Лікування переломів верхньої та нижньої щелепи - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Лікування переломів верхньої та нижньої щелепи

Процес лікування зламаної щелепи залежить від характеру перелому, обставин отримання травми й розташування уламків кістки. Але при будь-якій важкості ситуації ми в Sirius-Dent надамо необхідну допомогу, поставимо діагноз та професійно вилікуємо травми щелепи і дорослим, і дітям.

Так, перелом підборіддя відбувається, як правило, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, падіння з висоти чи сильного удару важким предметом. Зазвичай при менш тяжкій побутовій травмі чи ударі в область підборіддя ламаються суглобові відростки. Якщо говоримо про бічну частину нижньої щелепи в проекції 5-6 зубів, причиною перелому часто є саме професійний удар боксера — різкий, швидкий і точний. При ударах у середню третину обличчя ламається вилична дуга чи страждає вилично-орбітальний комплекс загалом. Якщо людину вдарили прямо під ніс, в проекції ніздрів, верхня щелепа може відірватися від основи черепа. Такі переломи класифікують по типам за Ле Фор (Le Fort) – Ле Фор І, Ле Фор ІІ і Ле Фор ІІІ залежно від висоти нанесення удару і відповідно ступеню травмування.

При травмах, спричинених ДТП чи падінням з висоти, переломи комплексні, уламчасті з великою кількістю фрагментів, тобто фактично лікарю доводиться збирати щелепу як пазл. Якщо травму спричинив удар боксера, вправити зламану щелепу простіше, бо уламків, як правило, небагато, а кістку зламано чітко і, можна сказати, професійно.

Перелом щелепи дитини відбувається геть інакше. Якщо кістка дорослого має чітку щілину перелому, то у дитини переломи найчастіше косі і неповні, а хіба що не більшу небезпеку являє собою необроблена ссадина, яка згодом може перетворитися на помітний рубець. Так відбувається тому, що кістки дитини ще ростуть і містять менше мінералів і більше органічних сполук.

Вивих щелепи переплутати з переломом вкрай складно, адже це травма, яка виникає внаслідок абсолютно інших дій, і про це ми обов’язково розповімо в одному з наступних матеріалів.

Якщо мова про тріщину верхньої або нижньої щелепі, то людина потребує 2-3 тижні у стані спокою, аби вона загоїлася. В операції при цьому немає необхідності.

При переломах верхньої та нижньої щелепи слід звертатися до щелепно-лицевого хірурга

Для нас немає страшних проблем

Щелепно-лицева хірургія в Sirius-Dent

Ми можемо відновити цілісність лицевого скелета різними способами: шляхом трансплантації кісткових блоків, взятих з інших зон тіла, або за допомогою установки титанових конструкцій. Вони проектуються для кожного пацієнта індивідуально на основі КТ знімків, а потім друкуються на 3D-принтері. Перед операцією проводиться комп’ютерне моделювання її результатів – пацієнт зможе побачити, як зміниться його зовнішність після хірургічного втручання.

Навіщо нам 3D-моделі у щелепно-лицевій хірургії?

Вирішуємо естетичні та функціональні завдання

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Показання та протипоказання до лікування переломів щелепи

Показанням до лікування є власне наявність перелому. Це не завжди легко діагностувати самостійно, особливо якщо мова про перелом середньої частини верхньої щелепи, який може не мати яскраво виражених симптомів, окрім носової кровотечі. Якщо це важкий перелом високого типу за Ле Фор, у людини може двоїтися в очах чи разом з кров’ю з носа підтікатиме черепномозкова рідина. 

Симптоми перелому нижньої щелепи більш наочні. Зрозуміти, чи зламана нижня щелепа, людина може за такими ознаками:

  • при відкриванні рота чи намаганні жувати чутно хрускіт уламків кісток;
  • зуби змикаються не так, як раніше;
  • з’явилася візуальна асиметрія нижньої третини обличчя.

Забій щелепи від перелома може відрізнити тільки лікар за результатами комп’ютерної томографії чи рентгену під час огляду.

Переломи щелепно-лицевої області часто поєднуються з іншими травмами, зокрема переломами кісток мозкового черепу та травмами мозку (гематома, струс мозку), тому в першу чергу необхідно визначити, яка травма є ведучою. Можливо, пацієнту спочатку необхідна консультація нейрохірурга чи інших спеціалістів, які допоможуть справитися з нагальнішими патологіями, отриманими в результаті травми. А вже після цього за свою роботу зможе взятися травматолог або щелепно-лицевий хірург. Тобто, якщо ведучою травмою є гематома мозку, а не перелом щелепи, це буде протипоказанням для негайного вправлення розбитої кістки. Або, принаймні, нейрохірург та щелепно-лицевий хірург мають працювати в операційної разом.

Підготовка до оперування переломів щелепи

Якщо ви маєте підозру на перелом щелепи, слід звернутися до спеціалізованого медичного закладу (не до кабінету стоматолога) якнайшвидше. У нас в Sirius-Dent є можливість зробити комп’ютерну томографію на місці, тому щелепно-лицевий хірург під час первинного огляду матиме повну інформацію. Інколи, якщо перелом не є ведучою травмою чи наявні ускладнення, необхідно додатково звернутися до нейрохірурга чи інших фахівців, що знову ж таки можливо просто в нашій клініці.

Оперативне лікування здійснюється або в той самий чи наступний день після отримання травми, або за 6-8 днів після того, щоби зійшов набряк і простіше було зробити репозицію (встановлення кісткових уламків на місця). Перед операцією, як і в будь-якому іншому випадку, необхідно здати стандартні аналізи (клінічний аналіз крові та сечі, коагулограма) та пройти консультацію анестезіолога.

Етапи лікування переломів щелепи

Існує чимало методів лікування кісток лицевого черепа — хірургічні та ортопедичні, перевірені часом архаїчні та модерні. Ми віддаємо перевагу сучасному способу металоостеосинтезу. Він передбачає репозицію уламків кістки та закріплення їх спеціальними пластинами і шурупами. До війни ми часто використовували пластинки та кріплення з полігліколієвої кислоти, які повністю розкладалися за 1,5-2 року, але наразі перейшли на титан через складності з поставками. Титанові пластини широко використовуються в країнах цивілізованого світу. Вони бувають будь-яких форм і розмірів і підбираються індивідуально в залежності від типу перелому, кількості уламків і інших факторів. Якщо мова про хірургічне лікування розбитої щелепи зі складними зміщеннями, перед операцією ми роздруковуємо на 3D-принтері КТ і спершу збираємо уламки на моделі черепа. У такий спосіб ми можемо не тільки відрепетирувати покроковість операції та зберегти час, а й попередньо підготувати і зігнути пластинки. Адже попри різну форму, всі вони, на відміну від рельєфу черепа, є пласкими, тому за допомогою крампонів (невеликі хірургічні плоскогубці) забезпечуємо максимальну прецизійність пластинки поверхні кістки.

При поєднаних травмах області обличчя (внаслідок падіння з висоти, ДТП, удару важким предметом), коли постраждали не тільки кістки, але й м’які тканини, частина уламків може бути втрачена. Для таких випадків ми маємо спеціальну комп’ютерну програму, яка допомагає змоделювати відсутні фрагменти кісткової тканини та віртуально вставити їх в розрив щелепи. Після цього ми можемо надрукувати на 3D-принтері недостаючі уламки кісток з титана і встановити їх на місце разом з іншими під час операції. Таким чином, лікування травм і переломів у клініці Sirius-Dent відбувається на найбільш сучасному рівні з використанням модерних методик.

Але технології — це ще не все. Оскільки ми маємо справу з обличчям, працюємо максимально обережно і вдумливо, аби не залишити після себе грубі рубці. Операція з лікування переломів щелепи включає наступні етапи:

  • візуалізація лінії перелому/переломів (якщо щелепа зламана в двох чи більше місцях);
  • репозиція уламків;
  • шинування чи закріплення уламків за допомогою титанових пластин та шурупів;
  • накладання швів на слизову рота, якщо був внутрішньоротовий оперативний доступ, чи шкіру, якщо доступ був зовнішнім.

Як правило, за годину після операції пацієнт може йти додому, а в складних випадках з міркувань безпеки госпіталізуємо його на 2-3 дні.

Результат лікування переломів щелепи

Якщо під час операції все зроблено вірно, результатом лікування є правильне положення уламків, їхнє повне зрощення та відсутність косметичних дефектів.

