Хірургічне лікування укушених ран обличчя у дітей: історія нашої юної пацієнтки - стоматологічний блог Sirius-Dent
5 місяців назад Щелепно-лицева хірургія

Хірургічне лікування укушених ран обличчя у дітей: історія нашої юної пацієнтки

Якщо говорити про “цивільні” травми обличчя, то укус тварини є одним з найбільш складних і неприємних поранень в практиці щелепно-лицевого хірурга. Ми ніколи насправді не знаємо, про що думає собака, навіть коли вважаємо, що добре з ним знайомі, і в який момент найкращий друг людини може перетворитися на безжального нападника. Проте, маю у своєму доробку приклади успішного лікування укусів собаки, що на перший погляд залишали мало шансів на відновлення пацієнта. Про такий екстраординарний випадок сьогодні йтиме мова.

Що робити, якщо дитину вкусив собака?

Ця історія розпочалася в приватному секторі Одеси, коли дівчинка-підлітка йшла на зупинку автобуса. В цей час її сусід виїжджав з подвір’я, а його акіта-іну, який не був прив’язаний, скористався моментом, вискочив на вулицю та побіг в напрямку дівчинки. Вона добре знала пса кілька років, грала з ним, коли той був іще щеням, і навіть подумати не могла, що він має намір атакувати, а отже зустріла його з відкритим обличчям і не захистила себе ані руками, ані рюкзаком. Собака негайно вчепився їй у горло. Допоки сусід, побачивши неладне, не відтягнув тварину, пес встиг відгризти чималий шматок обличчя дівчини та розірвати їй горло.

Дитину негайно доставили до лікарні разом з відірваним клаптем шкіри, а звідти вже зателефонували мені.

Так само як будь-яку вогнепальну зброю за замовчуванням слід сприймати як заряджену, зважайте, що кожний собака — не має значення, чи ви з ним знайомі, чи ні — може атакувати. Бачите, що пес біжить на вас — принаймні закрийте горло і обличчя руками, торбою чи іншим доступним предметом. А якщо вкусив собака на вулиці, негайно зверніться до лікаря, навіть якщо укус не виглядає небезпечним — можливо, пес був хворий.

Чим обробити укус собаки до приїзду швидкої чи лікаря?

Багато залежить від того, що і як сталося. Якщо укус собаки неглибокий, кровотеча не сильна, а дитина впала в грязь чи пісок, можна спробувати обережно промити рану водою та обробити перекисом водню. Але укушені рвані рани обличчя — це, як правило, сильна артеріальна кровотеча і напів відірвані клапті шкіри, тому краще взагалі не намагатися обробляти рану, щоб нічого не пошкодити додатково, а щільно притиснути до неї тканину (футболку, сорочку, рушник тощо) і міцно тримати до прибуття до медичного закладу або приїзду швидкої, яка надасть першу допомогу при укусі собаки. Це з високою долею ймовірності призупинить кровотечу та полегшить тим самим роботу щелепно-лицевого хірурга.

Саме так зробили батьки моєї пацієнтки, і кров вдалося зупинити до приїзду до лікарні. Пізніше в неї відкрилася артеріальна кровотеча на операційному столі, коли ми почали промивати рану, але тоді вже поруч були спеціалісти та обладнання, щоб якнайшвидше закрити артерію.

У яких випадках потрібна допомога щелепно-лицевого хірурга для укушених ран обличчя

Якщо від укусу собаки постраждало обличчя і горло дитини, необхідна допомога щелепно-лицевого хірурга, який обробить і закриє рану. Це зазвичай непроста задача: через нерівні краї рани від укусів складно зашити так, щоб не залишати помітні рубці, вони погано загоюються, до того ж часто виникає нагноєння та інші ускладнення (навіть якщо звір був здоровий). Надалі, після завершення реабілітації, коли рубці повністю сформуються, можна звертатися до пластичного хірурга з приводу їхнього шліфування.

Як проходить лікування укушених ран обличчя у дитини

Жодний укус тварини не схожий на інший, тому в кожному конкретному випадку щелепно-лицевий хірург має ухвалювати рішення, як саме слід провести первинну хірургічну обробку ран обличчя. В цьому кейсі постала задача уникнути наскрізного поранення та дати можливість відновитися власним тканинам обличчя дитини за рахунок реплантації відкушеного клаптя в якості біологічної пов’язки. Подібні операції проходять під загальною анестезією.

Доки я прибув до лікарні, колеги вже встигли надіслати мені світлини пацієнтки, і я добре розумів серйозність ситуації. Пес вигриз дівчинці фрагмент нижньої губи та щоки розміром близько 4×4 см, що є значною частиною її обличчя. Тому негайно попрямував до операційної.

Постало питання, що робити: закривати дефект, перемістивши фрагмент шкіри з іншої ділянки, або спробувати підшити відірваний клапоть щоки і нижньої губи. Це був вже добряче пожований фрагмент тканини, який ми відмили, і на щастя, він не був прив’язаний до судин. Підшивати такий клапоть — це зазвичай 100% провал, бо немає жодних шансів на те, що він приживеться. Але у мене була можливість викроїти фрагмент слизової з боку ротової порожнини, і після ушивання розірваних тканин я закрив ним рвану рану губи. Таким чином дефект перестав бути наскрізним. Тепер я міг спробувати підшити відгризений клапоть та використати його як біологічну пов’язку, під якою власна тканина зможе відновитися. До того ж, завдяки високим регенеративним здібностям організму підлітки був невеликий шанс, що клапоть приживеться. Приблизно за 1,5 години операція була завершена.

Реабілітація після хірургічного лікування травм та укушених ран обличчя у дітей

Далі залишалося тільки ретельно спостерігати за загоєнням рани і сподіватися на краще. Перші кілька днів все виглядало добре, а далі реплантований клапоть почав хворіти: він змінював колір на все темніший, а краї стали надриватися та підніматися вгору. Я розумів, що гублю цей клапоть, але зазираючи під нього, бачив, що дефект покривається власною новою тканиною. Коли клапоть некротизувався, я його видалив. Але поставлена мета була досягнута: щока під ним відновилася. Площа дефекту зменшилася на 70%, нам вдалося зберегти контур та іннервацію обличчя. У дівчинки немає парестезії (втрати чутливості) та занімілих дільниць. Більш того, вийшло відновити червоний контур нижньої губи в кутику рота, навіть з невеликим запасом. Отже, якщо згодом постане потреба в корекції, не доведеться нарощувати об’єм губи, що є складнішим варіантом, а матимемо можливість видалити зайвий.

Наразі після операції пройшло вже 2 місяці, і можу сказати, що ситуація добра. Рубець залишився невеликий, і дівчинка наразі працює з фізіотерапевтом, щоби він й надалі був малопомітним, м’яким та охайним. Формування рубця має завершитися за 8-12 місяців після травми, і тоді ми зможемо обрати подальшу тактику його лікування.

Чи залишаться сліди та шрами після лікування?

На жаль, навіть найкращий щелепно-лицевий хірург не є всесильним, щоб відмінити всі наслідки нападу собаки. Тому шрами після рани від укусів собаки залишаться, і дитині буде потрібно пройти лікування у фізіотерапевта, щоб вони принаймні були малопомітні. Можливо, знадобиться і допомога психолога, аби пропрацювати новонабутий страх перед собаками.

Чи можна позбутися шрамів після укушених травм обличчя у дітей?

За 8-12 місяців після укусу собаки завершиться формування рубця, і тоді щелепно-лицевий хірург може порекомендувати звернутися до пластичного хірурга щодо його видалення. Залежно від вигляду рубця, це може бути лазерне шліфування або повноцінна пластична операція.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 10 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.