Видалення пухлин та пухлиноподібних утворень голови та шиї - Клініка Sirius-Dent

Щелепно-лицева хірургія

Видалення пухлин та пухлиноподібних утворень голови та шиї

Хірургічне лікування пухлин та пухлиноподібних утворень голови та шиї – це видалення новоутворів м’яких тканин та слизової оболонки органів, розташованих у ділянці голови та шиї.

Види пухлин та пухлиноподібних новоутворень

Новоутвори голови та шиї бувають доброякісними та злоякісними. Пухлини та пухлиноподібні утворення можуть зустрічатися:

  • у порожнині рота та ротоглотки;
  • на губі (переважно нижній);
  • у щелепі та інших кістках лицьового скелета;
  • у слинних залозах;
  • на шкірі обличчя та прилеглих до неї тканинах;
  • у лімфатичному апараті;
  • у вухах та зовнішньому носі.

Не варто відкладати візит до лікаря.

У стоматологічній практиці хірурги найчастіше мають справу з доброякісними пухлинами м’яких тканин щелепно-лицьової ділянки та порожнини рота: фібромами (пацієнти іноді називають їх «фіброзними наростами на яснах»), ліпомами, фіброліпомами, червоним плоским лишаєм, лейкоплакією ротової порожнини, лейоміомами, рабдоміомами та ін. Кожне із захворювань має свої симптоми.

Гігантоклітинний епуліс проростає з тканини навколо зубного кореня і проявляється валикоподібним утворенням на яснах. Доброякісна пухлина гайморової пазухи або проростання в гайморові пазухи пухлини верхньої щелепи можуть викликати деформацію щелепи. Деформує щелепу також амелобластома – різновид доброякісної пухлини, що у 80 відсотках випадків локалізується на нижній щелепі.

Лейкоплакія порожнини рота — доброякісне, але передракове захворювання — виглядає як біла пляма і є зроговілою слизовою тканиною. Еритроплакія порожнини рота виглядає як яскраво-червона ділянка слизової оболонки з вкрапленнями сірого нальоту та чітко окресленими межами, при натисканні болюча. Якщо не лікувати лейкоплакію та еритроплакію порожнини рота, у 40-60 відсотках випадків виникає плоскоклітинний рак.

При остеобластомі (доброякісному пухлинному утворенні щелепи, частіше нижньої) та інших пухлинах порожнини рота стороннє тіло може відчуватися як якийсь відросток під язиком, також пацієнти називають це шишкою під нижньою щелепою. Доброякісні пухлини носа (поліпи) проявляються погіршенням носового дихання. При підозрі на будь-яке з таких захворювань краще звернутися до лікаря – хірурга-онколога, оскільки кожна з доброякісних пухлин може перерости в злоякісну при травматизації або під впливом інших факторів.

Складний випадок. Видалення пухлини Уортона

Складність хірургічного лікування пухлини Уортона полягає насамперед у її розташуванні. У неї дуже складна анатомічна локалізація: її огинає висхідна гілка від підключичної вени.

Метою для хірургічної команди Sirius-Dent під керівництвом головного лікаря клініки, щелепно-лицевого хірурга з більш ніж 20-річним досвідом проведення операцій, Дениса Вячеславовича Валькевича, було збереження самої привушної слинної залози та ізольоване видалення тільки пухлини.

Щелепно-лицевий хірург Денис Валькевич детальніше про операцію

Багаторічний досвід лікування пухлин голови та шиї.

Зателефонуйте нашому адміністратору та запишіться на консультацію за телефоном +38 (066) 125 86 31 або заповніть форму на сайті.

що варто знати

Покази та протипокази до лікування пухлиноподібних утворень голови та шиї

Показом до термінового лікування пухлин голови та шиї є їхня злоякісність. Злоякісні пухлини під час підтвердженого діагнозу підлягають негайному хірургічному видаленню.

Доброякісні новоутвори порожнини рота, як правило, потрібно оперативно видаляти якщо:

  • консервативне лікування є неефективним протягом 2-3 тижнів;
  • пухлини часто травмуються;
  • планується протезування на ділянці з пухлиноподібним утвором.

Серед доброякісних пухлин м’яких тканин щелепно-лицьової ділянки та порожнини рота є низка захворювань, що підлягають обов’язковому хірургічному лікуванню через високий ризик переродитися на злоякісні. Серед доброякісних захворювань, що підлягають обов’язковому хірургічному лікуванню, можна виокремити:

  • бородавчастий (вузликовий) передрак червоної облямівки губ;
  • лейкоплакію;
  • червоний плоский лишай;
  • еритроплакію та деякі інші.

Протипоказів до лікування пухлиноподібних утворень голови та шиї немає, проте рішення про доцільність операції приймається спільно пацієнтом та його лікарем.

Підготовка до хірургічного лікування пухлиноподібних утворень голови та шиї

Підготовка до хірургічного лікування доброякісних пухлиноподібних утворень (фібром язика, папілом, гемангіом, кісти на губі та інших) мінімальна. Найчастіше операції з видалення доброякісних пухлиноподібних утворень у ротовій порожнині виконують під місцевою анестезією, тому специфічна передопераційна підготовка не потрібна.

Однак якщо операція відбувається в плановому порядку, бажано попередньо санувати ротову порожнину, щоб не було вогнищ запалення в ділянці хірургічного втручання: вилікувати каріозні зуби та періодонтит (запалення тканини біля кореня зуба), видалити за потреби зуби або залишки коренів зубів. Операції найчастіше проводяться натще.

При злоякісних утвореннях голови та шиї перед операцією потрібно здати загальноклінічні аналізи та пройти певні додаткові обстеження. Їх призначить лікар залежно від типу та поширеності пухлини. Як правило, у план підготовки входять фіброгастродуоденоскопія (огляд за допомогою ендоскопа верхніх відділів шлунково-кишкового тракту) та рентгенографічне дослідження грудної клітки.

Етапи та методи лікування і видалення пухлин і пухлиноподібних утворень голови та шиї

При пухлинах та пухлиноподібних утвореннях голови та шиї в більшості випадків хірургічний метод лікування є основним. Особливо ефективним є хірургічне лікування на початкових (першій та другій) стадіях захворювання.

На третій і четвертій стадіях хірургічне лікування злоякісних пухлин може супроводжуватися хіміотерапією, променевою терапією чи його комбінацією. Нерідко другим етапом хірургічного лікування пухлин при третій та четвертій стадіях стають реконструктивні операції (наприклад, після видалення пухлини нижньої щелепи виконується реконструкція віддаленої ділянки щелепи).

Реабілітація після лікування пухлиноподібних утворень голови та шиї

Реабілітаційні заходи після лікування пухлиноподібних утворень голови та шиї включають лікувальну гімнастику, електроміостимуляцію, різні навчальні процедури для випадків, коли після видалення доброякісної або злоякісної пухлини у пацієнта були порушені якісь функції, наприклад, жувальна або мовна.

До навчальних процедур можуть входити розробка жувальної мускулатури, заняття з логопедом і фонопедом (педагогом, що спеціалізується на постановці голосу). Важливим елементом реабілітації після лікування пухлиноподібних утворень голови та шиї є протезування: ділянок щелепи (після резекції – видалення частини нижньої щелепи), вушної раковини, носа.

Що буде, якщо не видаляти пухлиноподібні утворення голови та шиї

Невидалене пухлиноподібне утворення голови та шиї буде збільшуватися в розмірах і негативно впливати на загальне самопочуття та якість життя хворого, навіть якщо це доброякісне пухлиноподібне захворювання. Якщо пухлина розташована в ротовій порожнині, згодом людина може втратити здатність самостійно вживати їжу (харчування буде вводитися за допомогою зонда) і дихати (буде проведена процедура трахеостомії), пухлина почне кровити. Якщо вчасно не видалити злоякісну пухлину, прогресування захворювання може призвести до смерті протягом короткого часу.

Популярні питання

Чому виникають пухлини голови та шиї?

Пухлини голови та шиї можуть виникати через тривалий вплив на організм несприятливих факторів: куріння, надмірного споживання алкоголю, невикористання методів захисту на шкідливому виробництві. Причиною фіброзного епулісу є тривале механічне подразнення.

Фіброматоз ясен може бути пов’язаний із порушенням гігієни або неправильним протезуванням зубів. Запалення твердого піднебіння може бути викликане системними захворюваннями: туберкульозом та сифілісом. У профілактиці пухлиноподібних захворювань голови та шиї велику роль відіграє правильне харчування: якщо в раціон входять свіжі овочі та їжа, багата на клітковину, ризик виникнення злоякісних новоутворень у роті знижується на 20 відсотків.

Скільки коштуватиме хірургічне лікування пухлин та пухлиноподібних утворень голови та шиї?

Вартість хірургічного лікування доброякісних та злоякісних пухлин голови та шиї залежить від локалізації та поширеності пухлини, необхідності реконструкції ділянки, що оперується. Операції з видалення злоякісних та доброякісних пухлин у стоматології коштують досить дорого.

Висока вартість найчастіше зумовлена ​​ціною необхідних витратних матеріалів для реконструктивної хірургії (зокрема, титанових конструкцій для протезування видалених разом із пухлиною ділянок щелепи). Актуальну попередню вартість можна дізнатися у адміністратора клініки, а точна ціна стане відомою після консультації лікаря, тому записуйтесь на прийом і приходьте до нас.

Залишилися питання?
Задайте їх спеціалісту Sirius-Dent на консультації
This site is registered on wpml.org as a development site.