Хірургія при травмах кісток та м’яких тканин обличчя - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Хірургія при травмах кісток та м’яких тканин обличчя

Травми кісток та м’яких тканин обличчя — вічно актуальна тема в нашій практиці, змінюються тільки обставини отримання травм та їхній характер. Переломи верхньої та нижньої щелепи, зламаний ніс, пошкодження м’яких тканин обличчя — за всім, що стосується лікування щелепно-лицевих травм, звертайтеся до клініки Sirius-Dent.

Чим займається щелепно-лицевий хірург

Щелепно-лицевий хірург лікує травми та захворювання у щелепно-лицевій області дорослих та дітей. Це може бути видалення зубів мудрості, лікування переломів кісток та м’яких тканин обличчя, видалення новоутворень та кіст, лікування сіалоаденітів (запалення слинних залоз), проведення реконструктивних операцій тощо. Дитяча щелепно-лицева хірургія додатково передбачає лікування вроджених патологій (навіть у тих випадках, коли інші клініки відмовили), пластику вуздечки язика та верхньої губи і видалення молочних зубів.

Наша клініка Sirius-Dent має сучасне обладнання та всі існуючі варіанти знеболення, тому можемо здійснювати операції будь-якої складності, і при цьому активно використовуємо цифрові технології зокрема для моделювання репозиції уламків кісток.

У яких випадках слід звертатися до щелепно-лицевого хірурга

Якщо є травми обличчя, слід звертатися до щелепно-лицевого хірурга. Причиною травмування кісток та м’яких тканин лицевого черепа можуть бути дорожньо-транспортні пригоди, падіння, удари. Після появи самокатів напрокат почастішали звернення пацієнтів, які отримали травми обличчя при падінні. Ці травми дещо нагадують рани щелепно-лицевої області у дітей: центр тяжіння при катанні на самокаті сильно зміщений вгору, і якщо людина різко гальмує, то рибкою летить вперед, і обличчя першим зустрічає перепону — саме так відбувається, коли падає мала дитина. Тільки от малюки зазвичай якщо й отримують перелом, то неповний, який не потребує операції, а дорослі, залежно від куту падіння і типу перешкоди, ламають верхню та нижню щелепи, суборбітальні комплекси, суставні відростки щелепи, розсікають шкіру на підборідді.

Визначити, чи зламалася кістка самостійно, не завжди можливо, та й не варто, адже наслідком може стати її неправильне зростання, яке потребуватиме подальшого лікування застарілого перелому. Наприклад, перелом верхньої щелепи не завжди є очевидним, а про відкритий перелом нижньої щелепи (до слова, відкритими є вони всі за замовчуванням) свідчить, зокрема, хрускіт уламків кісток при спробі відкрити рота чи жувати, візуальна асиметрія нижньої частини обличчя та інакші відчуття при змиканні зубів. Ознаки перелому хряща носа наступні:

 • зміщення носа зі звичайного положення вправо чи вліво;
 • западання носа всередину
 • зміна форми носа.

Ці симптоми свідчать про потребу звернутися до щелепно-лицевого хірурга, але точно діагностувати перелом кісток обличчя може саме лікар за результатами комп’ютерної томографії. Він же дає рекомендації щодо зняття набряку носа. Якщо йдеться про на перший погляд незначні ушкодження, такі як гематома вилицевої області чи забій перенісся, краще все ж таки записатися на прийом, аби уникнути запалення та інших негативних наслідків.

Запис до щелепно-лицевого хірурга в Одесі здійснюємо за телефоном або через сайт.

При травмах обличчя слід звертатися до щелепно-лицевого хірурга

Ми можемо відновити цілісність лицевого скелета різними способами: шляхом трансплантації кісткових блоків, взятих з інших зон тіла, або за допомогою установки титанових конструкцій. Вони проектуються для кожного пацієнта індивідуально на основі КТ знімків, а потім друкуються на 3D-принтері. Перед операцією проводиться комп’ютерне моделювання її результатів – пацієнт зможе побачити, як зміниться його зовнішність після хірургічного втручання.

Вирішуємо естетичні та функціональні завдання

Запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125-86-31 або заповніть форму на нашому сайті

що варто знати

Види травм лицевої області та способи їх лікування

Лікування щелепно-лицевих травм залежить від того, про яке саме пошкодження йде мова. Переломи, здобуті внаслідок ДТП, вирізняються великою кількістю уламків кісток, тож хірургу часто доводиться збирати обличчя, як мозаїку, а переломи внаслідок боксерських ударів виправити простіше, бо кількість уламків незначна. Розрізняють наступні види травм лицьової області:

 • перелом нижньої щелепи (зі зміщенням чи без);
 • перелом верхньої щелепи (класифікується за системою Ле Фор залежно від тяжкості);
 • перелом виличної кістки;
 • перелом кісток носа;
 • перелом вилично-орбітального комплекса;
 • пошкодження м’яких тканин обличчя (розсічення підборіддя, надбровної дуги, поверхневих тканин носа, розрив губи).

