Що таке прикус і навіщо його виправляти - стоматологічний блог Sirius-Dent
2 місяці назад Краса зубів

Що таке прикус і навіщо його виправляти

Що таке прикус і навіщо його виправляти
Прикус показує, як змикаються зуби, коли людина закриває рот.

При правильному прикусі навантаження між усіма зубами розподіляється рівномірно, а при неправильному зуби змикаються не так щільно. Через це частина емалі стирається, зуби частіше уражає карієс, а наліт (згодом — зубний камінь) утворюється швидше. Жувати і ковтати стає незручно, з часом починаються й проблеми з функціонуванням щелепних суглобів. Всього цього можна уникнути, якщо вчасно звернутися до ортодонта і вирівняти зуби.

Що таке прикус

Прикус — це положення зубів, коли людина змикає щелепи. Визначити, чи є потреба у корекції прикусу, може стоматолог. Адже правильний ортогнатичний прикус зустрічається не так часто, а якщо людина ретельно дбає про свої зуби, то її посмішка виглядає гарно, навіть якщо прикус неправильний. Проблеми з щелепними суглобами своєю чергою виникають не відразу, тож і це може до пори не турбувати людину.

Що таке правильний прикус

При правильному ортогнатичному прикусі щелепи розташовані в анатомічно бездоганному положенні, моляри прилягають один до одного, а передні верхні зуби приблизно на третину перекривають нижні. Причому обидві щелепи симетричні, людині комфортно відкривати і закривати рота, вона якісно пережовує їжу. На практиці такий ефект частіше досягається після вирівнювання зубів елайнерами або брекетами, аніж є подарунком від природи.

Що таке неправильний прикус

Прикус формується ще в дитинстві, тому важливо подбати про здорові звички малюка: вчасно відучити його від смоктання пальців, пляшечки та соски, навчити правильному положенню голови і шиї, регулярно годувати твердою їжею (морквою, яблуками, горіхами). Існує ризик утворення неправильного прикусу через раннє видалення шостого зуба або одночасну втрату багатьох молочних зубів, і в такому випадку варто звернутися до ортодонта та розпочати підтримуючу терапію. Розрізняють такі види неправильного прикусу:

  • мезіальний прикус — нижня щелепа більша за верхню і виступає вперед так, що нижні зуби фактично перекривають верхні;
  • глибокий прикус — верхня щелепа виступає так, що верхні зуби перекривають нижні більше ніж наполовину;
  • дистальний прикус — нижня щелепа значно менша за верхню або взагалі недорозвинена;
  • відкритий прикус — зуби не змикаються до кінця.

Трапляється й так, що зуби дистоповані, тобто розташовані у неправильному положенні. Всі ці ситуації потребують корекції.

Який вигляд має неправильний прикус

Про неправильний прикус свідчить асиметрія зубного ряду: деякі зуби розташовані неправильно, між ними є щілини, наявні скупчення зубів. При медіальному прикусі нижня щелепа помітно більша за верхнюю, а при дистальному — навпаки, до того ж посмішка оголює велику частину ясен над верхніми зубами.

На що впливає неправильний прикус

Неправильний прикус — це не тільки частіші захворювання зубів, швидше утворення нальоту і зубного каменю та стирання емалі. Він має негативний вплив на цілу низку функцій:

  • травлення. Оскільки людина не може якісно пережовувати їжу, це додатково навантажує всю травну систему, і її робота порушується;
  • мовлення. Неправильний прикус викликає дефекти дикції, наприклад шепелявість чи нечітке вимовляння окремих звуків;
  • носове дихання. Порушення прикусу інколи призводить до порушень носового дихання, відповідно людина частіше хворіє на ЛОР-захворювання: отити, синусити, гайморити. Своєю чергою, часті ЛОР-захворювання в дитинстві також впливають на розвиток щелеп і формування прикусу;
  • естетика.

Окрім того, через неправильний прикус людина має більше шансів стикнутися з запальними захворюваннями щелепних суглобів, що додатково ускладнюють гігієну ротової порожнини та здатність жувати.

Чи потрібно щось робити з неправильним прикусом

Якщо під час жування людина відчуває дискомфорт або їй просто не подобається положення зубів, варто розпочати з консультації ортодонта. Він визначить, у чому полягає проблема і в який спосіб краще її розв’язати. Для цього знадобляться додаткові обстеження: комп’ютерна томограма щелеп, панорамний знімок, функціональна діагностика оклюзії в артикуляції, що допомагає дослідити співвідношення щелеп в динаміці, телерентгенограма. Інколи необхідна також консультація щелепно-лицевого хірурга. Перед ортодонтичним чи хірургічним лікуванням проводиться санація ротової порожнини.

Як можна виправити прикус

За результатами огляду і обстежень ортодонт запропонує план лікування. Вирівнювання зубів дітям, як правило, здійснюється у віці 6-7 років, для цього застосовують спеціальні знімні або незнімні ортодонтичні апарати — наприклад, накладки на зуби для підняття прикусу. Дорослим пропонують елайнери — прозорі капи для вирівнювання зубів або брекети. В окремих випадках вроджених патологій щелеп виправлення прикусу здійснюється хірургічним шляхом.

Методи виправлення прикусу

Найбільш розповсюдженими методами вирівнювання прикусу дорослим пацієнтам є елайнери та брекети.

Брекети — класичний спосіб вирівнювання зубів, який є помічним за більшості патологій прикусу. Його основний недолік — біль та натирання слизової на початку носіння, а також необхідність частих контрольних візитів для підтягування окремих дистопованих зубів гумками. Якщо раптом брекет відклеївся, необхідно негайно прямувати до ортодонта і повертати його на місце. Брекети не знімаються, тому їх потрібно ретельно чистити після кожного прийому їжі або напою. Інакше пацієнт після лікування отримає рівні зуби, уражені карієсом.

Елайнери — більш сучасний та прогнозований метод вирівнювання зубів. Комп’ютерна модель, що показує, як змінюватиметься положення зубів, кількість потрібних кап та вартість лікування розраховується перед початком лікування. Таким чином, людина приблизно розуміє, скільки часу їй доведеться носити капи, і не потребує повсякчасних візитів до лікаря. Звісно, без болю не минеться і в цьому випадку, але елайнери принаймні не травмують слизову.

Елайнери при виправленні прикусу

Важливою перевагою елайнерів є більша мобільність пацієнта: він може перебувати в будь-якому куточку світу, отримувати капи для вирівнювання зубів поштою, одягати їх самостійно і спілкуватися зі стоматологом онлайн. Якщо пацієнт загубить капу, негайно поспішати до лікаря необов’язково: він може спокійно дочекатися виготовлення нової капи, а вирівнювання зубів тимчасово стане на паузу. Іншими плюсами елайнерів є:

  • одразу переміщують зуби в правильне положення;
  • можуть використовуватися в більшості випадків, крім тяжких патологій, що коригуються хірургічним шляхом;
  • капи прозорі і майже не помітні зовні;
  • елайнери знімаються перед їжею, надаючи можливість зручного очищення зубів.

Перший комплект елайнерів носиться три тижні, наступні — по 10-14 днів. Зміни у прикусі стають помітними після кожних трьох комплектів кап. Раз на один-три місяці відбувається контрольний огляд ортодонта, за потреби — корекція кап. На швидке виправлення прикусу чекати не варто: для цього потрібно від двох місяців до двох років (залежно від тяжкості патології прикусу), а після закінчення лікування людина має носити капи, що фіксують результат, ще вдвічі більше часу.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 10 оцінок
Данилов Сергій Олександрович

Автор статті: Данилов Сергій Олександрович

Лікар-стоматолог

Схожі статті

2 місяці назад
Вирівнювання зубів елайнерами: що потрібно знати?
2 роки назад
Що таке зубні елайнери і в яких випадках вони використовуються

інші теми

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації