Лікування дистопії та ретенції зубів мудрості - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Лікування дистопії та ретенції зубів мудрості

Дистопія та ретенція зубів мудрості – це доволі поширені стоматологічні патології.

Що таке дистопія та ретенція зубів?

Дистопією називають анатомічно неправильне положення одного або кількох зубів у зубному ряду. Зуб може бути зміщений щодо зубного ряду у бік щоки, язика, піднебіння або повернутий по своїй осі. Дистопованим може бути будь-який зуб, але найчастіше ця проблема стосується восьмих зубів (зубів мудрості). Основна причина виникнення дистопії – нестача місця в зубному ряду. Завдяки еволюційним змінам розмір щелепи людини зменшився, але кількість зубів залишилася незмінною. Зуби мудрості прорізуються останніми, місця для них у зубному ряду, як правило, вже немає. Тому восьмий зуб, що сформувався, вимушено займає анатомічно неправильне положення. При прорізуванні восьмі зуби можуть зміщувати зубний ряд і призводити до порушення прикусу. Також вони нерідко ускладнюють лікування карієсу сьомих зубів, тому підлягають видаленню.

Ретенцією називають патологію при якій зуб не прорізується і знаходиться в кістці щелепи або під слизовою тканиною ясен. Якщо видно лише частину зуба, це часткова ретенція. Ретинований зуб може взагалі не завдавати дискомфорту або викликати болючі відчуття в яснах, що посилюються при жуванні. Ретенція зубів мудрості може одночасно поєднуватись з дистопією. Наприклад, коли зуб, що не прорізається, займає горизонтальне положення в кістці щелепи.

Видаляємо без болю навіть «найскладніші» зуби мудрості

Лікування дистопії та ретенції зубів мудрості виходить за межі хірургічної стоматології – це компетенція щелепно-лицевої хірургії. Восьмі зуби іноді мають дуже специфічну будову, наприклад, кілька переплетених між собою коренів. Щоб вилучити такий ретинований або дистопований зуб мудрості, часто необхідно видалити фрагмент кістки щелепи для забезпечення доступу. Атипове видалення зуба – це вже повноцінна щелепно-лицева операція, яку повинен виконувати лише досвідчений та висококваліфікований щелепно-лицевий хірург.

У клініці Sirius-Dent хірургічне лікування дистопії та ретенції зубів мудрості проводить головний лікар клініки, щелепно-лицевий хірург, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог Денис Вячеславович Валькевич.

Денис Вячеславович є чинним членом Європейської асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів (EACMFS) та провідним щелепно-лицевим хірургом Центру патології голови та шиї, відкритого на базі клінічної лікарні «Феофанія» у Києві. У Центрі він виконує складні реконструктивні операції в щелепно-лицевій ділянці пацієнтам, які пройшли лікування онкологічних захворювань.

За понад 20 років хірургічної практики Денис Вячеславович накопичив значний досвід видалення атипових зубів мудрості різного ступеня складності, що дозволяє проводити такі втручання з мінімальним пошкодженням тканин. Такі щелепно-лицеві операції у клініці Sirius-Dent проводяться практично щодня.

Звертайтеся лише до досвідченого щелепно-лицевого хірурга

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Покази та протипокази до лікування дистопії і ретенції зубів мудрості

Якщо повністю ретинований зуб мудрості не завдає жодного дискомфорту, його зазвичай не видаляють. Хірургічне лікування дистопії зуба рекомендують якщо:

  • неправильне положення восьмого зуба, що прорізується, викликає порушення прикусу;
  • при прорізуванні зуба розвинувся перикоронарит (запалення тканин, які оточують зуб).

Хірургічне лікування ретенції зуба мудрості рекомендоване за наявності фолікулярної кісти в яснах. Вона розвивається з фолікулярного мішечка, що оточує зародок зуба. Фолікулярна кіста може поширитися на сусідні зуби, тому її потрібно якнайшвидше видалити. Основним симптомом кісти є наявність хворобливого випинання та почервоніння ясен біля зуба мудрості.

Протипокази до хірургічного лікування дистопії та ретенції зубів мудрості:

  • важкі серцево-судинні патології;
  • порушення системи згортання крові;
  • хронічні захворювання на стадії загострення;
  • гострі інфекційні захворювання (зокрема COVID-19).

Підготовка до лікування дистопії та ретенції зуба

Підготовка до хірургічного лікування ретенції та дистопії зуба мудрості передбачає насамперед консультацію щелепно-лицевого хірурга. Після огляду лікар надасть скерування на необхідні обстеження (загальний аналіз крові, рентген зуба мудрості чи ортопантомограму – панорамний знімок щелеп).

Найінформативнішим методом діагностики дистопії восьмих зубів є конусно-променева комп’ютерна томографія (КПКТ) щелепи або її сегмента. Дослідження дозволяє отримати чітке тривимірне зображення необхідної ділянки, визначити точне положення восьмого зуба та прилеглих важливих анатомічних структур (нижньощелепного каналу, гайморової пазухи та інших).

На підставі результатів КПКТ щелепно-лицевий хірург планує майбутню операцію з атипового видалення зуба, підбирає вид доступу, який забезпечить мінімальну травматизацію сусідніх тканин. Якщо хірургічне втручання проводитиметься під седативною анестезією, то пацієнту необхідно буде пройти стандартне медичне обстеження та консультацію з анестезіологом.

Етапи та методи лікування дистопії і ретенції зуба

Етапи та методи хірургічного лікування дистопії та ретенції зубів мудрості різняться залежно від виду та ступеня складності патології. Восьмі зуби можуть мати різну кількість коренів – від одного до п’яти-шести, інколи ж й більше. Для видалення однокореневого зуба мудрості потрібно в середньому від трьох до п’яти хвилин.

Етапи хірургічного лікування ретенції зуба мудрості:

  1. Анестезія (місцева чи седативна).
  2. Створення оперативного доступу до ретинованого зуба: розріз слизової оболонки ясен, видалення фрагмента кісткової тканини щелепи.
  3. Видалення зуба. Якщо він має просту кореневу систему, то видаляється відразу. Якщо коренів кілька, то зуб спочатку сегментується (розпилюється на сегменти), а потім видаляється частинами.
  4. Зашивання лунки зуба. Викроюється фрагмент слизової тканини ясен, яким повністю закривають лунку, а потім накладають шви.

Досвід і кваліфікація щелепно-лицевого хірурга мають вирішальне значення при атиповому видаленні зубів, тому що від цього безпосередньо залежить ступінь травматизації тканин, які оточують зуби, тривалість перебування пацієнта під наркозом і ризик розвитку ускладнень під час або після операції.

До можливих ускладнень атипового видалення зубів мудрості в хірургічній стоматології належать пошкодження нижньощелепного судинно-нервового пучка (сплетіння артерій, вен та нервового стовбура) та перелом щелепи. При видаленні верхнього зуба може статися пошкодження перегородки гайморової пазухи, що відокремлює її від ротової порожнини (виникнення наскрізного отвору). І тут необхідно відразу провести пластику перетинки. Також при видаленні зуба мудрості лікар може зламати корінь зуба і не зуміти його витягти або при спробі це зробити проштовхнути корінь у гайморову пазуху, під’язичну ділянку або нижньощелепний канал.

У клініці Sirius-Dent ми готові допомогти колегам з інших клінік і прийняти їх пацієнтів, яким необхідно провести складне видалення зубів мудрості. Якщо під час операції виникли непередбачені труднощі, ми завершимо лікування пацієнта із гарантованим позитивним результатом.

Реабілітація після лікування дистопії та ретенції зуба

Перебіг післяопераційного періоду після хірургічного лікування дистопії або ретенції зуба мудрості є досить непередбачуваним, оскільки залежить переважно від індивідуальних особливостей організму пацієнта. Часто після складної операції з видаленням фрагмента кістки та сегментацією зуба пацієнт не відчуває больових відчуттів і у нього практично немає набряку.

А іноді буває, що видалення зуба мудрості минуло швидко і без вираженої травматизації тканин, а пацієнт відчуває болючі відчуття протягом 1-1,5 тижня після операції. Тобто післяопераційний період залежить швидше не так від ступеня травматичності хірургічного втручання як від індивідуальної реакції організму пацієнта. Тому заздалегідь передбачити яким буде його стан після видалення ретинованого або дистопованого зуба мудрості неможливо.

Наступного дня після операції з пацієнтом контактує помічник щелепно-лицевого хірурга та запитує про його самопочуття. Отримана інформація надсилається лікарю. Якщо реабілітаційний період протікає нормально, то помічник з певною періодичністю телефонує пацієнту, щоб відстежувати його стан. У разі, коли після операції пацієнт відзначає погіршення самопочуття, з ним контактує щелепно-лицевий хірург та за потреби запрошує на огляд.

Що буде якщо не проводити хірургічне лікування дистопії та ретенції зубів

Якщо не провести видалення дистопованих зубів мудрості вони зміщуватимуть зубний ряд і призведуть до порушення прикусу. Ретинований зуб може стати причиною запалення ясен та розвитку фолікулярної кісти. Якщо такий зуб мудрості не видалити, кіста згодом перетвориться на абсцес ясен (порожнину, заповнену гноєм). Запальний процес торкнеться інших зубів і м’яких тканин щелепи, розвинеться флегмона. Це розлите гнійне запалення тканин яке вже становить загрозу життю пацієнта.

Популярні питання

Чи дійсно потрібно видаляти зуби мудрості?

Зуби мудрості в більшості випадків потрібно видаляти, оскільки вони призводять до скупченості зубів і порушення прикусу, а також можуть стати причиною запалення ясен, травмування щоки або язика. По суті зуби мудрості не виконують жодної важливої ​​функції – не беруть участь у пережовуванні їжі, не є опорою при ортопедичному лікуванні, тому їх не варто прагнути зберегти.

Чи боляче видаляти зуби мудрості?

Зуби мудрості видаляти не боляче. У клініці Sirius-Dent працює команда досвідчених анестезіологів, які підберуть оптимальний вид знеболювання під час операції (місцева анестезія, седація), що дозволяє забезпечити пацієнтові комфорт та безпеку.

Як довго триває видалення зуба мудрості?

Тривалість операції з видалення зуба мудрості залежить від складності випадку. Зуб із одним коренем можна витягти за 3-5 хвилин. Якщо зуб багатокореневий, то операція може тривати протягом 1-3 годин.

Що буде зі мною після видалення зуба мудрості?

Перебіг післяопераційного періоду після видалення зуба мудрості спрогнозувати складно, тому що це залежить не від ступеня травмування тканин, а від індивідуальних особливостей організму пацієнта. У клініці Sirius-Dent ми відстежуємо стан пацієнта після операції і в разі потреби запрошуємо його на огляд до щелепно-лицевого хірурга, який проводив лікування.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.