Sirius Dent Blog (укр)

Щелепно-лицева хірургія

У відділенні щелепно-лицевої хірургії стоматологічної клініки Sirius Dent лікують захворювання та травми щелепно-лицевої ділянки, голови та шиї. Ми проводимо всі види хірургічних втручань: від видалення зубів до складних реконструктивних операцій, спрямованих на відновлення функції щелепно-лицевої системи та зовнішності пацієнта після важких травм чи лікування онкологічних захворювань.

Спектр послуг відділення щелепно-лицевої хірургії у клініці Sirius Dent включає:
 • видалення складних зубів мудрості (зміщених, тих які повністю або частково не прорізалися)
 • лікування переломів та вивихів зубів
 • лікування запальних захворювань м'яких тканин голови та шиї (фурункули, абсцеси, карбункули, сіалоаденіт, лімфаденіт, флегмони)
 • лікування запальних захворювань кістки щелепи (періостит, остеомієліт)
 • лікування одонтогенного гаймориту
 • лікування кіст щелепи (фолікулярних, радикулярних, резидуальних)
 • лікування скелетних аномалій прикусу
 • видалення новоутворень голови та шиї
 • лікування переломів верхньої та нижньої щелепи, вилицевого комплексу, стінок орбіти

У Центрі щелепно-лицевої хірургії клініки Sirius Dent також проводиться корекція клаповухості та деформації вушних раковин, зміна форми та розміру підборіддя (геніопластика), реконструктивна пластика вилиць та губ. Ми - одна з небагатьох клінік в Україні, в якій проводять реконструктивні операції на щелепно-лицевій ділянці з використанням індивідуально спроектованих титанових конструкцій. Такі операції дозволяють не тільки відновити функцію щелепно-лицевої системи, а й сприяють поверненню людини до активного соціального життя.

У клініці Sirius Dent проводять щелепно-лицеві операції будь-якої категорії складності. Операції виконує Денис В'ячеславович Валькевич – головний лікар клініки, щелепно-лицевий хірург, стоматолог-ортопед, хірург-імплантолог. За понад 20 років практики Денис В'ячеславович провів безліч щелепно-лицевих операцій різного ступеня складності.Завдяки значному досвіду та високій кваліфікації Дениса В'ячеславовича запросили до Центру патології голови та шиї на базі клінічної лікарні «Феофанія» як провідного щелепно-лицевого хірурга. У Центрі надають допомогу пацієнтам з онкологічними захворюваннями голови та шиї (видалення пухлин, реконструктивні операції).

Денис В'ячеславович також є чинним членом Європейської асоціації черепно-щелепно-лицевих хірургів (EACMFS). Спілкування із зарубіжними колегами дає можливість обмінюватися досвідом та одним із перших отримувати інформацію про всі нові ефективні методики лікування пацієнтів безпосередньо з першоджерел.

Тому лікування патологій щелепно-лицевої ділянки, голови та шиї у клініці Sirius Dent відповідає високим міжнародним стандартам. При цьому ціни на щелепно-лицеву хірургію у нас нижчі, ніж за кордоном, хоча лікування проводиться на такому ж високому якісному рівні.

Інші переваги щелепно-лицевої хірургії в клініці Sirius Dent в Одесі:
 • ми є партнерами Медичного дому Odrex — однією з найбільших приватних багатопрофільних клінік півдня України та розміщені на її території. Це означає, що нашим пацієнтам доступний весь спектр медичних послуг вищого класу: передопераційні дослідження (лабораторні, інструментальні), консультації суміжних фахівців (отоларинголог, невропатолог, терапевт та інші). Ми можемо проводити навіть найскладніші щелепно-лицеві операції — пацієнта буде госпіталізовано до стаціонару хірургічного відділення Медичного дому Odrex, де є всі умови для післяопераційного догляду: реанімація, комфортабельні палати, цілодобове спостереження медперсоналу;
 • безпечна анестезія. При проведенні щелепно-лицевих операцій використовується наркозна станція експертного класу з функцією штучної вентиляції легень (ШВЛ) та моніторингом усіх важливих показників у режимі реального часу (кардіограма, рівень споживання кисню, глибина анестезії та інші). У клініці Sirius Dent працює команда досвідчених висококваліфікованих анестезіологів, використовуються лише сертифіковані оригінальні препарати для анестезії, тому наші пацієнти можуть бути впевнені у безпеці наркозу.

Покази та протипокази до проведення операції на щелепно-лицевій ділянці


Операції на щелепно-лицевій ділянці проводять в тих випадках, коли консервативне лікування неефективне. Хірургічне втручання показане при:
 • наявності запального процесу в м'яких тканинах або кістках щелепи - абсцесах, періоститах, спричинених поширенням інфекції з хворого зуба
 • травмах (пошкодження м'яких тканин обличчя та шиї, відкриті рани, переломи кісток лицевого скелета)
 • наявності кіст щелепи
 • запаленні слинних залоз

Записатися на консультацію до щелепно-лицевого хірурга необхідно також за наявності пухлин голови та шиї (доброякісних, злоякісних). Основним протипоказом до проведення операції на щелепно-лицевій ділянці є важкий стан пацієнта, що не дозволяє ввести його в наркоз. Якщо пацієнт проходить курс променевої або хіміотерапії, операцію проводять після завершення лікування.


Лікування захворювань скронево-нижньощелепного суглоба


Скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС) відповідає за рухи нижньої щелепи, відкривання рота та змикання зубів. Порушення його роботи називають дисфункцією скронево-нижньощелепного суглоба. До розвитку патології можуть призвести порушення прикусу через тривалу відсутність кількох зубів та усунення зубного ряду, носіння неправильно виготовлених коронок або мостоподібних протезів, травми щелепи.

Дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба може виникати у підлітків під час формування постійного прикусу. У деяких випадках до розвитку патології призводять загальні захворювання суглобів такі як ревматоїдний артрит, артроз та інші. Основні симптоми дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба - хрускіт, клацання в суглобі, біль під час відкривання та закривання рота, пережовування їжі.

Якщо причиною захворювання суглобів є порушення прикусу, проводиться ортодонтичне лікування з використанням брекет-систем або інших конструкцій для вирівнювання зубного ряду. Лікар може призначити нічні роз’єднувальні капи, щоб знизити навантаження на суглоб. Якщо дисфункція призвела до розвитку серйозних анатомічних змін у скронево-нижньощелепному суглобі, він може бути замінений титановим протезом.

Лікування захворювань верхньощелепних пазух


Гайморит (верхньощелепний синусит) буває одонтогенним та риногенним. Риногенний гайморит розвивається, коли інфекція потрапляє до гайморової пазухи через порожнину носа. Його лікуванням займається отоларинголог. Одонтогенний гайморит – це запалення слизової оболонки гайморової пазухи через інфікування патогенною зубною мікрофлорою. Тобто, причиною його розвитку найчастіше є уражені глибоким карієсом жувальні зуби верхньої щелепи.

До виникнення одонтогенного гаймориту може також призводити пошкодження дна гайморової пазухи під час неакуратного видалення зуба або потрапляння всередину пломбувального матеріалу під час встановлення пломби. Лікування одонтогенного гаймориту спрямоване на усунення джерела інфекції (видалення хворого зуба), санацію гайморової пазухи (промивання лікарськими препаратами) та закриття нориці на місці видаленого зуба (кісткова пластика).

Лікування захворювань великих і малих слинних залоз


Сіалоаденіт - це запалення великих або малих слинних залоз. Є дві основні причини розвитку захворювання: інфекційна (проникнення вірусу в залозу) та конкрементозна (утворення каменю в залозі або її протоці). Для лікування запалення слинних залоз інфекційного походження призначають антибіотики.

При конкрементозному сіалоаденіті проводиться хірургічне видалення каменів із проток слинної залози. При цьому саму залозу здебільшого вдається зберегти і вона продовжує нормально функціонувати.

Кісткова пластика щелепно-лицевої ділянки


У хірургічній стоматології пластика кісткової тканини (іноді й слизової) найчастіше проводиться під час підготовки до імплантації зубів. Після видалення зуба кісткова тканина, яка утримувала його в лунці, не отримує навантаження та поступово зменшується в об'ємі (атрофується).

Кісткова пластика при імплантації зубів проводиться для нарощування кістки в місці відсутнього зуба. Операція дозволяє відновити необхідний для успішного встановлення дентального імплантату об’єм кісткової тканини. Для нарощування кістки щелепи може використовуватись власна кісткова тканина пацієнта чи синтетичний матеріал.
Кісткова пластика щелепно-лицевої ділянки може також проводитися в рамках реконструктивних операцій. Наприклад, коли внаслідок травми чи лікування онкологічних захворювань відсутній фрагмент кістки лицевого скелета. Це призводить до вираженої асиметрії обличчя та інших серйозних естетичних дефектів зовнішності.

Ми можемо відновити цілісність лицевого скелета у різний спосіб: шляхом трансплантації кісткових блоків, взятих з інших ділянок тіла або за допомогою встановлення титанових конструкцій. Вони проектуються для кожного пацієнта індивідуально на основі КТ знімків, а потім друкуються на 3D принтері. Перед операцією проводиться комп'ютерне моделювання очікуваних результатів – пацієнт зможе побачити як зміниться його зовнішність після хірургічного втручання.

Травматологія щелепно-лицевої ділянки


Найпоширеніші причини щелепно-лицевих травм, з якими до нас звертаються пацієнти, це побиття та ДТП. Останнім часом разом із зростанням популярності електротранспорту почастішали випадки падіння із самокатів, які завершуються розсіченням підборіддя та переломами суглобових відростків нижньої щелепи.

При травмах м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки насамперед проводиться зупинка кровотечі та накладання швів на рани. Якщо діагностований перелом лицевого скелета, то спочатку уламки кістки ставлять в анатомічно правильне положення, а потім фіксують їх за допомогою титанових пластин або шурупів. Операції з відновлення щелеп після перелому виконуються через внутрішній доступ (у ротовій порожнині), без зовнішніх розрізів.

Ми намагаємося проводити відновлення м'яких тканин та кістяка обличчя після травм таким чином, щоб у результаті операції не залишалося рубців. Але оскільки в більшості випадків травми супроводжуються забитими рваними ранами з нерівними краями, зробити це відразу не завжди можливо. Тому через кілька місяців, коли рубець повністю сформується, ми проводимо пластичну операцію, спрямовану на його корекцію.

Хейлопластика – хірургічна пластика губ


Хірургічна пластика губ у щелепно-лицевій хірургії проводиться в рамках реконструктивних операцій. Показами до хейлопластики у дітей є вроджені патології — ущелини верхньої губи, твердого та м'якого піднебіння («заяча губа», «вовча паща»). Дорослим хірургічна пластика губ проводиться з метою корекції наслідків травм та оперативних втручань. Ще одним показом для проведення хейлопластики є запалення та нагноєння тканин губ після збільшення неякісними препаратами (у тому числі біополімерним гелем).

Геніопластика (ментопластика) - пластика підборіддя


Геніопластика (ментопластика) – пластична операція, спрямована на корекцію розміру або форми підборіддя. Необхідність проведення операції виникає зазвичай у разі порушення прикусу. Найчастіше його причиною є недорозвинення нижньої щелепи, яке зовні проявляється у вигляді непропорційно маленького підборіддя, що спотворює профіль обличчя.

Перед хірургічним виправленням прикусу пацієнт проходить ортодонтичне лікування з використанням брекет-систем чи інших конструкцій. Якщо після його завершення розмір підборіддя залишається недостатнім, то показана операція (ортогнатична хірургія).

Збільшення підборіддя може проводитись двома способами. Перший передбачає двосторонній розтин кістки щелепи в проекції 7-8 зуба і її висування вперед. При другому способі підборіддя збільшують шляхом відпилювання фрагмента кістки підборіддя, його висування вперед і фіксації в новому положенні або встановлення силіконового імплантату на окістя. Таким чином хірургічна ортодонтія дозволяє виправити прикус, а також відновити симетрію та гармонію рис обличчя.

Пластика вилиць та вух


Пластика вух проводиться з метою корекції клаповухості, усунення наслідків запальних процесів, реконструкції вуха після видалення новоутворень. Можливості сучасної хірургії дозволяють нам допомогти пацієнтам, у яких немає вушної раковини. У таких випадках виготовляють та встановлюють силіконовий протез, що повністю повторює здорове вухо за формою та кольором. У клініці Sirius Dent можна зашити мочки вуха після носіння “тунелів”. Операція малоінвазивна та проводиться під седативною анестезією.

Пластика вилиць (малярпластика) показана при деформації або асиметрії вилиць внаслідок  травм. Під час операції використовують індивідуально спроектовані протези з титану, які встановлюють на виличні кістки.


Підготовка до операції на щелепно-лицевій ділянці


Підготовка до операції на щелепно-лицевій ділянці починається з консультації щелепно-лицевого хірурга. Потім пацієнт проходить стандартне передопераційне обстеження та вузьку діагностику, пов'язану з основною патологією (рентген, КТ, МРТ).
На повторному прийомі щелепно-лицевий хірург вивчає результати обстеження пацієнта та у разі потреби призначає консультації суміжних фахівців (невропатолога, терапевта та інших) або додаткові обстеження. Перед операцією пацієнта консультує анестезіолог.

Етапи та методи щелепно-лицевої хірургії


Особливості проведення щелепно-лицевих операцій різняться залежно від їхнього виду. Основні етапи відновлення цілісності зубного ряду за допомогою дентальних імплантатів:
 • кісткова пластика (переважно проводиться паралельно з встановленням імплантатів — титанових гвинтів)
 • протезування - встановлення коронки на імплант (проводиться через кілька місяців)

Хірургічне лікування важких щелепно-лицевих травм проводиться у два етапи. Перший – відновлення цілісності м'яких тканин та скелета обличчя, накладання косметичних швів. Другий етап - коригуюча пластична операція. Вона проводиться за кілька місяців, якщо є грубі рубці або асиметрія обличчя.

Реабілітація після операції на щелепно-лицевій ділянці


Після проведення малоінвазивної щелепно-лицевої операції пацієнт може залишити клініку вже через 40-60 хвилин. Якщо потрібна госпіталізація, то пацієнт перебуває у стаціонарі не довше ніж три доби. У випадках коли загальний стан пацієнта важкий і, крім щелепно-лицевих травм, діагностовано забій мозку або інші серйозні пошкодження, тривалість госпіталізації може становити 5-7 днів. Наші пацієнти перебувають у комфортабельних палатах хірургічного відділення Медичного дому Odrex, де є всі умови для якісного післяопераційного догляду.

Що буде якщо не проводити операцію


Якщо не проводити операцію при травмах щелепно-лицевої ділянки, то кістки лицевого скелета можуть зростися неправильно, що призведе до вираженої асиметрії обличчя та його спотворення. Відсутність своєчасного лікування переломів суглобових відростків щелепи зі зміщенням може призвести до інвалідизації пацієнта, оскільки він не зможе відкривати та закривати рот, а тим більше пережовувати їжу. Якщо вчасно не розпочати лікування періоститу (запалення окістя зуба), він перейде в остеомієліт, а згодом у флегмону — гострий запальний процес у м'яких тканинах щелепи, що може призвести до смерті.

Популярні питання


Що робить лікар щелепно-лицевої хірургії?


Щелепно-лицевий хірург займається лікуванням переломів кісток лицевого скелета, хірургічним видаленням флюсу (гнійного запалення ясен та окістя зуба), абсцесів, фурункулів у ділянці обличчя та шиї, корекцією прикусу.

Чи приживеться імплантат під час імплантації зуба?


Приживаність зубних імплантів у нашій клініці становить близько 100% (за умови встановлення в кістку, що загоїлася). Якщо у кістки щелепи був важкий запальний процес або проводилися складні кістково-пластичні операції, то імплантат може не прижитися лише у 4–6% випадків.

Чи можна лікувати пухлини голови та шиї альтернативними методами, наприклад, травами?


Лікувати злоякісні пухлини голови та шиї травами, а також іншими методами нетрадиційної медицини не можна. Чим швидше людина звернеться по кваліфіковану медичну допомогу, тим вищі її шанси на повне одужання. Єдиним ефективним методом лікування новоутворень голови та шиї є їхнє хірургічне видалення.

Щелепно-лицева хiрургiя
Made on
Tilda