Лікування переломів вилице-орбітального комплексу та виличної дуги (кістки) - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Лікування переломів вилице-орбітального комплексу та виличної дуги (кістки)

При переломі вилице-орбітального комплексу та виличної дуги, якими б не були його причини, варто якнайшвидше відвідати щелепно-лицевого хірурга. Вчасно проведена операція дозволить забезпечити функціональне і естетичне відновлення обличчя та уникнути ускладнень.

Лікування переломів вилице-орбітального комплексу та виличної дуги (кістки)

Що таке перелом вилице-орбітального комплексу та виличної дуги

Вилична кістка має відростки і поверхні, які беруть участь у формуванні орбіти, виличної дуги та гайморової пазухи. Відповідно, найбільш щадним є перелом тільки виличної дуги (вона йде від вилиці в напрямку вуха) внаслідок травми або удару в обличчя збоку. При ударі спереду ситуація гірша, адже ламається і зміщується вилична кістка з усіма відростками. Тобто отримуємо множинний уламчастий перелом вилице-орбітального комплексу: зовнішньої стінки орбіти, нижнього краю орбіти, передньої стінки гайморової пазухи, вилице-альвеолярного гребеню та виличної дуги. Як правило, при переломі вилице-орбітального комплексу ламається також і вилична кістка.

Причини перелому вилице-орбітального комплексу та виличної дуги

Зазвичай причинами перелому вилице-орбітального комплексу і вилкової дуги є механічні травми (бійка, падіння, забій) відповідно передньої або бічної частини обличчя. Насправді у конкретному випадку перелому вилице-орбітального комплексу не так важливо, як була отримана травма — це має значення при ушкодженнях м’яких тканин, адже обробка, наприклад, укушеної та різаної рани за протоколом відрізняється. Лікування перелому кісток обличчя те саме для всіх випадків і передбачає репозицію та фіксацію уламків кісток.

Що буде, якщо не лікувати перелом вилице-орбітального комплексу та виличної дуги

Якщо не лікувати перелом вилице-орбітального комплексу і виличної дуги вчасно, це призведе до низки ускладнень: по-перше, уламки кістки можуть затиснути підочний нерв, що спричинить парестезію (втрату чутливості) середньої частини обличчя між оком і верхніми зубами, а по-друге, якщо в гайморовій пазусі утворився кров’яний згусток і не вийшов назовні через співустя, то він запалюється і людина отримує гайморит.

До того ж, постає питання естетики: при переломі вилице-орбітального комплексу виникає асиметрія обличчя. Оскільки кістки лицевого черепа підтримують м’які тканини, то навіть зміщення на 2-3 мм буде дуже помітним. Виправити це згодом буде вкрай складно, адже щелепно-лицевий хірург муситиме розпилювати і перезбирати все знову. Якщо порівняти результат операції, проведеної у першу добу, та за 6-12 місяців після травми, то досягти ефекту при відкладеному лікуванні складніше в 3-4 рази.

Вирішуємо естетичні та функціональні завдання

Запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125-86-31 або заповніть форму на нашому сайті

Вирішуємо естетичні та функціональні завдання

що варто знати

Діагностика перелому вилице-орбітального комплексу та виличної дуги

Перші симптоми перелому виличної кістки та вилице-орбітального комплексу помітні одразу після отримання травми: постраждалий бік западає всередину, наче частина обличчя раптом схудла. Але протягом кількох годин утворюється набряк під оком після перелому виличної кістки, і пошкоджена частина стає більшою за здорову. Виражених больових відчуттів в перші години після травми зазвичай немає, проте часто буває оніміння підочкової області. Під нижнім краєм орбіти знаходиться отвір, через який проходить судинно-нервовий пучок, який, власне, іннервує підочкову область, верхні зуби, зону під оком до носа і губи та верхню губу, і при травмі уламки кістки можуть затиснути цей пучок. Тому задачею щелепно-лицевого хірурга під час репозиції уламків є вивільнення пучка, щоб чутливість обличчя могла відновитися.

На консультації щелепно-лицевого хірурга обов’язково призначається комп’ютерна томографія, адже при настільки серйозній травмі голови, що призвела до перелому кісток лицевого черепа, не можна виключати черепно-мозкову травму, струс мозку і крововилив. Тому за результатами КТ голови лікареві потрібні описи і мозку, і черепа. Також пацієнта оглядає невропатолог чи нейрохірург, чия задача — виявити, чи є ускладнення на головному мозку.

Лікування перелому вилице-орбітального комплексу та виличної дуги

Лікування перелому вилице-орбітального комплексу і виличної дуги здійснюється хірургічним шляхом. Щелепно-лицевий хірург проводить репозицію (встановлення на місце) уламків кісток та закріплює їх в правильному анатомічному положенні. Це зазвичай робиться за допомогою сучасної методики металоостеосинтезу, тобто фіксації за допомогою титанових пластин і шурупів.

Як правило, хірург працює з середини ротової порожнини, щоби уникнути шрамів. Але інколи доводиться використовувати зовнішній доступ по нижньому краю виличної області або робити розріз по нижньому краю повіки, зовнішньому краю очниці тощо, залежно від характеру перелому і того, яким чином краще провести репозицію. Якщо уламків декілька, хірург починає з розрізу у ротовій порожнині, а ті, які не можна дістати через нього, добирає за рахунок зовнішніх доступів.

Операція з лікування перелому вилице-орбітального комплексу і виличної кістки в нормі триває від 1 до 3 годин.

Далі пацієнт залишається в стаціонарі під наглядом лікарів 2-3 дні й повертається додому. Приблизно за тиждень знімаються шви, а за 3 місяці призначається контрольна КТ, щоб перевірити, як зростаються уламки. Якщо все добре, то з цього моменту і до року після операції настає період, коли пластини і шурупи можна дістати. Це не є обов’язковим, адже титанові пластини не спричиняють дискомфорту і не реагують при проходженні крізь металошукачі. Але якщо людині неприємно жити зі знанням, що в її голові є сторонні металеві конструкції, то ми готові піти їй на зустріч. Коли пластини залягають неглибоко і їх легко дістатися, ми видаляємо їх повністю. Але якщо доступ складний і потрібно обходити лицевий нерв та великі артерії, є сенс видалити лише частину конструкції, аби уникнути повторної травматизації.

Популярні питання

Як довго лікується перелом вилицевої кістки?

Як і інші переломи кісток обличчя, перелом вилицевої кістки гоїться 21 день. У період від 3 місяців до 1 року після операції є можливість дістати металеві пластини, які залягають неглибоко.

Що робити при переломі вилицевої кістки?

При переломі вилицевої кістки варто якнайшвидше звернутися до щелепно-лицевого хірурга. Можливі два періоди для операції: одразу протягом доби або за 5-7 днів, коли спаде набряк. Найпростіше провести лікування у першу добу, бо уламки краще стають на місце та закріплюються. Проте, підготовка до операції, КТ, здавання аналізів, консультації нейрохірурга (невропатолога), щелепно-лицевого хірурга і анестезіолога вже забирають достатньо часу. До того ж, якщо пацієнт перед травмою поїв, він додатково має зачекати кілька годин, аби здати аналізи натщесерце. Тож чим раніше звернутися до лікаря, тим більше шансів встигнути вилікувати перелом у першу добу з максимальними шансами на успіх.

Чим небезпечний перелом вилицевої кістки?

Якщо допомога не була надана взагалі або надана неадекватно, то пацієнт отримує неправильно зрощений перелом виличної кістки. Він матиме й надалі виражену асиметрію обличчя. При цьому продовжується тиск на підочковий нерв, що призводить до стійкої парестезії середньої частини обличчя, а якщо відбулася кровотеча в гайморову пазуху, то до ускладнень додається гематома і хронічний гайморит.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації