлість розміром з горошину, яка не проходить протягом тижня, скоріш за все це сіалоаденіт. В гострій стадії слинна залоза набрякає і болить, і цей стан зазвичай успішно лікується медикаментозно. Але якщо запалення виникло через те, що протоку слинної залози перекрив камінь, людині потрібне хірургічне втручання.

Захворювання слинних залоз — це не завжди запалення і припухлість. Приміром, кісти та інші новоутворення великих слинних залоз виглядають як шишечки і можуть спричиняти лише естетичну незручність. Але це не робить їх безпечними, адже та ж сама плеоморфна аденома — найбільш розповсюджене новоутворення у дорослих — схильна до малігнізації (перетворення у злоякісну пухлину). Тому, коли ви бачите шишку біля вуха в дитини або в себе, запишіться на консультацію щелепно-лицевого хірурга. Якщо болить підщелепна залоза, це може свідчити про те, що скоріш за все утворилася кіста й почалося запалення.

Види запалень слинних залоз

Окрім того, що сіалоаденіти бувають гострі і хронічні, їх також розрізняють за походженням. Таким чином, можна виокремити три види сіалоаденіту:

  • інфекційні (вірусні) сіалоаденіти, коли через проток в слинну залозу потрапляє інфекція і залоза запалюється;
  • конкрементозні, коли в тілі самої залози формується камінь (камені);
  • травматичні — здебільшого виникають на малих слинних залозах на губі чи щоках, коли людина прикушує губу і травмує слинну залозу або її проток. Залоза на щоці продовжує виробляти слину, але вона не знаходить вихід, тож виникає запалення. Такий сіалоаденіт може перейти у кісту.

Окремо слід відзначити пухлинні захворювання слинних залоз — як правило, великих навколовушних чи піднижньощелепних, коли в тілі залози формується доброякісна чи злоякісна пухлина.

 

 

Чи можна зняти або вилікувати запалення слинної залози вдома

Для того, щоб вилікувати сіалоаденіт, необхідно точно знати його природу: чи є він інфекційним, конкрементозним або травматичним. А може, насправді пацієнта турбує кіста чи плеоморфна аденома? Визначити це може тільки щелепно-лицевий хірург, відповідно він же й призначає терапію (антибіотик, знеболювальне та інші) при запаленні слинної залози.

Намагання лікуватися самостійно (прочистити слинну залозу в домашніх умовах) в кращому випадку не допоможуть, а в гіршому — серйозно зашкодять, адже є ризик занести інфекцію. Полоскання слинної залози не має сенсу, тому що ніяк не допоможе камінцю вийти з протоки. Так, народна медицина радить прогрівати джерела запалення, але коли йдеться про обличчя та шию, робити цього в жодному разі не слід, бо це призведе до утворення флегмони — некротичного запалення з розлиттям гною в навколишні тканини. В такому випадку людині необхідна операція з зовнішнім розрізом, після якої залишається грубий шрам, бо зашивати рану після видалення флегмони не можна.

Чому в слинних залозах можуть утворюватися камені

Органи, які виробляють рідину, схильні до утворення каменів. Так відбувається і з нирками, і з жовчним міхуром, і зі слинними залозами. Окрім інших елементів, слина містить мінерали. І якщо залоза працює не дуже активно і виробляє недостатньо рідкої фракції, щоб їх вимити, то вони осідають і накопичуються всередині залози або в її протоці. Таким чином, починає формуватися конкремент (камінець). Коли хімічний склад слини нормалізується, вона продукує більше рідини, і ці камінці виходять самі. Але якщо камінь встиг вирости великим, він перекриває протоку і слина не має куди подітися. Або ж камінців утворюється так багато, що вони заповнюють всю залозу.

Який лікар лікує запалення слинних залоз

Все, що стосується лікування запальних захворювань м’яких тканин, новоутворень обличчя і шиї та слинних залоз, є зоною відповідальності щелепно-лицевого хірурга. Навіть якщо людина спочатку звернулася до стоматолога, він не у всіх випадках зможе надати допомогу. Так, при інфекційному сіалоаденіті стоматолог-терапевт призначить консервативне лікування, але при виявленні каменя в слинній залозі він не проведе хірургічне втручання сам, бо це абсолютно інша спеціальність, не кажучи вже про відсутність потрібних умов в стоматологічному закладі. Лікар скерує до щелепно-лицевого хірурга чи принаймні хірурга-стоматолога.

Як проходить лікування сіалоаденіту

Лікування сіалоаденіту залежить від того, що саме спричинило запалення. Діагноз ставиться на основі комп’ютерної томографії. Для лікування інфекційного сіалоаденіту призначаються медичні препарати. Якщо мова про конкрементозний сіалоаденіт, мають значення розмір і розташування каменя:

  • якщо камінець невеликий і не перекриває протоку повністю, можна спробувати розпочати з медикаментозної терапії, аби він залишив залозу сам;
  • великий камінь, що знаходиться в протоці і перешкоджає виходу слини, видаляється хірургічно приблизно за 15 хв;
  • якщо цей камінь розташований глибше, всередині залози, операція може тривати 1-1,5 години;
  • коли в залозі багато малих камінців, її доводиться прибирати повністю.

Під час хірургічних втручань на слинних залозах ми в клініці Sirius-Dent надаємо перевагу класичним хірургічним інструментам, адже на слизовій розріз скальпеля гоїться краще і швидше за лазерний опік. До того ж якщо залозу вирізаємо повністю, маємо матеріал для відправлення на гістологію. Таким чином, реабілітація пацієнтів проходить швидше і простіше.

При видаленні однієї слинної залози інші компенсують її відсутність, тому функція продукування слини в цілому не постраждає.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 4 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.