Щелепно-лицева хірургія
Лікування запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї
Запальні захворювання м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї – це ускладнення запальних захворювань зубів (пульпіту, періоститу та інших), які доволі часто трапляються, або інфекційні захворювання, наприклад, запалення слинних залоз (сіалоаденіт). Внаслідок проникнення збудника інфекції в порожнину рота або м’які тканини щелепно-лицевої ділянки виникають набряки (інфільтрат), почервоніння (гіперемія) шкіри або слизової оболонки через запальну реакцію. Потім на тлі інфільтративних змін у м’яких тканинах утворюється нагноєння.
До запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї належать:
- фурункул – гостре гнійне запалення волосяного мішечка (фолікула) і сальної залози, котре заторкує м’які тканини, які їх оточують. Фурункули можуть з’являтися як на обличчі, так і на тілі;
- абсцес – обмежене запалення м’яких тканин з гіперемією та утворенням порожнини, заповненої гнійним вмістом (капсула з гноєм);
- карбункул – гостре гнійне запалення кількох сусідніх волосяних мішечків та сальних залоз;
- флегмона – розлитий запальний процес у м’яких тканинах з гнійним ексудатом (вмістом);
- сіалоаденіт – запалення слинної залози.
- лімфаденіт – запальне ураження лімфатичного вузла з утворенням гнійного ексудату.
Самолікування категорично заборонено. Необхідно відразу записатися на прийом до щелепно-лицевого хірурга
Основним симптомом запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки є асиметрія обличчя та наявність вираженої припухлості. Вона виникає через набряк м’яких тканин. Друга характерна ознака – почервоніння шкіри (гіперемія) у місці запалення. При сіалоаденіті, лімфаденіті та інших запальних захворюваннях м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї виникають больові відчуття різного ступеня інтенсивності.
Якщо є перелічені симптоми, необхідно відразу записатися на прийом до щелепно-лицевого хірурга, щоб запобігти поширенню гнійного процесу на сусідні тканини. Це може статися дуже швидко – протягом 1-2 днів або навіть кількох годин.
Самолікування, застосування зігрівальних компресів до місця запалення в ділянці обличчя та шиї категорично заборонено, оскільки це може призвести до розвитку розлитого (такого що не має чітких меж) запального процесу в м’яких тканинах та зараження крові (сепсису).
Клініка Sirius спеціалізується на лікуванні запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї. Операції проводить засновник та головний лікар клініки, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог, щелепно-лицевий хірург Денис Вячеславович Валькевич. Він має великий досвід лікування таких захворювань (досвід роботи – понад 20 років).
Крім того, у клініці Sirius-Dent є все необхідне хірургічне та анестезіологічне обладнання для виконання операцій будь-якого ступеня складності. У разі потреби ми можемо провести госпіталізацію пацієнта та залучити суміжних фахівців.
Складний випадок. Видалення пухлини Уортона
Складність хірургічного лікування пухлини Уортона полягає насамперед у її розташуванні. У неї дуже складна анатомічна локалізація: її огинає висхідна гілка від підключичної вени.
Метою для хірургічної команди Sirius-Dent під керівництвом головного лікаря клініки, щелепно-лицевого хірурга з більш ніж 20-річним досвідом проведення операцій, Дениса Вячеславовича Валькевича, було збереження самої привушної слинної залози та ізольоване видалення тільки пухлини.
Історії пацієнтів
Спеціалізуємося на лікуванні запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої області та шиї
Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.
що варто знати
Покази та протипокази до лікування запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї
Наявність гнійно-запального захворювання щелепно-лицевої ділянки або шиї є показом для невідкладного лікування. Метод терапії (медикаментозний чи хірургічний) визначається зважаючи на результати діагностики (КТ м’яких тканин обличчя чи шиї). Якщо при запаленні м’яких тканин обличчя або шиї гнійного ексудату (вмісту) немає, то призначають антибактеріальну терапію та протизапальні препарати.
В іншому разі рекомендована операція, під час якої гнійне вогнище розкривають і дренують (видаляють його вміст).
