Лікування перелому нижньої стінки орбіти - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Лікування перелому нижньої стінки орбіти

Перелом нижньої стінки очниці (орбіти) частіше зустрічається не як самостійна травма, а в комплексі з переломом всього вилице-орбітального комплексу, за якого страждає не лише очниця та гайморова порожнина, а й декілька інших анатомічних структур. Аби уникнути ускладнень, такий перелом вимагає швидкого звернення до щелепно-лицевого хірурга, а якщо постраждало й саме око, необхідне також втручання офтальмолога.

Лікування перелому нижньої стінки орбіти

Що таке перелом нижньої стінки орбіти

Зазвичай внаслідок травми ламається нижній край очниці, адже кістка там особливо тонка (близько 1 мм). При цьому уламки разом з кров’ю потрапляють в гайморову пазуху, і утворюється гематома. Слідом сітківка ока, лишившись підтримки кістки, так само сповзає в гайморову пазуху, через що око наче западає всередину. Якщо зламані латеральна і нижні стінки, це вже подвійний перелом орбіти. При сильному ударі, коли кістка розтрощується на багато уламків, говоримо про уламчастий перелом нижньої стінки.

Причини перелому нижньої стінки орбіти

Найчастішою причиною перелому нижньої стінки орбіти є механічна травма спереду (потужний удар, падіння, ДТП, забій ока). В групу ризику переломів кісток обличчя також входять спортсмени, які практикують контактні види спорту.

Що буде, якщо не лікувати перелом нижньої стінки орбіти

Якщо своєчасно не вилікувати перелом нижньої стінки орбіти, це призведе до стійкого порушення зору (енофтальм), а також розвитку хронічного гаймориту через нагноєння уламків орбітальної кістки та кров’яних згустків в гайморовій пазусі. Через неправильне зрощення перелому виличної кістки виникає помітна деформація обличчя.

Вирішуємо естетичні та функціональні завдання

Запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125-86-31 або заповніть форму на нашому сайті

Вирішуємо естетичні та функціональні завдання

що варто знати

Діагностика перелому нижньої стінки орбіти

При підозрі на перелом будь-яких кісток обличчя варто негайно звернутися до щелепно-лицевого хірурга, адже оперативне лікування найбільш ефективне, коли проведене в першу добу після травми. Симптоми перелому очниці такі:

  • западання ока вглиб;
  • гематома під оком;
  • набряк під оком після перелому виличної кістки;
  • втрата чутливості підочкової області;
  • деформація обличчя;
  • втрата гостроти зору, подвоєння в очах.

Для діагностики перелому нижньої стінки орбіти щелепно-лицевий хірург призначає комп’ютерну томографію. Також пацієнта оглядає офтальмолог, аби попередити погіршення зору, та нейрохірург або невропатолог. Оскільки це потужна травма голови, вони мають виключити наявність струсу мозку чи крововилив.

Лікування перелому нижньої стінки орбіти

Тріщини у кістці, в тому числі орбітальній, зазвичай добре гояться і без хірургічного лікування. Але якщо йдеться про серйозний перелом зі зміщенням, то без операції обійтися не вийде.

При лікуванні перелому нижньої стінки орбіти щелепно-лицевий хірург розв’язує дві основні задачі: проводить репозицію, тобто повернення уламків кістки в правильне анатомічне положення, та закріплює їх за допомогою титанових пластин (металоостеосинтез). Якщо деякі уламки втрачені (все ж таки йдеться про дуже тендітну кістку), в клініці Sirius-Dent їх можна змоделювати на комп’ютері за допомогою спеціальної програми і роздрукувати з титану на 3D-принтері.

Реабілітація після перелому нижньої стінки орбіти

Після операції пацієнт залишається на 2-3 дні в стаціонарі, аби лікарі могли контролювати його стан і впевнитися, що все минулося без ускладнень. Шви знімаються приблизно за 7 днів, а за 3 місяці хірург призначає контрольну КТ і перевіряє, як зрослися уламки орбіти. Якщо це необхідно, офтальмолог, в свою чергу, призначає спеціальні вправи для відновлення зору на період реабілітації після перелому очниці.

Популярні питання

Скільки гоїться перелом очниці?

Для загоєння перелому стінки очниці потрібен 21 день. Аби впевнитися, що кістка зрослася правильно, пацієнт направляється на контрольну комп’ютерну томографію.

Чим небезпечний перелом очниці?

Невилікуваний перелом очниці може викликати незворотні зміни, зокрема такі:

  • парестезія (втрата чутливості) частини обличчя між оком і верхніми зубами;
  • стійке погіршення зору;
  • деформація обличчя;
  • хронічний гайморит внаслідок потрапляння в гайморову пазуху кров’яних згустків і уламків кісток.

Саме тому при підозрі на перелом слід поспішити на консультацію щелепно-лицевого хірурга до клініки Sirius-Dent.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації