Щелепно-лицева хірургія
Хірургічне лікування перикоронариту
Перикоронарит — це запалення слизового капюшона над зубом мудрості під час його прорізування.
Розмір щелеп людини в ході еволюції зменшується, бо їжа достатньо м’яка і немає потреби розгризати щось жилаве. Самі зуби при цьому зберігають свої розміри. Відповідно, на щелепі для зубів мудрості просто не залишається місця, і прорізуються вони не повністю або вже у неправильному положенні, під кутом. Тож кісткова тканина над зубом відходить, а капюшон зі слизової залишається. Під нього потрапляють фрагменти їжі, або ж зуби-антагоністи (ті, які знаходяться навпроти один одного) постійно надкушують капюшон, і починається запалення. Перикоронарит лікується хірургічним шляхом: стоматолог-хірург зрізає капюшон і допомагає зубу прорізатися повністю.
Історії пацієнтів
Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.
що варто знати
Показання та протипоказання до видалення перикоронариту
Показанням до хірургічного лікування перикоронариту є запалення ясен біля зуба мудрості, що прорізується. Капюшон яскраво-червоний, збільшений і болить. Причому гній у яснах при перикоронариті скупчується вкрай рідко, адже капюшон не утворює герметичну кишеню, і ексудат має куди витікати.
За словами головного лікаря клініки Sirius Дениса Валькевича, через анатомічні особливості перикоронарит найчастіше виникає на нижній щелепі і, як правило, з одного боку або по черзі. Протипоказань до проведення операції з видалення капюшона немає.
Підготовка до видалення перикоронариту
Видалення капюшона зуба мудрості проводиться під місцевою анестезією, тому консультація анестезіолога та передопераційний пакет аналізів робити не потрібно. Достатньо прийти зі скаргами до стоматолога-хірурга, і після огляду він проведе операцію.
Етапи видалення перикоронариту
Лікування перикоронариту — це задача для досвідченого хірурга, адже проста на вигляд процедура має свої нюанси. Зокрема, нам доводилося спостерігати випадки, коли хірург не видалив капюшон повністю, а лише розсік в кількох місцях, і людина згодом прийшла до нас із рецидивом.
Слизова й сама по собі слизька, а капюшон над зубом мудрості ще й відрізняється товщиною та щільністю. Він зрощений з кутикулою — оболонкою довкола зуба, що не прорізався, а також кістковою тканиною. Видалення перикоронариту складається з таких етапів:
- введення місцевої анестезії;
- фіксація капюшона (наприклад, його прошивають ниткою);
- висікання — важливо зробити це в достатньому обсязі, наприклад ми використовуємо серпоподібний скальпель, що дозволяє ближче підійти до капюшона;
- зупинка кровотечі.
У такий спосіб капюшон видаляється повністю, і запалення вже не повертається.
У дітей не прорізуються зуби мудрості, але інколи виникають перикоронарити молочних зубів, які лікуються так само, як і у дорослих. Проте, це дуже рідкі випадки, бо організм адаптований до нормального прорізування зубів.
Результат видалення перикоронариту
Після видалення капюшона слизової кишені вже немає, тому їжа припиняє скупчуватися, і запалення м’яких тканин навколо зуба минає, а зуб мудрості прорізується до кінця. Якщо операція проведена в достатньому обсязі, рецидиву не відбудеться.
Реабілітація після видалення перикоронариту
Під час операції зрізається доволі великий обсяг слизової, і залишається відкрита запалена рана, інколи навіть гнійна. Тому два-три дні вона болітиме — це нормально, і пацієнт буде потребувати знеболювального.
Що буде, якщо не видаляти перикоронарит
Якщо не видаляти перикоронарит, набряк зростатиме, а біль ставатиме сильнішим. Тому без операції людина один-три тижні перебуватиме у складному фізичному стані, допоки гнійник прорветься, а слизова зогниє сама і дасть зубу можливість прорізатися. Відновлення після операції, своєю чергою, займе не більше двох-трьох днів.
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Чи може капюшон зуба мудрості пройти сам?
Якщо капюшон зуба мудрості достатньо тонкий, він необов’язково запалюється, слизова цілком може розійтися без проблем і зуб проріжеться, як і мав би. Але найчастіше перикоронарит виникає, коли зуб прорізується неправильно і слизова товща, ніж під час прорізування інших зубів.
Як зняти запалення при перикоронариті?
Бажано звернутися до стоматолога-хірурга або щелепно-лицевого хірурга, але якщо наразі такої можливості немає, можна спробувати регулярно полоскати рот розчином солі (чайна ложка на стакан води), щоб зняти запалення при перикоронариті. Сіль добре підсушує та витягує ексудат. Також варто прийняти протизапальні ліки, які призначив лікар. Краще не жувати на хворий бік, щоб додатково не травмувати капюшон зубами-антагоністами.
Чи можна вилікувати перикоронарит удома?
Зняти запалення капюшона зуба мудрості в домашніх умовах до візиту до стоматолога можна за допомогою полоскання сольовим розчином. Але повністю позбутися захворювання у такий спосіб виходить не завжди.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації