Щелепно-лицева хірургія
Лікування рваних і забито-рваних травм обличчя
Рвані та забито-рвані рани обличчя виникають внаслідок нещасних випадків, падіння, ДТП, укусів тварин, кримінальних або бойових травм. Вони можуть бути як самостійними ушкодженнями, так і поєднуватися з травмами кісток обличчя, мозкового черепа, кінцівок та внутрішніх органів.
За словами головного лікаря клініки Sirius, щелепно-лицевого хірурга Дениса Валькевича, рани тканин щелепно-лицевої області значно відрізняються від поранень інших частин тіла через особливості розташування м’язів обличчя. Якщо м’язи тіла з обох сторін кріпляться до кісток, що дає змогу рухати кістку в суглобі, то мімічні м’язи починаються на кістках, а закінчуються, вплітаючись у шкіру. Завдяки цьому ми маємо виразну міміку обличчя. Коли мімічні м’язи скорочуються, вони натягують шкіру, і саме це відбувається внаслідок рефлекторного напруження м’язів після отримання травми. Тому в основному рани обличчя максимально відкриті та кровоточиві, і задача щелепно-лицевого хірурга — не просто правильно сумістити тканини, щоб після загоєння міміка людини виглядала природною, а й зробити це естетично. До того ж, працювати необхідно охайно через велику кількість судин і близькість нервів обличчя, ураження яких призведе до парестезії (оніміння частини обличчя).
Історії пацієнтів
Вирішуємо естетичні та функціональні завдання
Запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125-86-31 або заповніть форму на нашому сайті
що варто знати
Показання та протипоказання до хірургічного лікування рваних і забито-рваних травм обличчя
Якщо йдеться про одиничну забиту рану на обличчі чи рану у волоссі, і вона є неглибокою (п’ять-шість міліметрів в довжину і до трьох в глибину), постає питання, чи потрібно її зашивати взагалі — можливо, обробки і спостереження буде достатньо, але вирішувати це має лікар. Якщо ж дефект глибший і пошкоджені інші анатомічні структури, м’язи розтягнуть шкіру й утвориться потворний шрам, тож рана потребує накладання швів.
Коли до клініки звертається пацієнт з політравмою, частиною якої є рвані та забито-рвані рани обличчя, спочатку необхідно зупинити кров, закрити рану пов’язкою і проаналізувати, що ще пошкоджено і яка проблема вимагає першочергового лікування. Стан пацієнта оцінюється колегіально, і лікарі визначають, чи є загроза життю і в якому порядку вони працюватимуть далі.
Протипоказанням до хірургічного втручання може бути загальний стан пацієнта: наприклад, якщо людина з політравмою в стані глибокого алкогольного чи наркотичного сп’яніння, негайно до операційної її везти не можна, потрібно зачекати, доки токсичні речовини вийдуть.
Перша допомога при рваних і забійно-рваних пораненнях обличчя
Навіть маючи найшляхетніші наміри, можна серйозно зашкодити людині при спробі обробити рвану чи забито-рвану рану обличчя самостійно до візиту у лікарню. Якщо людина впала у багно чи пісок, а кровотеча не сильна, можна обережно промити рану водою. При укусі собаки, навіть неглибокому, краще нічого не чіпати, щоб не спровокувати кровотечу, бо щелепно-лицева область має дуже активне кровопостачання. Оптимальна перша допомога — прикласти чисту тканину до рани і щільно притиснути, щоб зупинити кров, та якнайшвидше викликати швидку допомогу.
Підготовка до операції на щелепно-лицевій ділянці
Підготовка до операції на щелепно-лицевій ділянці передбачає здавання аналізів з необхідного переліку та консультацію анестезіолога, який оцінить загальний стан організму. Залежно від типу ураження (ДТП, падіння, бойова травма) проводиться КТ певної області, щоб виявити наявність внутрішньочерепної кровотечі. Оскільки будь-яка травма голови може супроводжуватися струсом мозку, пацієнту необхідна консультація нейрохірурга або принаймні невропатолога. На основі всіх цих даних вже приймається рішення про операцію та її об’єм.
