Щелепно-лицева хірургія
Лікування щелепно-лицевих аномалій
Щелепно-лицеві аномалії – це вроджені вади розвитку щелепно-лицевої системи (такі що формуються під час внутрішньоутробного розвитку плода).
До таких аномалій належать:
- аномалії розвитку лицевого черепа (кісток носа, верхньої чи нижньої щелепи). У цю групу входять також такі вроджені патології як розщеплення (незарощення) м’якого і твердого піднебіння — найпоширеніша вада розвитку обличчя у немовлят;
- привушні нориці – невеликі отвори, розташовані, як правило, біля завитка вушної раковини;
- серединні та бічні кісти шиї – підшкірні округлі утворення з чіткими межами на передній або бічній поверхні шиї. Формуються у внутрішньоутробному періоді зі зябрових дуг та їх похідних. Кісти шиї можуть тривалий час існувати безсимптомно і виявлятися вже у дорослому віці, коли через запальний процес відбувається їхнє нагноєння;
- привушні доважки – виступаючі фрагменти надлишкової шкіри біля вушної раковини;
- деформації верхньої та нижньої щелеп – недорозвинення (мікрогнатія);
- деформації вушних раковин та клаповухість (надмірна відстовбурченість вух);
- ретиновані (не повністю прорізані) та дистоповані зуби (що займають неправильне положення в зубному ряду). До аномалій розвитку щелепно-лицевої системи належать також надкомплектні зуби – зайві одиниці в зубному ряду. За наявності дистопованих, ретенованих та надкомплектних зубів постає питання про їх видалення. Інакше вони можуть призвести до розвитку аномалій прикусу, що вимагають ортодонтичного лікування.
Виправляємо вроджені аномалії обличчя та шиї, працюємо з патологіями та наслідками травм.
Перелічені щелепно-лицеві аномалії на практиці зустрічаються досить рідко. Тому навіть дуже досвідченому щелепно-лицевому хірургу потрібно вивчити чимало медичної літератури та проконсультуватися з колегами, щоб розробити для пацієнта індивідуальну та ефективну тактику лікування.
У клініці Sirius в Одесі проводиться оперативне лікування всіх видів щелепно-лицевих аномалій. Ми маємо необхідне хірургічне та анестезіологічне обладнання для виконання операцій будь-якого ступеня складності, а також умови для госпіталізації пацієнтів. Операції проводить засновник та головний лікар клініки, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог, щелепно-лицевий хірург Денис Вячеславович Валькевич (досвід роботи – понад 20 років).
Історії пацієнтів
З 2004 року допомагаємо пацієнтам із щелепно-лицевою патологією. Допоможемо Вам!
Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.
що варто знати
Покази та протипокази до лікування щелепно-лицевих аномалій
Хірургічне лікування щелепно-лицевих аномалій рекомендоване насамперед у випадках, коли вони можуть призвести до порушення функцій органів щелепно-лицевої ділянки та погіршення якості життя людини. Наприклад, розщеплення верхньої губи, м’якого та/або твердого піднебіння (їх також називають «заяча губа», «вовча паща») потрібно оперувати в ранньому дитячому віці. Інакше патологія може призвести до порушення формування кісткових структур черепа у підліткому віці, що у майбутньому вже неможливо буде повністю виправити.
Якщо щелепно-лицева аномалія завдає естетичного дискомфорту, це також є показом для операції. Хірургічне виправлення деформації вушних раковин та корекцію клаповухості рекомендують проводити в дошкільному віці, щоб дитина впевнено почувалася в оточенні однолітків. Бічні або серединні кісти шиї оперують, якщо вони починають рости, стискаючи прилеглі анатомічні структури, або запалюються і нагноюються внаслідок проникнення інфекції.
Протипокази до хірургічного лікування щелепно-лицевих аномалій:
- важкі серцево-судинні патології;
- хронічні захворювання на стадії загострення;
- порушення згортання крові;
- гострі інфекційні захворювання (зокрема, COVID-19).
Як підготуватися до лікування щелепно-лицевих аномалій
Підготовка до хірургічного лікування щелепно-лицевої аномалії залежить від її виду. Усунення привушних доважків проводять під седативною анестезією, тому перед операцією пацієнту необхідно пройти обстеження (загальний аналіз крові, коагулограма, кардіограма), а також консультацію з анестезіологом.
За 6 годин до хірургічного втручання не можна їсти, за 4 години не можна пити. Якщо за результатами передопераційного обстеження у пацієнта було виявлено будь-які патології, то спочатку проводиться корекція його стану за допомогою медикаментозної терапії.
За наявності серединної або бічної кісти шиї проводиться КТ м’яких тканин шиї з контрастом. Дослідження дозволяє точно визначити локалізацію та розміри кісти, а також вивчити прилеглі анатомічні структури. На підставі отриманої інформації підбирається оптимальна тактика хірургічного лікування та вид доступу. Перед операцією також бажано зробити пункцію кісти під контролем УЗД та відправити отриманий матеріал (пунктат) на цитологічне дослідження, щоб отримати підтвердження того, що це не злоякісне утворення, а доброякісна кіста.
Етапи та методи лікування щелепно-лицевих аномалій
Етапи та методи оперативного лікування щелепно-лицевих аномалій залежать від їхнього виду. Типовий алгоритм видалення серединної або бічної кісти шиї:
- Анестезія.
- Розтин шкіри скальпелем. Забезпечення доступу до кісти шляхом розсування м’яких тканин.
- Виділення кісти, перев’язка розташованих поруч кровоносних судин, які можуть спровокувати розвиток кровотечі.
- Видалення кісти.
- Пошарове ушивання рани та встановлення дренажу.
Після завершення хірургічного лікування щелепно-лицевої аномалії пацієнт протягом 1-3 днів перебуває у стаціонарі, потім його виписують. Дренаж із рани вилучають на 2-3 день після операції.
Результат лікування щелепно-лицевих аномалій
Результатом лікування щелепно-лицевих аномалій є їх усунення, а також відновлення нормального функціонування органів щелепно-лицевої ділянки. Після хірургічної корекції деформації нижньої чи верхньої щелепи відновлюється правильний прикус, риси обличчя стають гармонійними. Після видалення серединної або бічної кісти шиї рецидивів не трапляється (якщо кіста була видалена в повному обсязі).
Реабілітація та порядок відновлення після лікування щелепно-лицевих аномалій
Реабілітаційний період після хірургічного лікування щелепно-лицевих аномалій триває в середньому 7-10 днів. Протягом цього часу варто виключити навантаження: не виконувати важку фізичну роботу та не займатися спортом. Через 7–10 днів, коли знімуть шви, можна повернутись до звичного способу життя.
Чи потрібно лікувати щелепно-лицеві аномалії?
Якщо наявність щелепно-лицевої аномалії, наприклад, вушної доважки, не призводить до погіршення якості життя людини та розвитку психологічних комплексів, то її можна не лікувати. Хірургічне виправлення деформацій вушних раковин та клаповухості теж можна проводити лише у тих випадках, коли вони є причиною естетичного дискомфорту.
Такі аномалії обличчя та порожнини рота, як розщеплення верхньої губи, м’якого та твердого піднебіння, за відсутності лікування можуть призвести до порушення функції дихання та ковтання, а також неправильного розвитку кісток черепа. У дорослому віці позбутися наслідків аномалії можна буде лише частково, і для цього потрібно провести кілька доволі травматичних операцій.
Якщо не провести хірургічне лікування деформації щелеп, то це стане причиною дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба, скупченості та підвищеного стирання зубів, зміни профілю обличчя (скошене або висунуте вперед підборіддя). Ортодонт не зможе провести лікування деформації зубного ряду та прикусу лише за допомогою знімних або незнімних ортодонтичних апаратів (конструкцій). Цього недостатньо для виправлення деформації зубних рядів. У таких випадках ортодонтичне лікування проводиться у комплексі з хірургічним лікуванням деформації прикусу (ортогнатична хірургія).
хто надає цю послугу
Відгуки пацієнтів
Популярні питання
Як довго потрібно перебувати у стаціонарі після хірургічного лікування щелепно-лицевих аномалій?
Тривалість перебування у стаціонарі після оперативного лікування щелепно-лицевих аномалій не перевищує 5-6 днів. Зазвичай вона становить від 1 до 3 днів.
Скільки триває операція з корекції щелепно-лицевих аномалій?
Тривалість хірургічного лікування щелепно-лицевих аномалій залежить від їхнього виду, локалізації та об’єму. Зазвичай операція триває 1-1,5 години, в окремих випадках – не більше 2-3 годин.
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації