Щелепно-лицева хірургія
Видалення кіст щелепи
Кісти щелепи можна умовно розділити на дві групи: апікальні (які ростуть на верхівці кореня ураженого карієсом зуба) і фолікулярні (розвиваються з фолікулярного мішечка зуба, що не прорізається). Кісти щелепи протягом деякого часу можуть існувати безсимптомно, тому часто випадково виявляються на рентгенівському знімку, зробленому під час лікування зубів.
Кіста щелепи не мине сама по собі, її обов’язково потрібно лікувати. В іншому разі вона буде збільшуватися в розмірі й з часом призведе до руйнування кісткових тканин щелепи та розвитку гострого запального процесу.
Видалення кісти щелепи в хірургічній стоматології – досить складна операція, яка потребує досвіду та певних навичок. Найчастіше це компетенція щелепно-лицевого хірурга. У клініці Sirius-Dent лікування кіст щелепи (викликаних нелікованими зубами, а також фолікулярних кіст) проводить головний лікар, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог, щелепно-лицевий хірург Денис Вячеславович Валькевич.
Денис Вячеславович є чинним членом Європейської асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів (EACMFS) та провідним щелепно-лицевим хірургом Центру патології голови та шиї, відкритого на базі клінічної лікарні «Феофанія» у Києві. За понад 20 років хірургічної практики Денис Вячеславович провів безліч операцій з видалення кіст щелепи різного ступеня складності.
Історії пацієнтів
Ми працюємо з 2004 року і допомогли тисячам пацієнтам із щелепно-лицевою патологією. Допоможемо і Вам!
Передові технології лікування. Операції будь-якої складності. Європейські стандарти лікування. Психологічний комфорт пацієнтів
що варто знати
Кісти щелепи, спричинені нелікованими зубами
Карієс руйнує зуби поступово. Спочатку він уражає зубну емаль та дентин (тверду тканину, з якої складається тіло зуба), а потім патогенні мікроорганізми проникають ще глибше – у пульпову камеру. Це порожнина в коронці зуба, в якій є нерви, а також судини, артерії та вени, що забезпечують живлення зуба.
При інфікуванні пульпи розвивається пульпіт – запалення м’яких тканин зуба. Інфекція поширюється далі кореневими каналами до верхівки кореня зуба. Якщо на цьому етапі не провести лікування, виникне періодонтит – запалення тканин навколо верхівки зубного кореня.
Існує три форми періодонтиту: серозна, гранулематозна та гранулююча. Для останньої характерне виникнення свищевих ходів: спочатку на поверхні слизової оболонки ясен з’являється невелике ущільнення (горбик), потім воно розкривається і звідти витікає гнійний вміст.
При гранулематозній формі періодонтиту на верхівці кореня зуба формується епітеліальний мішечок, який поступово розростаючись перетворюється на радикулярну кісту щелепи. Її вміст не має виходу назовні, вона повністю герметична. Якщо вміст кісти нагноївся, то всередині щелепи виникає гнійний процес, який може становити серйозну загрозу здоров’ю і навіть життю людини.
Основні ознаки радикулярної (апікальної) кісти в яснах:
- біль у ділянці ураженого зуба, що посилюється під час жування;
- поява «шишки» на яснах, що супроводжується її набряком;
- відчуття «розпирання» у яснах;
- неприємний запах із рота.
При гострій формі гранулюючого періодонтиту гній через свищевий хід одразу виходить у порожнину рота, але болю зазвичай при цьому немає. З появою хоча б одного з перерахованих симптомів кісти щелепи необхідно відразу записатися на прийом до щелепно-лицевого хірурга.
Фолікулярні кісти щелепи
Фолікулярні кісти щелепи зустрічаються досить рідко. Вони виростають із зубного фолікула – оболонки, що оточує зародок зуба, який з якихось причин не прорізався. Усередині фолікулярної кісти щелепи знаходиться зародок зуба та рідкий вміст. За наявності фолікулярної кісти верхньої або нижньої щелепи пацієнт скаржиться на пухлину ясен, яка росте, і хворобливі відчуття.
Покази та протипокази до лікування кіст щелепи
Показом до хірургічного лікування кісти верхньої чи нижньої щелепи є факт її наявності. Якщо вчасно не видалити радикулярну або фолікулярну кісту, вона може призвести до значного запалення і нагноєння м’яких та кісткових тканин щелепи, а також втрати сусідніх зубів.
Протипокази до хірургічного лікування кіст щелепи:
- важкі серцево-судинні патології;
- інфекційні захворювання;
- порушення згортання крові;
- онкологічне захворювання;
- хронічні патології на стадії загострення.
Підготовка до лікування кіст щелепи
Щоб виключити або підтвердити наявність кісти щелепи проводять рентген або комп’ютерну томографію (КТ) щелепи. Дослідження дозволяють визначити точний розмір та ступінь поширеності кісти у тканинах щелепи. На підставі цієї інформації щелепно-лицевий хірург ухвалює рішення, чи можна при видаленні кісти зберегти зуб.
Якщо зуб можна зберегти, видаливши верхівку його кореня, перед операцією проводиться ретельне пломбування кореневих каналів. Якщо уражений зуб не підлягає лікуванню, спочатку видаляють його, а потім кісту. Перед операцією пацієнт проходить стандартне передопераційне обстеження та консультацію з анестезіологом.
Етапи та методи лікування кіст щелепи
Хірургічне лікування радикулярної кісти верхньої чи нижньої щелепи складається з наступних етапів:
- Загальна анестезія.
- Розріз слизової оболонки, забезпечення оперативного доступу до тканини щелепи.
- Видалення кісти. Якщо кіста перебувала в хронічному стані, тобто не була заповнена гнійним вмістом, то порожнину в кістці щелепи, що утворилася після її видалення, заповнюють остеозаміщуючим матеріалом. Це необхідно для того, щоб відновити об’єм щелепної кістки.
- Накладання швів.
Якщо кіста була видалена разом із ураженим зубом, необхідно провести дентальну імплантацію. У деяких випадках це можна зробити одночасно з видаленням кісти (залежить від її форми та розміру). У клініці Sirius-Dent, якщо є можливість, імплантат встановлюють на завершальному етапі операції після заповнення дефекту кістки щелепи остеозаміщуючим матеріалом.
Кіста щелепи призводить до втрати зуба приблизно в 50-60% випадків (залежить від ступеня її занедбаності). Іноді кіста сягає таких великих розмірів, що нею заторкнутий не лише уражений зуб, а й сусідні. У такому разі теж виникає питання про їхнє видалення.
Реабілітація після лікування кіст щелепи
Після хірургічного видалення радикулярної або фолікулярної кісти протягом 3-5 днів може бути набряк, який минає самостійно. Протягом тижня після операції необхідно вживати призначені лікарем антибіотики. Через 7-10 днів після видалення кісти щелепи пацієнту потрібно прийти до клініки для зняття швів.
У клініці Sirius-Dent завжди приділяють увагу стану пацієнта після операції. З ним контактує помічник щелепно-лицевого хірурга, запитує про самопочуття і передає отриману інформацію лікареві. Якщо реабілітаційний період минає не за планом, то з пацієнтом контактує щелепно-лицевий хірург і у разі потреби запрошує його на огляд.
Що буде, якщо не лікувати кісти щелепи
Якщо не лікувати кісти щелепи, то вони будуть збільшуватися у розмірі, уражаючи нові ділянки м’яких та кісткових тканин щелепи. Кіста верхньої щелепи може прорости в порожнину гайморової пазухи та призвести до хронічної закладеності носа, головного болю і відчуття розпирання під оком з ураженого боку.
Нелікована кіста щелепи може бути небезпечною не тільки для здоров’я, але й для життя людини. Запалена кіста призводить до формування абсцесу в щелепі (порожнини, заповненої гнійним вмістом, який поступово «розплавляє» м’які тканини та кістку). Якщо вчасно не провести лікування абсцесу, він переросте у флегмону – розлитий гнійний запальний процес у тканинах щелепи.
Особливо небезпечна флегмона, що сформувалася з кісти нижньої щелепи (флегмона піднижньощелепної області). Вона часто переростає в медіастиніт – запалення середостіння (простір у грудній клітці між легенями, у якому знаходяться серце, великі судини, трахея, стравохід та інші органи). Смертність при медіастиніті становить близько 70%.
Крім того, через неліковану кісту може статися перелом щелепи. Кіста, поступово збільшуючись у розмірі, призводить до деформації та суттєвого стоншення кістки щелепи, що підвищує ризик її перелому. Людина, просто вкусивши щось тверде, може сама собі зламати щелепу.
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Скільки триває операція з видалення кісти щелепи?
Хірургічне лікування кісти верхньої або нижньої щелепи триває від 30 хвилин до 1,5 години (залежно від розміру кісти). Операція проводиться під загальним наркозом.
Як виглядає кіста щелепи?
Кіста щелепи виглядає як м’який мішечок зі слизової тканини, заповнений рідким вмістом.
За якими симптомами можна визначити кісту щелепи?
Часто кісти щелепи виявляються випадково на рентгенівському чи КТ-знімку. Якщо кіста нагноїлася, то виникають болючі відчуття і набряк ясен у ділянці ураженого зуба. Для встановлення точного діагнозу призначають КТ щелепи.
Чи можна у вас видалити кісту гайморової пазухи через ніс ендоскопічним шляхом? Чи обов’язково робити розріз у яснах? Яка реабілітація?
Розріз у яснах потрібно буде робити обов’язково, тому що дістати одонтогенну кісту через ніс ендоскопічно практично неможливо. Потрібно розуміти, що ендоскопічна операція не завжди буде безкровною і малоінвазивною. У вашому випадку простіше і швидше видаляти кісту саме через ротову порожнину.
Впродовж 3-5 днів після видалення кісти буде набряк і помірні больові відчуття, які купіруються знеболюючими препаратами. Через тиждень після операції можна знімати шви. Ні в якому разі не відкладайте візит до лікаря. Будемо раді допомогти вам.
Зробив КТ верхньої щелепи для розуміння можливості встановлення імплантів. Лікар сказав, що не можна, оскільки тонка кістка і ще помітив у гайморовій пазусі щось, що йому не сподобалось, відправив до ЛОРа, там я зробив КТ голови і ЛОР побачив величезну кісту, яка закрила майже всю пазуху, майже перекрила канал дихальний і деформувала щось. За його словами потрібно робити операцію в парі з щелепно-лицевим хірургом. Це у вас можливо?
Відразу хочемо висловити повагу до вашого лікаря, який зміг роздивитися таку проблему і відправив вас до профільного спеціаліста.
Так, ми можемо провести таку операцію, оскільки в нас у клініці працюють не просто стоматологи-хірурги, а щелепно-лицеві хірурги, в яких є великий практичний досвід роботи в ЛОР-напрямку. Також ми можемо запросити вашого стоматолога для спільної роботи над вашою проблемою. Але ні в якому разі не відкладайте візит до нас. Розростання кісти може загрожувати наслідками для здоров’я і навіть життя.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації