Стоматологiя
Зубозберігаючі операції
Задача зубозберігаючої операції — розв’язати проблему таким чином, щоб зберегти сам зуб на деякий час. Ефективність таких операцій складає 60-70 відсотків, але принаймні людина отримує шанс прожити з власним зубом ще п’ять-десять, а іноді і 15 років.

Що таке зубозберігаючі операції
До зубозберігаючих операцій в хірургічній стоматології відносяться, зокрема, гемісекція зуба, резекція верхівки кореня зуба, що може поєднуватися с цистектомією, і видалення одного з коренів багатокореневого зуба. Наприклад, розглянемо ситуацію, коли запальний процес локалізується між двома коренями нижньої шістки. Це великий жувальний зуб, який відіграє ключову роль у формуванні прикусу, тож, природно, хотілося б його зберегти. Тоді замість видалення зуба стоматолог може провести гемісекцію: розпилити його по лінії біфуркації (лінії з’єднання між коренями), провести ревізію, препарувати і зробити з одного двокореневого моляра два однокореневих премоляри. Це не є анатомічно вірним, але у такий спосіб у людини зберігається зуб і частково жувальна функція.
Історії пацієнтів
Спокій тільки спокій. Ми врятуємо ваш зуб
Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати
Резекція верхівки кореня різця та ікла
Резекція верхівки кореня різця та ікла проводиться, коли на верхівці кореня виникає хронічний запальний процес (хронічний періодонтит), що може мати три нозологічні форми: гранулюючу, гранулематозну і фіброзну. За результатами комп’ютерної томографії стоматолог-хірург приймає рішення щодо доцільності зубозберігаючої операції. Якщо хірург бачить можливість зберегти зуб, то стоматолог-терапевт проводить ендодонтичне лікування і пломбує кореневий канал. Тоді щелепно-лицевий хірург або стоматолог-хірург під анестезією розсікає слизову, відкриває доступ до верхівки кореня і висікає її, разом з кістою або гранульомою в повному обсязі, щоб не залишилося шансу на рецидив. Після цього порожнина, що утворилася, заповнюється остеозаміщуючим матеріалом, закривається мембраною, яка запобігає проростанню епітелію всередину, і рана ушивається.
Інколи проводиться ретроградне пломбування кореневого каналу (в зворотньому напрямку) з боку верхівки кореня, але якщо стоматолог-терапевт якісно заповнив канал зсередини, в цьому немає потреби.
Ключем до успіху проведення резекції верхівки кореня і різця є не стільки робота хірурга, скільки робота стоматолога-терапевта. Адже якщо кореневий канал оброблений і запломбований недостатньо, станеться рецидив. Видалення зуба з гранульомою завжди є варіантом на випадок, коли немає можливості зберегти зуб.
Гемісекція
Гемісекція — це розпилення багатокореневого зуба по лінії з’єднання між коренями, щоби дістатися до джерела запалення. Так можна забезпечити відтік гнійного вмісту, провести ревізію, видалити грануляційну тканину і зробити з одного зуба із кількома коренями два однокореневих. На нижній щелепі моляри чи великі жувальні зуби мають два корені, а на верхній — три. Можна навіть ампутувати цілий корінь зуба і зберегти його функцію. Тоді на той корінь, що залишився, робиться коронка, яка повторює форму зуба в зменшеній версії, щоб частково зберегти жувальну функцію, але скоротити площу жувальної поверхні і навантаження.
Мета гемісекції — розділити корені, усунути з’єднання між ними для того, щоб дістатися до міжкореневого простору і прибрати джерело запалення.
Кістектомія
Кістектомія (цистектомія зуба) проводиться в рамках тієї ж самої операції з резекції верхівки кореня зуба. Якщо нозологічна форма періодонтиту передбачає ріст кісти, то на верхівці кореня зуба формується новоутворення з рідиною всередині, яке має схильність до зростання і ніколи не пройде саме по собі або після консервативного лікування. Але коли кіста велика, то її доведеться прибирати з більшою частиною кореня. Зуб не матиме, за що триматися, розхитається і випаде, тож тоді користі від операції не буде. Проте, в багатьох випадках вдається на кілька років врятувати зуб, якщо кіста невелика, а операція проведена якісно.
Підготовка до операції
Операції, що проводять під місцевою анестезією, не вимагають спеціальної підготовки. Якщо ж заплановане хірургічне втручання проходитиме під седацією, після консультації стоматолога-хірурга необхідно зустрітися з анестезіологом для обговорення анестезійного забезпечення. Ціни на зубозберігаючі операції можна дізнатися у адміністраторів клініки після консультації.
Етапи проведення операції
Зубозберігаючі операції складаються з терапевтичної та хірургічної частин. Це дуже кропітка робота, фактично мікрохірургія, що вимагає від стоматолога-хірурга неабиякого досвіду і знань з протезування, не кажучи вже про відпрацьовані мануальні навички. Наприклад, при гемісекції вкрай важлива прецизійність поверхні розділеного зуба, щоб забезпечити добре прилягання вкладки і коронки. А при резекції кореня зуба ключову роль грає майстерність стоматолога-терапевта, який мусить пройти кореневий канал по всій довжині, провести його обробку і обтурацію (заповнити пломбувальним матеріалом).
Результат операції
Результатом зубозберігаючої операції є збереження зуба і частково його функцій на наступні п’ять-десять років. Маємо навіть пацієнта, після гемісекції зуба якого пройшло вже 15 років і розділений зуб все ще зберігається — це рекорд нашої клініки.
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Чи точно вдасться зберегти зуб і наскільки його вистачить?
Рішення про можливість зберегти зуб приймає стоматолог-хірург на основі результатів КТ. Якщо кіста або гранульома великі, можливо, дійсно є сенс одразу видалити зуб, бо операція не буде успішною. Коли зубозберігаюча операція доцільна, її ефекту вистачає на кілька років.
Які бувають ускладнення після резекції кореня зуба?
При складних операціях, таких як резекція коренів зуба, дійсно не можна виключити ризик ускладнень:
якщо мова про нижні премоляри чи нижній шостий зуб, можливе пошкодження судинно-нервового пучка, при роботі на верхніх передніх центральних різцях є вірогідність потрапити у пазуху носа, а якщо хірург видаляє кісту на коренях верхніх молярів, існує ризик зробити перфорацію гайморової пазухи.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації