Лікування новоутворень привушних слинних залоз - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Лікування новоутворень привушних слинних залоз

Головне, що слід знати про новоутворення в привушній області — вони не пройдуть самі собою. Якщо біля вуха чи на нижній щелепі з’явилася підозріла шишечка, слід якнайскоріше записатися на консультацію до щелепно-лицевого хірурга, навіть якщо болю і запалення немає. Ми в клініці Sirius-Dent маємо значний досвід діагностики і видалення пухлиноподібних утворень голови та шиї з мінімальним ризиком рецидиву, а за необхідності направляємо до онколога.

Складний випадок. Видалення пухлини Уортона

Складність хірургічного лікування пухлини Уортона полягає насамперед у її розташуванні. У неї дуже складна анатомічна локалізація: її огинає висхідна гілка від підключичної вени.

Метою для хірургічної команди Sirius-Dent під керівництвом головного лікаря клініки, щелепно-лицевого хірурга з більш ніж 20-річним досвідом проведення операцій, Дениса Вячеславовича Валькевича, було збереження самої привушної слинної залози та ізольоване видалення тільки пухлини.

Щелепно-лицевий хірург Денис Валькевич детальніше про операцію

Багаторічний досвід лікування новоутворень

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Що таке новоутворення привушної ділянки

В привушній області (під вухом в напрямку вилицевої кістки, під мочкою вуха, на куті нижньої щелепи під вухом чи власне під нижньою щелепою) доволі часто виникають різні, здебільшого доброякісні, новоутворення, які виглядають як шишечки і зазвичай не спричиняють дискомфорту, окрім естетичного. Це може бути один з наступних видів доброякісних новоутворень:

  • кіста слинної залози — пухлиноподібне утворення з рідким вмістом;
  • пухлина Уортона (аденолімфома) — утворення зі складним анатомічним розташуванням з видозміненою жировою тканиною всередині;
  • плеоморфна аденома — найбільш розповсюджене у дорослих доброякісне новоутворення навколо слинної залози, яке має схильність до переродження в злоякісну карциному.

Якщо шишечка під вухом не турбує, багато хто ходить з нею роками. Коли мова йде про кісту, яка не схильна до перетворення, в відтермінуванні відвідин щелепно-лицевого хірурга, можливо, немає великої проблеми, але якщо ж це новоутворення, що має тенденцію до озлоякіснення, плин часу збільшує шанси на розвиток раку. Однак виявити, до якого виду належить новоутворення і чи це онкопатологія, може лише лікар.

Враховуючи те, що протягом останніх років кількість злоякісних пухлин різко зростає, ігнорувати шишечку біля вуха чи під щелепою в жодному разі не можна. Якщо щось подібне з’явилося, слід звертатися до профільних спеціалістів.

Причини появи новоутворень привушної ділянки

Наразі невідомо, чому з’являються новоутворення слинних залоз, але можна сказати напевно, що звести поліетіологічний процес до однієї першопричини неможливо. Втім, свою роль у зростанні кількості пухлиноподібних утворень, в тому числі злоякісних, відіграють такі фактори як погіршення екології, зниження якості харчування, зростання рівня стресу, збої в ендокринній системі і спадковість. 

Що буде, якщо не лікувати новоутворення привушної ділянки

У випадку новоутворень слинних залоз привушної ділянки час має значення: чим раніше ви прийшли до лікаря, тим простіше буде лікування і тим менший ризик пропустити рак. Наслідки несвоєчасного звернення до щелепно-лицевого хірурга можуть різнитися залежно від діагнозу:

  • доброякісна пухлина слинної залози зростатиме в об’ємі, тож з часом її буде складніше видалити;
  • кіста також зростатиме, але вона на додачу схильна до нагноєння, тож періодично виникатиме запалення слинної залози;
  • плеоморфна аденома може переродитися в злоякісну пухлину.

Якщо новоутворення розташоване під вухом в проєкції привушної слинної залози, то це ще й місце виходу лицевого нерву, тож задачею хірурга є видалити пухлину так, щоб не зачепити нерв і не зашкодити пацієнтові. Відповідно, чим менший розмір пухлини — тим простіше її оперувати і тим менший ризик для пацієнта.

Вкрай важливе вчасне діагностування карциноми: раннє виявлення раку дає вищу вірогідність подолати захворювання.