Протипокази до хірургічного лікування запальних захворювань м’яких тканин обличчя та шиї:
- порушення згортання крові;
- важкі серцево-судинні захворювання;
- гострі інфекційні захворювання (зокрема, COVID-19);
- хронічні захворювання на стадії загострення;
- онкологічні захворювання.
Як підготуватися до лікування запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї
Якщо хірургічне лікування гострого запалення м’яких тканин проводитиметься під седацією (медикаментозним сном) або загальною анестезією, то пацієнту необхідно пройти стандартне передопераційне обстеження. Воно включає загальний аналіз крові, коагулограму, кардіограму та інші дослідження. Також проводиться консультація з анестезіологом. За 6 годин до операції не можна їсти, за 4 години не можна пити.
Вибір виду анестезії залежить від обсягу та локалізації запального процесу. Невеликий абсцес можна розкрити під місцевою анестезією. Флегмону (розлите велике гнійне запалення м’яких тканин) оперують під седативною анестезією. При складній локалізації гнійного вогнища (піднижньощелепний лімфаденіт, абсцес глибоких шарів м’яких тканин шиї) рекомендують повноцінний наркоз зі штучною вентиляцією легень.
Етапи та методи лікування запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї
Метою хірургічного лікування запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї є розтин і дренування вмісту гнійного вогнища. Якщо причиною нагноєння м’яких тканин обличчя або шиї став хворий зуб, який не підлягає лікуванню, запалений лімфовузол або слинна залоза, то під час операції їх видаляють.
Основні етапи хірургічного втручання:
- Анестезія.
- Розріз шкіри, забезпечення доступу в міжфасціальний простір, усередині якого знаходиться гнійний ексудат.
- Видалення гнійного вмісту, встановлення та фіксація дренажу в операційній рані.
- Накладання асептичної пов’язки на рану.
Пов’язку змінюють 1-2 рази на день. Дренаж із рани витягують у період з 3 по 7 день (залежно від ступеня поширеності запального процесу). Хірургічне лікування запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї завжди супроводжується медикаментозною терапією (антибактеріальні, протизапальні та знеболювальні препарати).
Оскільки під час операції застосовується зовнішній доступ, що передбачає розріз шкіри, і рана згодом не ушивається, на шкірі залишається рубець. Через кілька місяців, коли він повністю сформується, проводиться повторна операція з висічення рубця та накладання внутрішньошкірних косметичних швів.
Результат лікування запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї
Результатом лікування запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї є усунення причини й наслідків запального процесу. Якщо причина розвитку захворювання була усунена, можливий рецидив. Оскільки другим етапом оперативного лікування запальних уражень м’яких тканин обличчя є косметична операція з корекції рубця, на шкірі не залишається помітних слідів втручання.
Реабілітація та порядок відновлення після лікування запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї
Протягом перших 3-5 днів після хірургічного лікування запальних захворювань м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї пацієнт перебуває у стаціонарі клініки або вдома. Протягом цього часу може відчуватись загальна слабкість, тому фізичні навантаження необхідно виключити.
Пацієнт повинен вживати препарати, призначені лікарем, та 1-2 рази на день змінювати пов’язку (це можна зробити самостійно). У післяопераційну рану буде встановлено дренаж, який витягують у період з 3 по 7 день (термін залежить від ступеня поширеності запального процесу у м’яких тканинах).
Чи необхідно оперувати запальні захворювання м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї?
Запальні захворювання м’яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї потрібно оперувати лише в тому разі, коли є гнійний ексудат (вміст). Якщо його немає, то для лікування інфекції та усунення запалення призначають антибактеріальні препарати.
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Чи можна провести операцію з лікування запальних захворювань м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки та шиї без зовнішніх розрізів шкіри?
Якщо гнійно-запальний процес локалізується в межах щелепи і є обмеженим (наприклад, це абсцес), можна провести операцію з використанням внутрішньоротового доступу, без зовнішнього розрізу. За наявності флегмон (розлитого запального процесу в м’яких тканинах) доступ через порожнину рота не підходить, оскільки він не дозволяє розкрити та очистити всі анатомічні ділянки, в які проник гнійний ексудат.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації