Чи можна пересадити зуб і навіщо це потрібно - стоматологічний блог Sirius-Dent
5 місяців назад Стоматологiя

Чи можна пересадити зуб і навіщо це потрібно

Встановлення імплантату на місце будь-якого відсутнього зубу і забезпечення його інтеграції для фахівців клініки Sirius-Dent не становить жодної проблеми, але у деяких випадках є сенс пересадити на порожнє місце вже існуючий зуб мудрості або надкомплектний зуб. Адже власний зуб, хоча й депульпований (з видаленим нервом), відчувається пацієнтом інакше, ніж титановий імплантат. Так само можна реплантувати вибитий зуб, якщо з моменту отримання травми пройшло небагато часу, а сам зуб не пошкоджено.

Що таке реплантація/трансплантація зуба?

Реплантація — це пересадка власної тканини чи органу та забезпечення їхнього приживлення на новому місці. Збільшення об’єму кістки за рахунок пересадки власних кісткових блоків, встановлення на місце вибитого зуба, пересадка зародків восьмого зубу на місце втраченої шістки дитині — все це реплантація.

Сама технологія реплантації зубів, у тому числі зародків, не нова — вона, зокрема, описана у підручниках для стоматологів початку минулого століття, але не знайшла розповсюдження через свою складність. Проте, ми в клініці Sirius-Dent успішно здійснюємо реплантації і досягаємо приживлення пересаджених зубів.

У яких випадках потрібна реплантація зубів?

Реплантація не є найбільш затребуваною послугою, але найчастіше ми реплантуємо восьмий зуб на місце шостого. Проте, існують і інші види реплантації. Показами для реплантації зубів є такі:

  • шостий зуб має показання для видалення, в той час як восьмий — здоровий і може бути використаний для заміни. Якщо мова про дитину, якій в принципі неможливо встановити імплантат, доки її щелепа ще росте, але важливо сформувати правильний прикус, може бути використаний зародок вісімки;
  • у пацієнта з показаннями для видалення зуба є надкомплектні зуби (приміром, два четвертих або п’ятих, які ростуть трикутником) — в такому випадку один з надкомплектних зубів реплантується на місце видаленого;
  • пацієнту вибили зуб, але він зберіг його і приніс лікареві.

Останній варіант, який передбачає встановлення зубу на місце, де той раніше знаходився, є найпростішим.

Плюси та мінуси реплантації зуба

Реплантація зубів має як свої переваги, так і недоліки. Переваги реплантації зубів наступні:

  • власний зуб, навіть без нерва, відчувається і виглядає інакше, аніж протез;
  • при реплантації не треба додатково встановлювати коронку чи проводити інші маніпуляції, окрім депульпації зуба, який пересаджується;
  • це одноетапна операція, тобто пацієнт залишає клініку вже з зубом, а не має чекати на протезування кілька місяців;
  • можливість зекономити не тільки час, а й гроші: реплантація по вартості співставна з імплантацією, але пацієнт не потребуватиме коронку і абатмент;
  • реплантацію можна провести пацієнтові будь-якого віку. Це оптимальний спосіб забезпечити дитині нормальний прикус після видалення шостого зубу, який є ключем оклюзії.

Щодо мінусів реплантації, то найбільший з них полягає у тому, що за цю операцію беруться далеко не всі стоматологи. Все ж таки мова йде про складну методику, яка вимагає від хірурга глибоких знань та практичного досвіду. До того ж у випадку, коли ми реплантуємо зародок вісімки дитині, існує ризик, що зуб зрештою не проріжеться. Проте, навіть у цьому випадку зародок зуба виконує функцію своєрідного біологічного ортодонтичного апарату, який утримує місце в щелепі і запобігає зміщенню зубів. А коли підліток припиняє рости, ми можемо видалити зародок і провести повноцінну імплантацію.

Як відбувається процедура пересадки зуба

Якщо внаслідок травми відбувся повний вивих зуба із екстракцією з лунки, важливо зберегти зуб і доставити його лікареві для реплантації. Якщо немає змоги зробити це негайно, зуб слід покласти у фізичний розчин або у справжнє, не відновлене молоко, аби він не пересох (в такому випадку ми говоримо про відстрочену реплантацію зуба). Загалом вважається, що успішно реплантувати вибитий зуб можна протягом доби з моменту травми.

Зуб, який має бути реплантований, очищується й обробляється антисептиком, з нього видаляється нерв і пломбується кореневий канал. Лунці під зуб проводять ревізію і зазвичай вискоболюють, щоб пішла кров. Після цього зуб встановлюють на те місце, де він раніше знаходився.

Схожим чином відбувається реплантація зуба мудрості на місце шістки. Перед процедурою за результатами комп’ютерної томографії лікар роздруковує на 3D-принтері модель зубу мудрості, аби належним чином випилити ложе під вісімку на місці видаленого шостого зубу. Далі вісімка видаляється, стоматолог-терапевт проводить її депульпацію і пломбує канали, і хірург встановлює зуб мудрості у підготовлене ложе.

Важливою умовою приживлення реплантованого зуба є надійна фіксація, тому його приклеюють до зубів поруч, щоб забезпечити максимальну нерухомість і стабільність.

Приживлення реплантованого зубу відбувається по типу формування анкілозу (зрощення кореня зубу з щелепною кісткою). Якщо в нормі між коренем зуба і кісткою щелепи є колагенові волокна — маленькі зв’язки в періодонтальний щілині, то при реплантації періодонта вже немає, тобто корень зуба безпосередньо зростається з кістковою тканиною. Інколи корінь частково розсмоктується, як у молочного зуба, а інколи зростається з щелепою так, що видалити зуб в майбутньому стає неможливим — тільки випиляти його з кісткою.

Після операції пацієнт має три місяці носити назубну шину. Це не є ускладненням після реплантації як таким, але може спричиняти дискомфорт.

Які зуби та на які місця можна пересаджувати?

Найбільш розповсюдженою у нашій практиці є пересадка восьмого зубу на місце шістки, яка вже відсутня або має показники для видалення. Проте, ми також можемо реплантувати надкомплектні зуби на місце видалених та повернути на місце вибитий зуб, якщо той є неушкодженим.

Скільки коштує реплантація зуба?

Ціна за операцію з реплантації зуба співставна з вартістю встановлення імплантата. Але при реплантації не потрібно одягати коронку чи проводити інші додаткові маніпуляції, тож через це реплантація коштуватиме менше. Аби дізнатися точну вартість операції, зверніться до адміністратора клініки.

У яких випадках пересаджування зуба неможливе?

Протипоказанням для проведення реплантації можуть стати порушення аутоімунного характеру. Загалом, якщо пацієнт має важкі супутні захворювання, які не дають змогу встановити дентальний імплантат, то й з реплантацією у нього, скоріш за все, виникнуть складнощі.

Чи можна робити пересадку зуба дітям?

Якщо ми робимо реплантацію вісімки дитині, то як правило, йдеться не про зуб, який вже прорізався, а про його зародок, який є дуже тендітним. Тому вкрай важливо дістати його з щелепи так, щоб не пошкодити епітеліальний мішечок. Адже якщо це станеться, зупиниться процес розвитку зубу.

Наступний етап — підготувати лунку, бо ж ми встановлюємо зародок на місце, де він раніше не знаходився. Для цього необхідно випиляти у кістці відповідну порожнину з визначеними параметрами. Туди поміщується зародок зуба і зашивається зверху.

Маємо розраховувати на те, що кровопостачання відновиться якнайскоріше, адже тривале його порушення може знову ж таки зупинити розвиток зуба. Але навіть за найгіршого варіанту розвитку подій, тобто якщо зуб не проріжеться, зародок залишиться в щелепі й збереже місце у зубному ряді до повноцінного протезування та запобігатиме зміщенню зубів.

Що робити, якщо пересаджування зуба неможливе?

Якщо пересаджування зубів неможливе (наприклад, вісімка вже у поганому стані і не може бути використана для реплантації), запитайте про можливі альтернативи на консультації стоматолога. Ми запропонуємо вам альтернативний варіант лікування.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 5 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.