Діагностика новоутворень привушної ділянки

В першу чергу необхідно точно встановити, з яким саме новоутворенням ми маємо справу. Тому зазвичай починаємо з комп’ютерної томографії, яка допомагає визначити об’єм майбутньої операції і оптимальний доступ. Ультразвукове дослідження в цьому випадку не є інформативним, адже воно дає інформацію лише про розмір та наявність новоутворення, що можна так само визначити візуально і пальпаторно. Якщо є підозра на злоякісну пухлину, призначаються додаткові дослідження: пункція з новоутворення під контролем УЗД (цитологічна діагностика пухлин слинних залоз), яку робить онколог, КТ з контрастом і КТ легенів, бо ці пухлини швидко метастазують в шийні лімфовузли та легені.

Коли ми впевнилися, що мова дійсно про рак, пацієнт з усім пакетом документів і записом хірурга направляється до клінічної лікарні “Феофанія”, де консиліум провідних спеціалістів визначає оптимальну тактику комплексного лікування (поєднане хірургічне і хіміотерапія).

Доброякісні новоутворення (кіста, пухлина Уортона, аденома) ми видаляємо безпосередньо в нашій клініці.

Лікування новоутворень привушної ділянки

Всі новоутворення привушної і підщелепної області лікуються хірургічним шляхом. Важливо використовувати правильну техніку і тактику повного видалення новоутворення. Так, якщо кісту просто вскрити і прибрати рідину, яка накопичилася всередині, це призведе до її повторної наповнення. Тому слід видалити її повністю, включно з оболонкою, аби отримати необхідний результат.  Аналогічно варто оперувати й інші доброякісні пухлини.

Реабілітація після видалення пухлини слинної залози зазвичай минає спокійно, часто пацієнт навіть не потребує госпіталізації і може вирушати додому найближчим часом.

Якщо діагностовано рак, то необхідне радикальне видалення пухлини разом зі здоровими тканинами, відступивши на деяку відстань, щоб уникнути рецидиву. Часто видаляється вся залоза, бо злоякісна пухлина не має чітких кордонів, а її протуберанці уходять в прилеглі тканини. Після операції пухлина відправляється на гістологію, за результатами якої проводять імуногістохімічне дослідження. Воно допомагає правильно підібрати хімічні препарати для подальшої терапії. Далі консиліум лікарів вирішує, якими будуть подальші кроки, залежно від типу пухлини, віку пацієнта та стану його організму.

Профілактика новоутворень привушної ділянки

Оскільки точні фактори ризику розвитку пухлин слинних залоз науці наразі невідомі, способів профілактики цього не існує. В будь-якому разі важливо одразу звернутися до щелепно-лицевого хірурга, якщо ви помітили шишечку в привушній або підщелепній області.

Коли необхідно звернутися до лікаря за лікуванням новоутворень привушних слинних залоз

Чим раніше прийти до лікаря щодо новоутворення привушної слинної залози, тим простіше буде його видалити. Це не значить, що ви мусите терміново звернутися до хірурга того самого дня — якщо зачекати тиждень, скоріш за все біди не трапиться. Але ходити з шишечкою біля вуха роками точно не варто. Головне — навіть не намагайтеся застосувати проти шишечки народну медицину чи прочистити залозу в домашніх умовах, це як мінімум не спрацює, як максимум — зашкодить.

Популярні питання

Хто лікує пухлину слинної залози?

Різноманітні новоутворення і запалення слинної залози (сіалоаденіт) та інших м’яких тканин обличчя лікує щелепно-лицевий хірург.

До чого призводить пухлина слинної залози?

Пухлина слинної залози є не лише косметичним дефектом: вона продовжує повільно зростати, інколи запалюється та в найгіршому випадку може переродитись у рак. Цього всього можна уникнути, якщо своєчасно звернутися до щелепно-лицевого хірурга, який видалить новоутворення.

Чим небезпечна пухлина слинної залози?

На перший погляд невинна шишечка без вчасно проведеної операції може призвести аж до летального наслідку: якщо це плеоморфна аденома, вона має схильність ставати злоякісною і метастазувати в шийні лімфовузли, легені та прилеглі тканини. В кращому випадку (пухлина залишається доброякісною) чим меншим є новоутворення, тим простіше його видалити, не пошкодивши лицевий нерв.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.