Реконструктивна хірургія як частина комплексного лікування остеомієліту - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Реконструктивна хірургія як частина комплексного лікування остеомієліту

При остеомієліті кістки частина кісткової тканини секвеструється (відмирає) в результаті запального процесу. Таким чином, утворюються нежиттєздатні та відокремлені від кістки фрагменти, а щелепа втрачає цілісність і фактично складається з двох окремих несполучених частин. Ці фрагменти некротизованої кістки необхідно видалити, аби вони не почали зогнивати всередині, та замістити втрачену тканину. В цьому допоможе реконструктивна хірургія в клініці Sirius-Dent.

Що таке остеомієліт

Остеомієліт — це вкрай складний у лікуванні запальний процес кісткової тканини, який супроводжується її некротизацією. Він може виникнути будь-де, але якщо ми говоримо про кістки обличчя, найчастіше це захворювання вражає нижню щелепу. Остеомієліт також зустрічається у онкохворих, які проходять лікування променевою або хіміотерапією.

Причиною остеомієліту вважається потрапляння в кістку патогенних бактерій, проте засновник Одеської школи щелепно-лицевої хірургії Григорій Семенченко в результаті своїх експериментів дійшов висновку, що йдеться про нейрогенний механізм розвитку: бактерії є спусковим механізмом, бо викликають механічне подразнення нижньощелепного нерва.

Самолікування категорично заборонено. Необхідно відразу записатися на прийом до щелепно-лицевого хірурга

Наслідки остеомієліту

Якщо не розпочати лікування остеомієліту вчасно, поступово доведеться видалити всю нижню щелепу. Це не те захворювання, яке вбиває, але якість життя істотно погіршується. Людина без нижньої щелепи не має підтримки для м’яких тканин і язика — вони провисають без опори, і не спроможна ковтати, тому харчування здійснюється через зонд.

Спеціалізуємося на лікуванні запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої області та шиї

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Коли необхідно звернутися до хірургічного лікування наслідків остеомієліту

Як правило, гострий остеомієліт не діагностується вчасно, і лікувати доводиться хронічний остеомієліт. Виявити захворювання допомагає комп’ютерна томографія: на знімку щелепно-лицевий хірург бачить ступінь ураження, локацію запального процесу та місця, де вже немає кістки або вона не пов’язана з щелепою.

Лікування включає в себе антибіотикотерапію, виявлення секвестрів і гігієну кісткової рани — допоки триває запалення, більше нічого зробити неможливо. Хірургічна реконструкція наслідків починається вже після завершення терапії.

Як реконструктивна хірургія допоможе впоратися з наслідками остеомієліту

Реконструктивна хірургія допомагає відновити цілісність щелепи, наростити й укріпити кісткову тканину замість втраченої. Звертатися до щелепно-лицевого хірурга щодо операції має сенс, коли завершиться медикаментозне лікування, а у випадку онкозахворювання — після проходження променевої або хіміотерапії.

Як проходить хірургічне лікування наслідків остеомієліту

Найкращий варіант — коли остеомієліт вдалося побороти до того, як відокремився великий фрагмент кістки і збережена цілісність щелепи. В такому випадку щелепно-лицевий хірург має лише провести кісткову пластику, щоб трохи наростити об’єм щелепної кістки та посилити її. І операція, і реабілітаційний період проходять набагато простіше.

Більш складне завдання постає, коли частину щелепи вже видалено і ми маємо два відокремлених фрагменти. Їх необхідно скріпити між собою максимально жорстко і нерухомо, а також заповнити ділянку, де немає кісткової тканини. Тут можливі декілька варіантів: закрити дефект фрагментом власної клубової чи малої гомілкової кістки (аутотрансплантація), або залучити новітні цифрові технології.

Так, ми можемо індивідуально надрукувати за технологією CADCAM титанову сітку, свого роду матрицю, що, з одного боку, скріпить між собою уламки, а з іншого — створить ємність, яку заповнимо кістковим аугментатом (50% — синтетичний чи органічний остеозаміщуючий матеріал, 50% — власна роздроблена кістка пацієнта). Більш того, наразі ми використовуємо остеозаміщуючий матеріал, куди підсаджені власні стволові клітини пацієнта, що вирощені в Інституті VIRTUS. У такий спосіб досягаємо того, що на цій дільниці формується нова кісткова тканина.

Реабілітація після хірургічного усунення наслідків остеомієліту

Важливо розуміти, що остеомієліт лікується довго і складно. Реабілітація, в свою чергу, залежить від того, наскільки сильно була уражена щелепа і відповідно яким був об’єм операції. Загалом лікування та відновлення може тривати місяцями і роками.

Для профілактики подальшого розвитку хронічного остеомієліту варто вчасно лікувати зуби та проводити професійну гігієну, адже саме через них інфекція може потрапити в щелепу. Якщо остеомієліт виник внаслідок травми, слід негайно звернутися до лікаря, щоб уламки не терлися один об інший. А при онкозахворюванні щелепно-лицевий хірург може працювати разом з онкологом, щоб мінімізувати негативні наслідки остеомієліту щелепи.

Популярні питання

Скільки гоїться остеомієліт?

Остеомієліт може вразити будь-яку кістку, і його вкрай складно побороти. Тому строк лікування залежить від того, як швидко вдасться зупинити запальний процес.

Як починається остеомієліт щелепи?

При остеомієліті, в тому числі нижньої щелепи, спостерігається запалення м’яких тканин довкола ураженої кістки. Воно може супроводжуватися такими симптомами як слабкість, нездужання і підвищення температури. При підозрі на остеомієліт зверніться на консультацію до щелепно-лицевого хірурга.

Які аналізи показують остеомієліт?

Для діагностики остеомієліту, включно з гнійним, призначаються аналізи, за допомогою яких можна відстежувати динаміку запального процесу: загальний аналіз крові, коагулограма, СОЕ тощо. Ступінь ураження і секвестровані фрагменти показує КТ.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.