Підрізання вуздечки під язиком та губою у дитини: навіщо, як і коли краще робити? - стоматологічний блог Sirius-Dent
1 місяць назад щелепно-лицева хірургія

Підрізання вуздечки під язиком та губою у дитини: навіщо, як і коли краще робити?

Закоротка чи занадто розвинена вуздечка верхньої губи або язика відіграє важливу, якщо не ключову, роль в житті дитини буквально з моменту її народження.
Так, вуздечка верхньої губи і язика у немовляти впливає на те, чи зможе малий утримати сосок та смоктати.

Перша людина, яка має звернути увагу на вуздечку — це акушерка в пологовому будинку, яка оглядає дитину після народження. Якщо вона бачить, що вуздечка закоротка, то часто сама підрізає її ножицями. В цей час слизова новонародженого заживає швидко, і скоро немовля вже спроможне отримати грудне вигодовування. Якщо попри трохи коротку вуздечку дитина може харчуватися, у негайному підрізанні немає потреби, але батькам рекомендують звернути на це увагу і зробити пластику вуздечки пізніше. Також дитину оглядають педіатр і патронажна сестра, які зважують її, оцінюють загальний стан і міряють вуздечку, таким чином рекомендацію щодо пластики можна отримати й від них.

Згодом вуздечка язика відповідає за дикцію, а вуздечка губи — за розвиток верхньої чи нижньої губи відповідно, положення передніх зубів і прикус.

Які проблеми можуть бути з вуздечкою язика

Зазвичай у 5-6 років у дитини вже вибудовується і вирівнюється дикція. Якщо у цьому віці проблеми з мовленням зберігаються, зокрема, дитина не вимовляє деякі літери (найчастіше р, л, шиплячі) чи розмовляє нечітко, причиною може бути наявність анатомічних перешкод. В цьому має впевнитися логопед, який працює з дитиною: якщо він виявляє, що вона має неправильний свод піднебіння або коротку вуздечку язика, то спрямовує її до дитячого щелепно-лицевого хірурга.

Які проблеми можуть бути з вуздечкою губи

У віці 6-7 років відбувається ще одна важлива подія: перша зміна зубів. Молочні верхні передні зуби випадають і на їхньому місці виростають постійні центральні різці. Якщо при цьому між зубами утворюється щілина і вони не повністю прилягають один до одного, це не може не привернути увагу, і дитина опиняється на прийомі у стоматолога або ортодонта. Він визначає, що причиною є виражена вуздечка верхньої губи і пропонує провести пластику.

Закоротка вуздечка верхньої губи не дозволяє відтягнути губу і ретельно очистити передні зуби та ясна, що може призвести до раннього карієсу.

Як зрозуміти, що у дитини коротка вуздечка?

Наявність короткої вуздечки стає помітною вже невдовзі після народження дитини. Зазвичай про це батькам повідомляють акушер, педіатр чи патронажна медсестра. Про коротку вуздечку у дитини свідчать наступні ознаки:

 • проблеми з грудним вигодовуванням: дитина не може утримати сосок і смоктати;
 • складнощі з ковтанням і диханням;
 • зберігаються порушення дикції у віці 5-6 років;
 • наявність щілини між передніми зубами;
 • формуваня неправильного прикусу;
 • проблеми у розвитку нижньої щелепи.

Перевірити, чи вуздечка язика коротка, можна й в домашніх умовах: варто попросити дитину доторкнутися язиком до піднебіння. Якщо вона не може цього зробити, їй, імовірно, потрібна пластика вуздечки.

Навіщо треба підрізати вуздечку?

Пластика вуздечки потрібна, щоби у дитини сформувалося правильне положення зубів та нормально розвивалися щелепи. Також своєчасна операція позбавить її ускладнень в майбутньому. Важливо розуміти, що простого розрізу для надійного виправлення дефекту вуздечки недостатньо — в 30-40% випадків це призведе до рецидиву (повторного відростання вуздечки) і погіршення стану пацієнта, потрібно також усунути кісткове ущільнення і сполучну тканину.

Чи можна не підрізати вуздечку?

Раніше чи пізніше підрізати вуздечку все ж таки доведеться. Якщо не підрізати вуздечку під язиком чи на губі, то з порушенням мовлення і діастемою деякий час жити можна (хоча й не зручно). Але ортодонтичне лікування неправильного положення зубів та спричинених цим захворювань (карієс, пародонтоз, рецесія ясен тощо) коштуватиме набагато більше нервів і грошей.

 

У якому віці найкраще підрізати вуздечку губи та язика дитині

Щелепно-лицевий хірург не відмовить дитині в операції, коли б її не привели батьки. Як правило, пластика вуздечки верхньої губи і язика робиться в один із таких вікових періодів:

 • одразу після народження, якщо на те є життєві показники;
 • у 5-7 років під час заміни верхніх передніх зубів. Коли молочні зуби випали, саме час зробити пластику вуздечки. Тоді в момент, коли бокові різці проріжуться, вони зсунуть передні різці, що закриють діастему, і ми отримаємо гарний результат;
 • в будь-якому віці, коли дитина потребує лікування у щелепно-лицевого хірурга. Наприклад, якщо ми вже лікуємо зуби під наркозом, можемо закінчити операцію пластикою вуздечки, щоб не повертатися до цього питання в майбутньому.

Людина може навіть не знати, що має коротку вуздечку аж до підліткового віку, але зрештою муситиме звернутися до щелепно-лицевого хірурга.

Види пластики вуздечки язика та губи

Якщо мова не йде про підрізання вуздечки новонародженому у роддомі, одних стерильних ножиць для якісного результату недостатньо. Залежно від того, де саме є проблема, розрізняють такі види пластики вуздечки:

 • виражена вуздечка верхньої губи — якщо зв’язка під слизовою оболонкою, що з’єднує губу з щелепною кісткою, достатньо потужна, формується кісткове ущільнення, яке перешкоджає постійним різцям при прорізуванні зійтися разом;
 • коротка вуздечка язика — спричиняє дефекти мовлення та може призвести до неправильного положення зубів на нижній щелепі;
 • коротка вуздечка верхньої губи — не дає можливість відтягнути губу, відповідно дитина не може повноцінно очистити передні зуби. Через це виникає ранній карієс на центральних різцях;
 • коротка вуздечка нижньої губи — призводить до недорозвитку нижньої щелепи і утворення зубоясеневих карманів.

Пластика вуздечки нижньої губи часто виконується разом з пластикою переддвір’я ротової порожнини.

Як проводиться корекція форми та розміру вуздечки язика та губи дитині

Ми в клініці Sirius-Dent застосовуємо комплексний підхід до пластики вуздечки. Так, якщо під вуздечкою в щелепній кістці сформувався виражений кістковий гребінь, то це ущільнення необхідно охайно випиляти спеціальним інструментом. Також слід висікти зайву сполучну тканину, колагенові волокна і подовжити простір під губою. Для цього є спеціальні хірургічні техніки: можна вирізати вуздечку клинцем або зробити поперечний розріз і розтягнути його у вертикальний, у такий спосіб механічно подовживши цю ділянку.

Ця операція не є складною, але вимагає від щелепно-лицевого хірурга особливої уважності і ретельності. Фактично це мікрохірургія, тому ми воліємо проводити операцію під загальною анестезією дитині, щоб дати лікареві час і можливість спокійно працювати, незважаючи на ризик неочікуваних рухів пацієнта. До того ж якщо йдеться про пластику вуздечки язика, то тут набагато вищий ризик кровотечі через наявність великої кількості судин.

Слизова людини може бути вільна або прикріплена до щелепної кістки. Прикріплена кератизована слизова мусить мати достатній об’єм (мінімум 5 мм у висоту), бо вона є залогом того, що зуби будуть міцні і добре триматимуться в щелепі, а людина не страждатиме на пародонтит чи пародонтоз. В останні роки спостерігаємо все більше підлітків з дуже тонкими щелепами, у яких кератизована слизова майже прозора і має висоту не 5, а 2-3 мм. Це призводить до недорозвитку об’єму кортикальної кістки нижньої щелепи — на фронтальній дільниці корені зубів добре видно неозброєним оком. Якщо до того додається коротка вуздечка на нижній губі, ситуація погіршується: з’являються зубоясеневі кармани та рецесії ясен (ясна сповзають з зубів). Таким пацієнтам робимо не тільки розріз вуздечки нижньої губи, а й пластику переддвір’я ротової порожнини, що передбачає пересадку фрагменту слизової на фронтальну дільницю, іноді зі сполучнотканинним трансплантатом з піднебіння або верхньощелепного бугра. За рахунок цього вдається не тільки скоригувати положення вуздечки, а й наростити кератизований шар ясен, покращити живлення слизової та згодом отримати більший об’єм ясен і кісткової тканини. Попри необхідність працювати максимально охайно і точно, операції з пластики вуздечки достатньо короткі:

 • вуздечка верхньої губи — 10-15 хв;
 • вуздечка язика — 15-20 хв;
 • вуздечка нижньої губи та пластика переддвір’я порожнини рота — 30-40 хв.

Всі хірургічні втручання нетравматичні, безболісні і безпечні для дитини.

Що робити після підрізання вуздечки язика

Перші 2-3 дні після операції може зберігатися незначний набряк губи, але зазвичай больових відчуттів немає (проте якщо дитина скаржиться, можна дати їй знеболювальне, що призначив лікар). Шви саморозсмоктуються, тому знімати їх не потрібно. Дитина може їсти все, до чого звикла, треба лише зважати на те, аби вона не відтягувала губу, намагаючись розгледіти шов, бо таким чином може його пошкодити. В цілому, якщо операція проведена неквапно і під седацією, юний пацієнт отримує гарний результат на все життя.

Призначені теги:

Рейтинг статті:    5 з 5 на основі 6 оцінок

Автор статті: Валькевич Денис Вячеславович

Головний лікар, щелепно-лицевий хірург, хірург-імплантолог, стоматолог-ортопед

This site is registered on wpml.org as a development site.