Етапи хірургічного лікування травм обличчя
Травми щелепно-лицевої області різноманітні та унікальні, тож кожна операція відрізнятиметься. Часто за рвані рани обличчя беруться вже після того, як більш серйозні проблеми (наприклад, струс мозку, пневмоторакс легенів, переломи кісток) вирішені. Згідно з протоколом, лікування рваних ран обличчя передбачає такі етапи:
- огляд щелепно-лицевого хірурга;
- ревізія;
- очищення рани (якщо це укус собаки, його промивають мильним розчином);
- медична обробка;
- висічення забитих тканин і суміщення м’язів;
- пошарове ушивання;
- встановлення дренажу;
- накладення антисептичної пов’язки.
Якщо у пацієнта зламані кістки лицевого черепа і необхідно репозиціонувати уламки, деякі шви розкриваються, щоб надати хірургу оперативний доступ. Тому коли є можливість зупинити кровотечу пов’язкою, краще спочатку зробити КТ, а потім вже везти людину на операцію. У випадках, коли уламки не зміщені і знаходяться у правильному положенні, пацієнт має залишатися у стані спокою, тоді кістки зростуться самі.
Результат хірургічного лікування травм обличчя
В більшості випадків щелепно-лицевому хірургу вдається відновити обличчя пацієнта функціонально (зберегти мімічну активність) і естетично. Тобто повернути людині зовнішність, максимально близьку до моменту, коли вона отримала травму.
Реабілітація після хірургічного лікування травм обличчя
Перший тиждень після хірургічного лікування травм обличчя пацієнту потрібен спокій, а фізичних навантажень слід уникати. Шви знімають через сім-десять днів, і надалі особливих обмежень немає. Залежно від того, наскільки глибокою була рана, пацієнтові можуть знадобитися фізіопроцедури та крем для кращого загоєння, щоб зробити шрам менш помітним. Перші три місяці небажано перебувати на відкритому сонці, аби на шрамі не з’явилася зайва пігментація.
Якщо рана після операції не загоюється, можливо, туди потрапила інфекція — потрібно провести ревізію та, можливо, призначити підходящий антибіотик.
Що буде, якщо не проводити лікування травм обличчя
Якщо не звернутися до лікаря з раною обличчя, в кращому випадку (розірвана шкіра) утвориться негарний келоїдний рубець, а у гіршому, коли пошкоджені м’язи, клітковина, комок Біша, нерв чи це наскрізний дефект щоки, обличчя людини назавжди втратить симетрію.
- Показання та протипоказання до хірургічного лікування рваних і забито-рваних травм обличчя
- Перша допомога при рваних і забійно-рваних пораненнях обличчя
- Підготовка до операції на щелепно-лицевій ділянці
- Етапи хірургічного лікування травм обличчя
- Результат хірургічного лікування травм обличчя
- Реабілітація після хірургічного лікування травм обличчя
- Що буде, якщо не проводити лікування травм обличчя
- Хто надає цю послугу
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Як швидко загоїти рану в домашніх умовах?
З ранами обличчя необхідно звернутися до щелепно-лицевого хірурга, який проведе хірургічну обробку та лікування згідно з протоколом. Якщо обмежитися накладанням пов’язки вдома, в рані може залишитися сторонній матеріал (бруд, деревина, земля) і вона почне гноїтися. Набряк і почервоніння рани як раз свідчать про запальний процес. При сильному забрудненні лікар призначить антибіотики для кращого загоєння ран. Вони допоможуть зняти почервоніння і припухлість навколо рани.
Що буде, якщо не зашити розсічення?
Якщо не зашити розсічення, обличчя людини залишитися невідворотно спотвореним. Виникне келоїдний рубець, а при ураженні лицевого нерва частина обличчя буде паралізована.
Які рани треба зашивати?
Зашивати потрібно всі великі та глибокі (від трьох сантиметрів) рани в щелепно-лицевій області та скальповані рани (коли оголена частина черепа). При цьому використовуються пластичні шви, завдяки чому вдається уникнути появи помітних рубців.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації