Зубні протези: чого очікувати пацієнту - стоматологічний блог Sirius-Dent
2 місяці назад

Зубні протези: чого очікувати пацієнту

Зубні протези: чого очікувати пацієнту
Зубні протези можна розділити на дві великі групи: знімні та незнімні, і обидві мають свої підгрупи. Але перед тим, як ми розпочнемо розмову про протези, варто відзначити, що протези — це не справжні зуби (як би пацієнтові не хотілося думати інакше). Так, саме на цьому робимо акцент від початку.

Очікування vs реальність: як знайти порозуміння

В своїй практиці я часто маю справу з необґрунтованими очікуваннями пацієнтів. Це відбувається через те, що людина йде до стоматолога по «нові зуби», а отримує протез, і це геть не одне й те саме. До головних функцій протезу відносяться:

  • жування (відповідно, протез має відтворювати природну форму зуба з усіма нерівностями);
  • збереження висоти між верхньою та нижньою щелепами;
  • зв’язування в єдиний блок кількох рухомих зубів з метою їхнього укріплення.

Тільки після того, як всі ці головні функції втілені в протезі, можна говорити про відновлення естетики. Це безумовно важлива функція для стоматолога-ортопеда, але далеко не першочергова. В той же час для пацієнта естетичні якості протеза часто є найбільш важливими, адже він прийшов за «новими зубами», які в першу чергу мають виглядати БЕЗДОГАННО. Навіть якщо ця людина не мала гарної посмішки протягом всього життя і так і не знайшла часу відвідати ортодонта, зараз, коли зубів залишилося замало для жування, вона прагне від стоматолога саме «нових ідеальних зубів».

Таким чином, стоматолог-ортопед бачить результат лікування по-своєму, а пацієнт — по-своєму. Ці два бачення, як правило, не співпадають. Тому найважливішим етапом протезування зубів є не власне виготовлення протезу, а консультація, протягом якої лікар у подробицях розповідає пацієнтові (можливо, за допомогою фантомних робіт чи фотографій), як буде сконструйований протез і як він виглядатиме. Задача пацієнта при цьому — максимально повно описати лікареві свої очікування від протезування.

Під час консультації лікар має зрозуміти, чи можливо задовольнити всі бажання пацієнта, а той своєю чергою мусить почути всі пояснення стоматолога та скоригувати власні очікування. У такий спосіб досягається компроміс стосовно плану лікування і починається спільний шлях до бажаної мети.

Тож чому йдеться про компроміс? Невже неможливо зробити протез так, як хоче пацієнт? На заваді стає ціла низка причин, які зараз розглянемо.

Чому вдале протезування — це компроміс?

У деяких людей зуби ростуть не рівними рядами, а мають відхилення від правильного положення. Зубний протез, який фіксується на ці зуби, чітко прив’язаний до їхнього місця, тому висота і ширина зубів у протезі можуть не завжди виглядати естетично прийнятними. І з цим або треба змиритися, або перед протезуванням пройти ортопедичне лікування, щоб придати зубам, які залишилися, правильне положення. Тоді зубний протез буде функціональним і естетичним.

Зуби знаходяться у роті не просто так, а виростають з щелепної кістки, яка виконує підтримуючу функцію та має певний об’єм. Після втрати зуба кісткова тканина цей об’єм втрачає і атрофується. Коли ми виготовляємо протез для відсутнього зуба чи зубів, він має спиратися на зуби, що залишилися. При цьому на зуби одягаються коронки, а ті, що відсутні, закріплені між ними. Таким чином відновлюється ілюзія безперервного зубного ряду та жувальна функція. Особливістю такої конструкції є те, що на місці відсутніх зубів на яснах залишається ямка, а штучний зуб наче висить у повітрі. Навіть коли він примикає до ясен, то має незвично подовжену форму. Якщо йдеться про жувальні зуби, таке рішення виглядає цілком прийнятним. Але якщо це передні зуби, то естетичний ефект, м’яко кажучи, незадовільний. Для розв’язання цієї проблеми можна долучити хірурга, який за допомогою спеціальних хірургічних технік відновить втрачений об’єм щелепної кістки та слизової, і тоді проміжний (відсутній) зуб ввійде у відновлений об’єм слизової, чим створить ефект зуба, який прорізався з ясен.

Тож можемо зробити висновок, що для стоматолога естетика хоч і не відіграє вирішальну роль, але має велике значення. Саме тому винайдені десятки засобів покращення естетичних якостей протезів і ясен. Так, саме ясен! В сучасній стоматології навіть введений термін «червоно-біла естетика».

Ми вже згадували про те, що зуби в роті не знаходяться просто так, а виростають з ясен. І штучний зуб ніяк не може виглядати гарно та природно на тлі слизової неправильної форми. Порушується композиція та виникає візуальний дисонанс. Тож бачите, і художнім термінам в стоматології є місце!

Сенс всього, про що розповідали вище, полягає у тому, що не завжди ви, звернувшись до стоматолога, отримаєте «нові бездоганні зуби». Інколи для потрібного ефекту доведеться пройти тривале комплексне стоматологічне лікування. Це й час, і додаткові витрати, окрім власне виготовлення протезу, а пацієнти не завжди до цього готові. Тому план лікування може бути компромісним…

Знімні зубні протези

Тепер, коли ми обговорили тонкощі планування протезування, час перейти до конкретних видів протезів. Знімні протези діляться на дві великі групи:

  • пластинчасті (свою чергою бувають жорсткі та еластичні);
  • бюгельні (на кламерному, замковому кріпленні або на кріпленні за допомогою телескопічних коронок).

Також знімні протези поділяються на повні, що відновлюють весь зубний ряд, та часткові, що відновлюють один або декілька відсутніх зубів. Для кращого розуміння: пластинчастий протез — це ті самі вставні зуби, які наші дідусі та бабусі клали на ніч у стакан з водою. На сьогодні це все ще найбільш бюджетний та найменш зручний варіант протезування. Кому ж сподобається зберігати зуби у стакані чи боятися, що вони випадуть прямо під час поцілунку з коханою людиною? Однак такі протези — прийнятний тимчасовий варіант, якщо зараз немає можливості встановити імплантати (про них окремо поговоримо пізніше).

Знімні бюгельні протези — це складніші конструкції, ніж пластинчасті. В першу чергу — через те, що вони комбіновані та складаються з металевого каркасу та власне відсутніх штучних зубів. Металевий каркас дозволяє зробити протез менш об’ємним та більш зручним для носіння, а ще це безкінечне поле для творчості і пацієнта, і зубного техніка. Адже каркас, що з’єднує відсутні зуби, може мати будь-яку форму, від стандартної до довільної. Виноградна лоза, квіти, павутиння, дракон, будь-які фантастичні форми — все, на що стане фантазії! Якщо ж бажання експериментувати немає, стандартна форма теж добре підійде.

Знімний бюгельний протез не обов’язково ставити на ніч у стакан з водою — він може перебувати в роті весь час. Його потрібно лише знімати після їжі, щоб очистити. Так, проблема всіх знімних протезів без виключення в тому, що під них потрапляє їжа. Але попри це, знімний бюгельний протез — чудове компромісне рішення відносно інших видів протезування, що зберігає свою популярність вже майже два століття як в Україні, так і в багатьох країнах «старої Європи», зокрема в Німеччині.

Незнімні зубні протези

Як зрозуміло з назви, ці протези знаходяться у роті весь час, прикріплюються до зубів або імплантатів, а витягти їх може лише спеціально навчена людина (у більшості випадків — стоматолог). До незнімних зубних протезів відносять:

  • мостоподібні протези;
  • одиночні коронки;
  • вініри.

Мостоподібні протези замінюють відсутній зуб або декілька зубів. Для цього зуби, на які він кріпиться, підпилюють та надають їм форму усіченого конуса. Штучні зуби, що замінюють відсутні, кріпляться до цих коронок та опиняються, так би мовити, підвішеними над яснами. Таким чином формується мостоподібна конструкція, яка відновлює цілісний зубний ряд.

Одиночні коронки — це за суттю ковпачки, які одягають на зуб, коли він зруйнований на більш ніж половину об’єму. Якщо спробувати відновити такий зуб пломбувальним матеріалом, він не прослужить довго. Коронка ж відтворює анатомічну форму зуба та укріплює його.

Модні в наш час вініри (вони ж інлеї, оверлеї, онлеї) — це накладки, що прикривають окрему частину зуба. Їх виготовляють для того, щоб відновити пошкоджену частину емалі на передній чи жувальній поверхні зуба.

Останнім часом стало модно виготовляти вініри на абсолютно здорові зуби для того, щоб змінити їхню форму та колір. Чи це добре? Певен, що ні. По-перше, виготовити та встановити вініри, не пошкодивши власну емаль зубів, як то кажуть, в плюс, рідко є можливим. В більшості випадків здорові зуби доводиться підпилювати. По-друге, гігієна зубів, що закриті вінірами (якщо ті неправильно встановлені) ускладнюється, і зуби починають псуватися. Мені доводилося мати справу з пацієнтами, які за кілька років після встановлення вінірів приходили до тотального протезування, тобто покриття всіх тих зубів коронками. Причому деякі зуби навіть доводилося видаляти. Звісно, інколи бездоганна посмішка є частиною професії, наприклад якщо ви актор чи телеведучий… Проте, чи дійсно це потрібно? Кінець кінцем, приймати рішення виключно вам. Але ви маєте знати про можливі наслідки.

Мостоподібні протези, одиночні коронки та вініри можуть бути виготовлені з різноманітних матеріалів. Це сплави кобальту і хрому, сплави благородних металів, комбіновані конструкції, де в основі металевий сплав, а зовні облицювальна кераміка (металокераміка). Сучасні незнімні протези можуть виготовлятися з діоксиду цирконію за технологією CAD/CAM, або пресованої кераміки, посиленої лейцитом. Кожна з цих конструкцій може встановлюватися як на зуби, так і на імплантати (про них поговоримо окремо) та заслуговує на окрему статтю. Але важливо запам’ятати, що всі протези мають свої показання та протипокази, і пацієнтові є з чого вибрати.

Не дарма ми в цій статті часто вживали термін «компроміс». Таке різноманіття в першу чергу покликано допомогти пацієнтові незалежно від його матеріального становища та часу, який він має. Консультація стоматолога-ортопеда — не вирок, і завжди є змога знайти компромісне рішення. В клініці Sirius виготовляють всі види протезів, що існують, а також завжди готові до надання кваліфікованої медичної допомоги.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 9 оцінок
Валькевич Денис Вячеславович

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

Схожі статті

3 тижні назад
Як відсутність зубів впливає на здоров’я?
3 тижні назад
Відповідаємо на часті запитання щодо імплантації зубів
1 місяць назад
Які бувають види зубних протезів?

інші теми

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації

Імплантація

Грудень. Первинна консультація та професійна гігієна - у подарунок

This site is registered on wpml.org as a development site.