Я наразі продовжую навчатися пластичній хірургії голови і шиї, — каже головний лікар клініки Sirius-Dent, щелепно-лицевий хірург Денис Валькевич. — Завдяки цим знанням при відсутності травм м’яких тканин і наявності переломів кісток ми можемо забезпечити собі такий оперативний доступ, який зазвичай використовують пластичні хірурги, щоби не залишити після себе шрамів або принаймні добре їх приховати за вухами чи під волоссям. Тож наразі старанно працюю щодо вивчення нових оперативних доступів до ліній перелому.

Після загоєння перелому людина не відчуватиме, що її щелепа була зламана. Але якщо травмування відбулося внаслідок побиття, може залишитися страх і психологічні проблеми. Від цього, на жаль, щелепно-лицевий хірург не вилікує.

Реабілітація після операцій при лікуванні перелому щелепи

Після операції в будь-якому разі розвивається набряк. Якщо вона була проведена у першу добу-дві після травмування, то це поєднаний набряк, а якщо це відбулося за 5-8 днів, то первинний набряк саме зійшов, коли ми отримуємо новий післяопераційний ще на 3-4 дні.

При переломі верхньої щелепи чи вилице-орбітального комплексу післяопераційний період зазвичай простий і пацієнта турбує лише набряк. Перші три дні він має вживати лише м’яку їжу, а потім поступово, від простішого до складнішого, протягом 2 тижнів повернутися до звичайного режиму харчування. 

Якщо пацієнт отримав перелом нижньої щелепи або суглобових відростків, то після металоостеосинтезу щелепи мають бути накріпко зв’язані та зафіксовані одна відносно іншої. Ми не використовуємо для цього назубні шини, а налаштовуємо ортодонтичні імплантати та стягуємо їх гумою. Сам перелом вважається простішим, аніж перелом верхньої щелепи, але післяопераційний період для людини проходить значно складніше. Перші 2-3 тижні після хірургічного лікування, доки щелепи зв’язані між собою, пацієнт мусить їсти лише рідку їжу. Продукти перемелюються на блендері і розводяться бульйоном чи водою так, щоб людина могла пити це через коктейльну трубочку, процежуючи рідину крізь зуби. Можна додати спортивні протеїнові коктейлі, аби урізноманітнити і збалансувати раціон. Коли лігатури, які фіксують щелепи зв’язаними, знімаються, пацієнт потроху починає жувати м’яку їжу і за ти ж два тижні поступово повертається до звичного харчування.

Титанові елементи, які залишилися після операції і лежать доволі близько до поверхні, можна видалити через 3-12 місяців. Йдеться про виличну дугу, підборіддя чи нижній край орбіти, де пацієнт може відчувати метал на доторк чи бачити незначну асиметрію дуги. Якщо ж елементи знаходяться глибоко під шкірою, краще їх не чіпати, щоб не травмувати обличчя повторно. Тим більше що на ці пластини навіть не реагують металошукачі в аеропорту.

Що буде, якщо не проводити операцію

Все залежить від типу перелому, того, які ще структури постраждали від травми і наскільки зміщені уламки кісток. Тож інколи щелепа лише зростеться неправильно і асиметрія обличчя — це найгірше, що може трапитися, а інколи людина стає інвалідом і не може нормально відкривати рота та жувати.

Якщо не пощастило отримати удар у передню частину щоки між носом і щокою, де знаходиться точка виходу трійчастого нерву, і уламки, які змістилися, затиснули нерв, передня частина обличчя залишиться онімілою. Аналогічно пошкодження судинно-нервового пучка нижньої щелепи призводить до парестезії (оніміння) нижньої губи та підборіддя з боку перелома. Якщо ж уламки потрапили до гайморової пазухи, а репозиція під час операції не проведена, збережеться хронічний гайморит.

Популярні питання

Що робить лікар щелепно-лицевої хірургії?

Щелепно-лицевий хірург займається лікуванням захворювань і травм у ділянці обличчя, голови та шиї. Він проводить хірургічне видалення флюсу (гнійного запалення навколо зуба), виконує кісткову пластику перед імплантацією зубів, лікує запалення слинних залоз. Щелепно-лицевий хірург також виконує реконструктивні операції у щелепно-лицевій ділянці після складних травм або лікування онкологічних захворювань.

Скільки триває операція з корекції щелепно-лицевих аномалій?

Тривалість хірургічного лікування щелепно-лицевих аномалій залежить від їхнього виду, локалізації та об’єму. Зазвичай операція триває 1-1,5 години, в окремих випадках – не більше 2-3 годин.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.