Що таке зубні елайнери і в яких випадках вони використовуються - стоматологічний блог Sirius-Dent
8 місяців назад Стоматологiя

Що таке зубні елайнери і в яких випадках вони використовуються

Елайнери — це прозорі капи зі спеціального ортодонтичного пластику, які призначені для вирівнювання зубів. Вони використовуються в тих самих випадках, що й брекети (виправлення скупченості зубів, вирівнювання зубного ряду при неправильному положенні зубів, наявність проміжків між зубами, виправлення прикусу), за виключенням складних патологій, які вимагають фіксованої конструкції (наприклад, після проведення ортогнатичної операції). Крім того, елайнери застосовуються перед встановленням вінірів, якщо за рахунок зміни положення зубів є змога зберегти більше власної зубної тканини.

Якими способами можна вирівняти зуби і як зрозуміти, що потрібні елайнери?

Якщо людина не задоволена своєю усмішкою і їй не подобається положення власних зубів — це привід вирівняти зуби. Насправді дієвих способів досягти цієї мети не так багато: ефективно впоратися з задачею здатні брекети або елайнери. Щоби зробити правильний вибір, слід звернутися на консультацію до ортодонта.

Коли ж не влаштовує не лише положення зубів, а й їхній вигляд, є можливість після вирівнювання зубів встановити вініри — накладки на передню частину зубів, які роблять усмішку білосніжною.

Що таке елайнери?

Зубні елайнери — це більш сучасна альтернатива брекетам, яка являє собою спеціальні капи з ортодонтичного пластику, що поступово переміщують зуби в правильне положення. При вирівнюванні зубів за допомогою елайнерів можна заздалегідь спланувати хід лікування, кількість кап і кінцевий результат за допомогою комп’ютерного моделювання. Як і брекети, елайнери встановлюються виключно на здорові зуби.

Показання та протипоказання для використання зубних елайнерів

Ортодонтичне лікування показане не тільки тим, хто незадоволений положенням зубів, але й при порушенні прикуса. Про це свідчать наступні симптоми:

  • неприємні відчуття у щелепних суглобах;
  • стерті зуби;
  • важко жувати;
  • важко тримати рот відкритим через те, що швидко втомлюються м’язи.

При наявності цих ознак слід звернутися до лікаря. Консультація ортодонта допоможе обрати метод вирівнювання зубів.

У особливо складних клінічних випадках, коли неможливо відразу витягнути зуби в ряд елайнерами через їхнє аномальне положення (таке трапляється приблизно в 1 на 20 випадків), спочатку встановлюються брекети, а з них вже пізніше можна перейти на капи. Іншим протипоказанням до встановлення елайнерів є необхідність проведення ортогнатичної операції з розпилюванням щелепи і видаленням зубів чи ортодонтичного маскування (наприклад, нижня щелепа зменшена в розмірах так, що утворюється щілина між верхніми і нижніми зубами, тоді видаляються верхні премоляри, після чого всі зуби затягують назад і змикають). В таких випадках фіксовані апарати (брекети) є безальтернативними.

Етапи вирівнювання зубів за допомогою елайнерів

Оскільки елайнери встановлюються тільки на здорові зуби, під час первинної консультації слід визначити, чи необхідно попереднє лікування, а також призначити за потреби додаткові аналізи (рентген або панорамний знімок). Якщо ротова порожнина вже санована, а зуби мудрості, вочевидь, не заважатимуть вирівнюванню, лікар одразу може зняти відбитки, щоб зробити попередній дизайн лікування. Комп’ютерну модель розробляє наш давній партнер — британська лабораторія Smile Wide Lab.

На наступній консультації стоматолог презентує модель, яка прогнозує переміщення зубів і його результат, пацієнту і розповідає про варіанти лікування, вартість елайнерів в Одесі і додаткові маніпуляції, які, можливо, слід перед тим зробити (редукція емалі, встановлення атачменів). Якщо пацієнта не влаштовує запропонований план, розробляється альтернативний варіант лікування.

Кількість кап для вирівнювання зубів залежить від важкості патології: при незначних викривленнях це може бути 10 кап, а при більш виражених — 30 кап на нижню щелепу та 20 на верхню. Вирівнювання зубів відбувається на обох щелепах, адже зуби мають підлаштовуватися один під одний. В середньому тривалість лікування елайнерами — від 2 місяців до 2 років.

Протягом 10-14 днів після консультації виготовляється перший комплект кап. Його доведеться носити найдовше — 3 тижні, адже це найскладніший період, коли відбувається дестабілізація прикуса. Капи треба носити 20-22 години на добу, знімаючи лише під час їжі та чищення зубів. Надалі ортодонт і пацієнт зустрічаються раз на місяць для контролю: хоча лікування за допомогою елайнерів й розроблено на основі комп’ютерної моделі, людський організм не є на 100% передбачуваним, тому інколи переміщення зубів триває в іншому темпі і нові капи потребуватимуть корекції. Саме тому оптимально не надрукувати всі капи одразу, а виготовляти нові комплекти поступово за індивідуальним протоколом.

Важливою перевагою елайнерів є те, що в принципі можливо проводити лікування дистанційно: капи або друкуються одразу всі, або надсилаються поштою по мірі необхідності. А візити до ортодонта відбуваються онлайн, і пацієнт робить фотофіксацію одягання й знімання кап.

Наступні комплекти кап треба носити 10-14 днів, і зміни зазвичай стають помітними що три комплекти. Рух зубів відбувається поступово, щоб уникнути перевантаження зубощелепної системи.

Після зняття останнього комплекту пацієнт вже бачить, що тепер задоволений своєю усмішкою, але завершення лікування визначає ортодонт. Він перевіряє стан і положення зубів.

Для фіксації досягнутого результату встановлюється або незнімний ретейнер, який майже не відчувається й залишатиметься в роті до кінця життя, або ті ж капи. Термін їх використання дорівнює подвійному терміну вирівнювання зубів, тобто якщо ви носили елайнери півроку, ці капи треба носити рік, так само протягом майже всієї доби. Але якщо йдеться про незначні порушення, згодом можна буде одягати їх лише на ніч.

Переваги елайнерів

Елайнери можуть використовуватися у тих самих випадках, що й брекети, але мають перед ними низку переваг:

  • Прогнозованість лікування

Якщо ви обрали елайнери для вирівнювання зубів, весь хід подальшого лікування і його результат прогнозується заздалегідь за допомогою 3D-моделювання. Цифровий дизайн дає змогу розрахувати тривалість лікування, кількість кап, визначити потребу в додаткових підготовчих операціях (встановлення атачменів, які контролюватимуть рух зуба, пришліфування зубів та інше). Якщо план не подобається пацієнту, є змога його відкоригувати до встановлення перших кап. З брекетами так не вийде.

  • Елайнери одразу контролюють рух зуба в правильному напрямку

Елайнери виготовлені із спеціального ортодонтичного пластику, який одночасно є достатньо щільним і еластичним, тому мають силу поступово переміщувати зуби відразу в правильне положення. Брекети ж передбачають кілька етапів переміщення, встановлення трьох різних дуг і використання додаткових гум на окремі деформовані зуби.

  • Мобільність і самостійність пацієнта

В умовах війни, коли в будь-який момент може виникнути необхідність переїжджати до іншого міста або країни, елайнери є кращим вибором. Адже подорож з ортодонтичною конструкцією в роті вже є проблематичною, а якщо раптом, приміром, відпала дуга брекетів — то й поготів. При цьому не всі європейські лікарі знайомі з брекет-системами, які використовують українські колеги, або мають власну візію щодо процесу лікування, і через це можуть відмовити, особливо якщо йдеться не про ургентний випадок. Людині, яка обрала елайнери, лікар за кордоном не потрібен: всі капи вона може одягати самотужки, вони промарковані відповідним чином. В ідеальних умовах пацієнт мав би відвідувати ортодонта раз на 1-3 місяці, але для корекції достатньо й фотофіксації в момент заміни капи на нову. Найстрашніше, що може трапитися — це втрата капи, але і в такому випадку немає непоправних наслідків, лікування вимушено стає на паузу, доки нова капа буде надрукована і доставлена.

Якщо є така необхідність, ми можемо одразу надрукувати пацієнтам всі капи і спілкуватися онлайн протягом усього терміну лікування. У нас є пацієнти, яких ми не бачили оффлайн жодного разу: вони надіслали нам відбитки зубів, а ми зробили моделювання і відправили їм капи поштою.

  • Переміщення зубів за допомогою кап менш болюче

Треба розуміти, що при зміні положення зубів геть без дискомфорту обійтися не вийде. Зате елайнери виготовлені з пластика, тому принаймні лікування минеться без порізів у ротовій порожнині і кровотечі.

  • Елайнери майже непомітні на зубах

Якщо ви не знаєте, що людина носить елайнери, скоріш за все, на відстані 2 метри ви їх навіть не помітите. А коли необхідно, приміром, провести фотосесію, елайнери можна зняти на цей час.

  • Можливість адекватної гігієни ротової порожнини

Капи знімаються, а отже надають змогу якісно очистити зуби за допомогою щіток і нитки і таким чином запобігти появі нальоту та карієсу. Це вкрай важливо, адже кожне пломбування змінює поверхню зубів, і через це доведеться робити новий відбиток і нові капи.

Недоліки елайнерів

Недоліком елайнерів є хіба що те, що їх не використовують у складних клінічних випадках. При деяких аномальних положеннях зубів їх неможливо одразу витягнути елайнерами, для цього потрібні саме брекети. Але коли найскладніша частина позаду, перейти з брекетів на більш зручні для пацієнта елайнери вже цілком можливо. Як показує наша клінічна практика, подібні кейси трапляються десь у одному на 20 випадків.

Види зубних елайнерів

Зубні елайнери не класифікуються за виглядом, вони однакові і виготовляються з того самого матеріалу. Єдине, що може відрізнятися — наявність атачменів. Це прямокутні композитні накладки на зуби, які посилюють дію елайнерів. Але атачмени не встановлюються всім пацієнтам без виключення, це робиться за необхідності, в залежності від конкретного випадку.

З якого віку можна використовувати зубні елайнери?

Лікування за допомогою елайнерів не має вікових обмежень, їх можна встановлювати і дітям, і дорослим. Елайнери допомагають виправити як окремі невеликі порушення зубного ряду (фронтальне скупчення чи щілина між зубами), так і повністю вирівняти зуби й виправити прикус.

Рекомендації щодо носіння зубних елайнерів

Зубні капи необхідно носити більшу частину доби — 20-22 години. Їх слід знімати лише задля їжі та гігієнічних процедур. Оскільки капи щільно прилягають до зубів, їхнє фізіологічне очищення не відбувається природним шляхом, тому якщо залишати елайнери під час їжі, це призведе до карієсу. Як і при лікуванні за допомогою брекетів, щоразу, коли ви їли або пили щось окрім води, слід ретельно очистити і зуби, і капи. Коли капи знаходяться не в роті, вони мають бути у спеціальному футлярі, а перед одяганням їх варто промити теплою водою.

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 3 оцінок

Автор статті: Данилов Сергій Олександрович

Лікар-стоматолог

This site is registered on wpml.org as a development site.