Окремо слід відзначити поранення щелепно-лицевої зони внаслідок бойових дій. З початком повномасштабного вторгнення наші щелепно-лицеві хірурги часто мають справу з бойовими травмами (мінно-вибухові, оскольчаті, кульові поранення) — знання, які раніше здебільшого були теоретичними, наразі стали нашою повсякденної практикою. Бойові травми обличчя мають низку специфічних рис:

 • сильне забруднення ранової зони;
 • комплексні травми;
 • пацієнт зазвичай має супутні інфекції;
 • складнощі загоєння ран.

Досвід лікування бойових травм потрібен не лише сьогодні, він знадобиться нам у подальшому майбутньому, саме тому наші щелепно-лицеві хірурги вивчають досвід не тільки бойових медиків, а й пластичних хірургів.

Як лікують переломи кісток лицевої області

Переломи щелепи та інших кісток лицевої зони черепу ми в клініці Sirius-Dent в більшості випадків лікуємо методом металоостеосинтезу, який передбачає репозицію уламків кісток в правильне положення та послідуюче їхнє закріплення за допомогою титанових пластин (таким чином уникаємо деформації нижньої щелепи в майбутньому). Відповідно до того, в якій області перелом, пластини мають різну форму, товщину і конфігурацію, крім того, ми можемо виготовити пластини індивідуально для пацієнта. Приміром, якщо йдеться про складний перелом з пошкодженням м’яких тканин, при якому відсутні деякі уламки кістки, ми робимо комп’ютерне моделювання, розміщуємо уламки правильно на моделі, і друкуємо на 3D-принтері фрагменти, яких недостає, разом з пластиною, що буде якнайкраще прилягати до поверхні черепу.

Теоретично цілком можливо, що після складної операції людина виглядатиме навіть гарніше, ніж до того. Адже хірург не може знати, як було раніше, і збиратиме уламки на свій розсуд, тож пацієнт отримує і металоостеосинтез, і пластичну операцію з покращення форми носа чи щелепи.

Пошкодження м’яких тканин лікуємо шляхом накладення швів. При цьому залучаємо техніки, які використовують пластичні хірурги, для того, щоб не просто звести краї рани, а накласти саме пластичні шви, аби після лікування у пацієнта не залишалося грубих шрамів. Тому в нашому випадку результат операції — максимально можливе повернення до попереднього вигляду.

Реабілітація після травм лицевої області

Реабілітація після операції на лицевій області залежить від характеру травми. Після незначного пошкодження м’яких тканин, яке було зашите, немає періоду відновлення як такого: людина носить пов’язку 7-10 днів, після чого знімаються шви. В більш складних випадках в післяопераційному періоді можуть виникнути гематоми та набряки, а загоєння триватиме 1,5-2 тижні.

Парадоксально, але більш складні переломи кісток черепа, приміром, вилично-орбітального комплексу, мають легший післяопераційний період: після металоостеосинтезу пацієнту для успішного загоєння достатньо вести спокійний спосіб життя без активних занять спортом чи піднімання важких предметів.

Найбільш важким для пацієнта є період відновлення при переломі нижньої щелепи чи суглобових відростків, коли накладаються міжщелепні тяги і щелепи зшивають між собою. Тоді 2-3 тижня пацієнт не може відкривати рота і харчується лише рідкої їжею через коктейльну трубочку. Після зняття лігатур можна потрохи жувати, і за 2 тижні пацієнт повертається до нормального режиму харчування.

Вже за кілька місяців пацієнт не буде відчувати, що мав перелом кісток обличчя. Щодо титанових пластин, які встановлені близько до поверхні шкіри і відчуваються при дотику, їх можна видалити у період від 3 до 12 місяців після операції з виправлення перелому.

Популярні питання

Кому протипоказана щелепно-лицева хірургія?

Основним протипоказом до проведення операції на щелепно-лицевій ділянці є важкий стан пацієнта, що не дозволяє ввести його в наркоз. Якщо пацієнт проходить курс променевої або хіміотерапії, операцію проводять після завершення лікування.

Скільки триває операція з корекції щелепно-лицевих аномалій?

Тривалість хірургічного лікування щелепно-лицевих аномалій залежить від їхнього виду, локалізації та об’єму. Зазвичай операція триває 1-1,5 години, в окремих випадках – не більше 2-3 годин.

Зробив КТ верхньої щелепи для розуміння можливості встановлення імплантів. Лікар сказав, що не можна, оскільки тонка кістка і ще помітив у гайморовій пазусі щось, що йому не сподобалось, відправив до ЛОРа, там я зробив КТ голови і ЛОР побачив величезну кісту, яка закрила майже всю пазуху, майже перекрила канал дихальний і деформувала щось. За його словами потрібно робити операцію в парі з щелепно-лицевим хірургом. Це у вас можливо?

Відразу хочемо висловити повагу до вашого лікаря, який зміг роздивитися таку проблему і відправив вас до профільного спеціаліста.

Так, ми можемо провести таку операцію, оскільки в нас у клініці працюють не просто стоматологи-хірурги, а щелепно-лицеві хірурги, в яких є великий практичний досвід роботи в ЛОР-напрямку. Також ми можемо запросити вашого стоматолога для спільної роботи над вашою проблемою. Але ні в якому разі не відкладайте візит до нас. Розростання кісти може загрожувати наслідками для здоров’я і навіть життя.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.